Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Czym jest latarka taktyczna i kto powinien jej wypróbować?

źródło zdjęcia: stock.adobe.com

Dla bardzo wielu osób latarka to po prostu… latarka. Czyli ręczne źródło światła, wykorzystywane po zmroku w domu czy pracy. Obecnie jednak na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów tego rodzaju, które mają zapewnić użytkownikowi zdecydowanie większe możliwości. Wśród nich z kolei sporą popularnością cieszą się latarki taktyczne, zwane też policyjnymi. Czym się wyróżniają i dla kogo są przeznaczone? Odpowiadamy!

Latarka taktyczna – do czego służy?

Bez wątpienia samo określenie „latarka taktyczna” jest dość niejasne i większości osób kojarzy się z zastosowaniami wojskowymi. Tymczasem w praktyce tego typu ręczne źródło światła używane są przez dużo liczniejszą grupę osób, często niemających nic wspólnego ze służbami mundurowymi. Mówiąc najogólniej, latarki policyjne przeznaczone są przede wszystkim do codziennego użytku, stąd też z założenia są lekkie i poręczne, a ich moc jest kwestią drugorzędną. Z reguły jednak posiadają one szereg dodatkowych funkcji, wspierają użytkownika w sytuacjach zagrożenia czy też prowadzenia działań paramilitarnych lub związanych z ochroną.

Najważniejsze cechy dobrych latarek policyjnych

Wiele latarek określanych jest mianem „taktycznych”. Nie znaczy to jednak, że wszystkie one mają takie same, czy nawet zbliżone parametry. Z pewnością więc warto wiedzieć, na jakie ich cechy szczególnie warto zwracać uwagę.

Jak powinna świecić latarka taktyczna LED?

Co jasne, najważniejszą funkcją każdej latarki jest możliwość oświetlania przestrzeni. Dla modeli policyjnych przyjmuje się, że generowany snop światła będzie zdecydowanie silniejszy, niż w przypadku produktów nieprofesjonalnych. Z drugiej jednak strony, wymóg zachowania niewielkiej masy i rozmiarów sprawia, że najmocniejsze latarki taktyczne nie oferują jasności większej, niż około 6000 lumenów. Drugim ważnym parametrem użytkowym jest oczywiście zasięg światła. W tym przypadku za typowe uznaje się modele mogące oświetlić przedmioty odległe o od 150 do 350 metrów.

H3: Latarki taktyczne akumulatorowe czy na baterie – które wybrać?

Odpowiednie zasilanie to kolejny ważny parametr każdej latarki policyjnej. Wskazanie jednoznacznie lepszego rozwiązanie jest jednak w tym przypadku niemożliwe, gdyż wszystko zależy od sposobu użycia. W przypadku osób przebywających długo w terenie, bez możliwości podładowania, idealnym rozwiązaniem będzie model na baterie, których zapas można zawsze zabrać z sobą. W pozostałych sytuacjach, gdy zawsze można liczyć na możliwość skorzystania z jakiegoś źródła energii, lepsza okaże się latarka akumulatorowa, która z reguły będzie także oferować lepsze parametry.

Jakie funkcje powinna posiadać latarka policyjna?

Spory wpływ na ostateczną ocenę przydatności danego ręcznego źródła światła mają dodatkowe użyteczności. W przypadku modeli taktycznych za najważniejsze należy uznać:

 • Możliwość łatwej regulacji mocy.
 • Stroboskop.
 • Sygnał SOS.
 • Wybijak do szyb.
 • Sygnalizację wyczerpania zasilania.
 • Funkcję powerbanku.
 • Szynę do montażu na broni.
 • Paralizator.

Co jasne, nie wszystkie z wymienionych elementów muszą znaleźć się w idealnej latarce, gdyż sporo zależy też od sposobu jej użytkowania.

Dobra latarka policyjna – jak musi być zabezpieczona?

Jako że latarki taktyczne najczęściej są używane na wolnym powietrzu, to koniecznie muszą być też odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody, pyłu, skrajnych temperatur czy innych czynników. Co warte podkreślenia, w tym przypadku zawsze „więcej” będzie oznaczać „lepiej”. Żaden użytkownik nie jest przecież w stanie przewidzieć, z jakim szkodliwym czynnikom będzie musiała stawić czoło posiadane urządzenie.

Dla kogo latarka taktyczna będzie idealnym rozwiązaniem?

Skoro już wiemy, jaka powinna być dobra latarka policyjna, to możemy też odpowiedzieć na pytanie, u kogo sprawdzi się ona najlepiej. Sprawdź, czy nie ma Cię na poniższej liście!

 • Funkcjonariusze służb mundurowych – wojska, policji, straży miejskiej, granicznej, pożarnej.
 • Leśnicy i myśliwi.
 • Ochroniarze i dozorcy.
 • Harcerze i osoby należące do grup paramilitarnych.
 • Miłośnicy wycieczek na kemping czy łono natury.
 • Osoby potrzebujące niezawodnej latarki do poruszania się po zmroku na terenie gospodarstwa czy okolicy.

Jak widać, liczba osób, którym może przydać się latarka taktyczna, jest bardzo duża. Dlatego też na pewno warto zainwestować w takie urządzenie, gdyż niekoniecznie musi być ono bardzo drogie – a jego parametry z pewnością będą bić na głowę „marketowe” produkty z promocji, które mogą zawieść w chwili, gdy będą naprawdę potrzebne.

autor: NorGal

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx