Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Co zrobić gdy Internet działa zbyt powoli?

Dostęp do Internetu w dzisiejszych czasach jest rzeczą niezbędną. Dzięki niemu możemy sprawdzać istotne informacje ze świata, komunikować się ze znajomymi, często także z pracodawcą. By móc swobodnie korzystać z dobrodziejstw sieci, nasze łącze musi działać szybko. Niestety czasem zdarza się, że usługodawca internetowy nie wywiązuje się z umowy. Dowiedzmy się, jak samemu sprawdzić prędkość przesyłu.

Miarodajne dane

Przede wszystkim nie możemy opierać się wyłącznie na domysłach. Mowa tutaj o takich przykładach, jak choćby opieranie subiektywnej oceny sprawności działania sieci na tym, jak szybko wczytują się nam filmy z popularnych serwisów wideo. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że inaczej będzie to wyglądało dla różnych rozdzielczości filmu, wąskie gardło może istnieć też po stronie serwera. Nie jest to na pewno wiarygodny test prędkości Internetu. Aby takie badanie wykonać, powinniśmy skorzystać z jednego z dedykowanych w tym celu serwisów. Możemy znaleźć je w sieci szukając pod hasłem „speed test”.

Zbieramy informacje

Gdy znaleźliśmy już serwis, który oferuje możliwość przetestowania łącza, musimy najpierw odpowiednio skonfigurować badanie. Najczęściej mamy do wyboru różne serwery zdalne, z których będziemy pobierać pewną porcję danych, by ustalić prędkość przesyłu. Wybierzmy najpierw taki, który znajduje się najbliżej nas. Jeśli szybkość nie będzie taka, jak mamy zapisane w umowie z naszym dostawcą, spróbujmy innych. W ten sposób wykluczymy ewentualny błąd pomiaru, spowodowany niedomaganiem samego serwera. Pamiętajmy, by test prędkości Internetu przeprowadzać wielokrotnie, w różne dni i o różnych porach.

Zanim wystąpimy do usługodawcy z ewentualnymi roszczeniami, sprawdźmy czy problem nie leży w naszej sieci domowej. Na chwilę odłączmy router od Internetu, a przewód włóżmy bezpośrednio do karty sieciowej komputera lub laptopa. Ponówmy test i sprawdźmy, czy wyniki się nie zmienią. Częstym powodem niskiej prędkości są bowiem zakłócenia w funkcjonowaniu domowej sieci bezprzewodowej Wi-Fi.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ariel
4 lat temu

Czynników może być wiele, jednak najczęściej są problemy z dostawca internetu. Warto, dlatego sprawdzać umowę przed podpisaniem i sprawdzać regularnie za pomocą speed testu online, czy operator wywiązuje się z oferowanej szybkości internetu.

1
0
Dodaj komentarzx