Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

Przewodnik: jak wybrać dywan?

Wstrzymaj się od z góry przyjętych założeń! Prawdziwy dodatek dekoracyjny – dywan musi być przede wszystkim Twoim faworytem! Ale aby upewnić się, że wybierzesz naprawdę dobry dywan, przypominamy, że musisz wziąć pod uwagę materiał, pomyśleć o konserwacji, pomyśleć o wymiarach, dostosować dywan do stylu pokoju. Oto 4 zasady, których należy przestrzegać, aby wybrać odpowiedni dywan.

Wszyscy lubimy dywaniki w stylu „shaggy” z długimi, miękkimi nićmi, płasko tkane dywaniki o geometrycznych wzorach lub etniczne wzory. Ale poza stylem i miłością od pierwszego wejrzenia, to materiał powinien być traktowany priorytetowo. Przedstawiamy nasze cztery zasady, których należy przestrzegać, aby wybrać odpowiedni dywan.

Zasada nr 1: wybierz odpowiedni materiał

Materiał na wykładzinę dobierany jest zawsze w zależności od pożądanego efektu, na przykład wełna dla uzyskania „autentycznego”, matowego i naturalnego wyglądu lub materiały syntetyczne dla uzyskania błyszczących efektów i jaśniejszych kolorów.

Dywany z włókien sztucznych mogą być dobrym rozwiązaniem, gdy mamy dzieci, ale są mniej ciepłe i mniej odporne na intensywne użytkowanie.

Przed kominkiem preferowany jest wełniany dywan, który nie tylko izoluje i dostarcza jeszcze więcej ciepła do pomieszczenia, ale także dlatego, że materiał ten ma właściwości antystatyczne i niepalne, co jest bezpieczniejsze.

Jeśli chodzi o dywany wykonane z włókien naturalnych, takich jak sizal lub bambus, jeśli są bardzo odporne i łatwe w utrzymaniu, ponieważ włókna te, naturalnie barwione, są bardziej odporne na zabrudzenia.

Zasada nr 2: weź pod uwagę odpowiednie wymiary wykładziny

Aby wybrać właściwą wykładzinę, należy zastanowić się nad wymiarami i dostosować wykładzinę do warunków panujących w pomieszczeniu. Kiedyś zasadą było, że powierzchnia dywanu nie powinna przekraczać jednej czwartej powierzchni pokoju, jednak obecnie panuje większa dowolność. Warto jednak dobrać odpowiedni rozmiar dywanu, gdyż zbyt duży dywan w małym pomieszczeniu zmniejsza optycznie całe wnętrze.

Z drugiej strony, można znaleźć sposób, aby ukryć uszkodzoną podłogę, wybierając dywan, który rozciąga się prawie do ścian. W dużym pomieszczeniu istnieje wiele innych możliwości, takich jak wybór okrągłej wykładziny, aby uzyskać większą miękkość, wykładziny XXL lub zwielokrotnienie małych wykładzin, które można dowolnie mieszać. Materiały, kolory i wzory zapewniają sygnaturę, a nawet określają przestrzenie.

Możesz pamiętać o standardowych wymiarach wykładziny, aby zorientować swój wybór w zależności od pomieszczenia. Na przykład dywan o wymiarach 70 x 140 cm lub 90 x 160 cm będzie idealnym rozwiązaniem w sypialni, podobnie jak dywan o wymiarach 300×400 cm lub 200 cm x 300 cm w dużym salonie. Odpowiednia sztuczka, aby upewnić się, że się nie mylisz: połóż arkusze codziennej gazety na ziemi, gdzie wyobrażasz sobie położenie dywanu, a następnie zmierz!

Zasada nr 3: preferowane kolory i style

Dywan jest wyjątkowym dodatkiem dekoracyjnym. W pokoju, w którym styl jest bardzo wyraźny, dywan może ukoić i zmiękczyć całą przestrzeń, podczas gdy w bardziej neutralnym pokoju może stworzyć styl. Jeśli dywan musi być dobrany w harmonii ze stylem pokoju, możemy bez wahania wybrać dywan z wyrazistym akcentem.

Aby wybrać odpowiedni dywan, należy również użyć zdrowego rozsądku, np. użyć ciemnych kolorów wykładziny w korytarzu. W jadalni zapomnijmy również o jasnych kolorach, które mają tendencję do powiększania przestrzeni, unikajmy również motywów centralnych, które pozostałyby ukryte pod stołem. Zamiast tego wybieramy rysunki pełnopowierzchniowe lub nawet dywan z obramowaniem.

Dywanem chcemy zwykle stworzyć atmosferę. I tak na przykład dzięki długim pasmom, wykładzina w stylu „shaggy” natychmiast nadaje objętość i wprowadza komfort i miękkość w pomieszczeniu. Jeśli jednak konieczne jest położenie się na nim podczas oglądania telewizji, nie należy wsuwać go pod stół w jadalni, aby nogi krzesła i okruchy nie dostały się między pasma. Tak jak silne dywany o charakterze, takie jak wykładziny berberyjskie, które podnoszą styl i unowocześniają etniczny charakter w neutralnym i białym pomieszczeniu. W bardziej szykownym stylu bohemy, płaskotkane dywany o geometrycznych wzorach można dowolnie mieszać w różnych formatach i kolorach, jak np. patchwork.

Zasada nr 4: przy zakupie wykładziny należy pamiętać o jej konserwacji

Błyszczące, jedwabiste, jedwabne dywany roślinne są bardzo piękne… kiedy jesteś ostrożny! Wybór właściwego wykładziny dywanowej to również kwestia konserwacji. Ważne jest, aby nie tracić z pola widzenia praktycznego aspektu wykładziny, ale skomponować te dane w sposób estetyczny. Dywany z wełny i bawełny są najłatwiejszymi materiałami do czyszczenia. Dywany płasko tkane, łatwo utrzymać w czystości. W kuchni wybieramy wodoodporną wykładzinę, na przykład polipropylenową. A jeśli masz kota lub psa unikaj wykładzin z długimi włóknami.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx