pt. Kwi 10th, 2020

Wada wzroku u dzieci – objawy i leczenie

Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości związane z oczami. W jaki sposób rozpoznać wadę wzroku? Jak rozwiązać ten problem? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  1. Wady wzroku u dzieci – objawy
  2. Leczenie wad wzroku u dzieci

Wady wzroku u dzieci – objawy

Wyróżnia się wiele objawów problemów ze wzrokiem u dzieci. Co więc powinno zaniepokoić rodziców? W okresie niemowlęcym objawy, które powinny zmusić ich do kontaktu z okulistą, to przede wszystkim brak nawiązywania kontaktu wzrokowego przez maluszka, zezowanie czy też występowanie w rodzinie uwarunkowanych genetycznie chorób oczu, takich jak np. siatkówczak, jaskra albo zaćma wrodzona. Ponadto warto się skonsultować z okulistą również w przypadku występowania w rodzinie zeza albo nadwzroczności.

W przypadku starszych dzieci chodzących do przedszkola lub szkoły, do objawów, które powinny zwrócić uwagę rodziców, należą przede wszystkim pocieranie oczu, łzawienie, pieczenie czy też zamykanie lub zasłanianie jednego oka. Do objawów należą też m.in. mylenie liter, problemy z koncentracją i pisaniem między linijkami, a także trudności w prawidłowej ocenie odległości. Ponadto uwagę rodziców powinny zwrócić także słaba zdolność czytania, ból głowy i szybkie zmęczenie przy czytaniu, trudności w prawidłowej ocenie odległości oraz niska koordynacja oko-ręka.

Leczenie wad wzroku u dzieci

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem-specjalistą. Okulista dokładnie zbada dziecko, a następnie zaleci odpowiednie leczenie, dopasowanie do konkretnego przypadku i diagnozy. Zazwyczaj w przypadku problemów ze wzrokiem u małych dzieci, najczęstszą przyczyną jest krótkowzroczność. Jest to sytuacja, w której wpadające do gałki ocznej światło zostaje skupione nie na siatkówce, ale przed nią. W ten sposób powstają niewyraźne obrazy siatkówkowe i w efekcie pogarsza się ostrość wzroku. W takiej sytuacji rozwiązaniem są odpowiednio dobrane okulary korekcyjne. Co ważne, zaleca się, aby niskiej krótkowzroczności nie wyrównywać u dzieci do wieku szkolnego, gdyż zbyt wczesne pełne wyrównanie wady może przyspieszyć jej postęp.

Odpowiednio dobrane okulary są również rozwiązaniem w przypadku astygmatyzmu, czyli niezborności oka. Jest to wada związana z niewłaściwą krzywizną rogówki, która w chorym oku jest wycinkiem powierzchni elipsy, a nie kuli, jak w prawidłowo zbudowanym oku.

Bez względu na przyczynę problemów ze wzrokiem, w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej wybrać się z dzieckiem do lekarza. To pozwoli zastopować, a często nawet wyleczyć wadę albo chorobę wzroku.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl

Dodaj komentarz

avatar
20000
  Subskrybuj  
Powiadom o
Copyright © OFIO.PL 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.