Środki ochrony roślin – najważniejsze substancje

Właściciele działek, ogrodów, sadów, ale także plantatorzy uprawiający duże areały często borykają się ze szkodnikami. Jest to o tyle dokuczliwe, że efekty ciężkiej pracy po prostu są niszczone. Jak skutecznie uporać się z takimi przeciwnikami?

Każdy amator lub profesjonalista z branży rolniczej zajmującej się uprawą roślin z niecierpliwością oczekuje szeroko rozumianych żniw. Dla działkowca będzie to czas zbioru truskawek, a dla rolnika okres, w którym wyjeżdża na pole po zboże. W jednym i drugim wypadku najważniejszy jest efekt. Dotyczy to równie jakości, ale także ilości. Obfite zbiory są zawsze mile widziane, gdyż zapewniają dostatek ulubionych owoców, warzyw czy w komercyjnym rozumieniu przynoszą sowity zysk z każdego hektara. Zdarza się jednak, że różnego rodzaju szkodniki potrafią zniweczyć nasze starania, powodując częściowe lub całościowe straty. Przed takimi sytuacjami warto się zabezpieczyć, zwłaszcza jeśli produkcja roślinna jest naszym głównym źródłem utrzymania. Z pomocą przychodzą nowoczesne środki ochrony roślin.

Herbicydy

To substancja, która rozprawi się z wieloma rodzajami chwastów. Rosną one zwykle pomiędzy uprawianymi roślinami. Nie jest to pożądana sytuacja, gdyż kradną one wodę i minerały. W związku z tym nasza uprawa musi mocno rywalizować na różnych etapach wzrostu. Na początku, gdy przebija się na powierzchnie, przez fazę wzrostu, aż do momentu, gdy osiągnie swoje końcowe parametry.

Nadmiar chwastów może przetrzebić lub znacząco osłabić jakość naszych roślin, tak więc warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu uprawy. Herbicydy zawierają defolianty, które hamują wzrost szkodników. Nie ma to wpływu na rozwój kwiatów i upraw. Terminy zastosowania zależą od rodzaju herbicydu. Można wyróżnić trzy podstawowe grupy ze względu na czas stosowania: przedsiewne, przedwschodowe – stosuje się je po siewie, ale przed wschodem rośliny uprawnej i powschodowe. Warto o tym pomyśleć na różnych etapach wzrostu.

Fungicydy

Grzyby chorobotwórcze to kolejni oponenci, którzy działają w niszczycielski sposób. Wpływają one na rozwój rośliny, a czasami w ogóle go uniemożliwiają. Preparaty z tej grupy wykorzystuje się profilaktycznie przed pojawieniem się patogenu albo doraźnie, gdy wystąpi infekcja. Fungicydy dzielą się ze względu na działanie preparatu. Mamy wiec mechanizmy, które ograniczają procesy oddychania grzybów, stopują biosyntezę białek i kwasów nukleinowych, zaburzają wymianę substancji chemicznej pomiędzy komórką grzyba a otoczeniem oraz stymulują procesy odpornościowe w roślinach.

Fungicydy dzielimy także ze względu na miejsce i sposób działania. Te kontaktowe pozostają na powierzchni rośliny. Istnieją również takie, które wnikają do wnętrza tkanek rośliny, a nazywa się je systemicznymi. Stosując oprysk grzybobójczy, należy wybrać odpowiedni przedział temperatur. Niektóre substancje można aplikować w niskich temperaturach np. 5ºC, ale inne wymagają nieco cieplejszej aury. Przyjmuje się, że optymalnymi warunkami są temperatura pomiędzy 18-20 ºC i pochmurna, ale bezdeszczowa pogoda.

Inne istotne środki ochrony roślin

Istnieje więcej substancji, których zadaniem jest ochrona roślin przed licznymi zagrożeniami. Wśród nich są zoocydy, które skutecznie zabezpieczają rośliny m.in. przed zwierzętami. Różne jego odmiany poradzą sobie także z gryzoniami, roztoczami, nicieniami, mięczakami, larwami owadów, roztoczami czy bakteriami. Spotkać można również insektycydy, których zadaniem jest tępienie owadów. Warto pamiętać także o adiuwantach, które są preparatami pomocniczymi. Podnoszą one skuteczność oprysków i redukują przy tym ich koszty. W praktyce ograniczają zużycie środków ochrony roślin o 1/3 i niwelują wydatki na zabiegi nawet o 20%.

Środki ochrony roślin to preparaty, które mają za zadanie ochronić plony przed zniszczeniem. Dla osób uprawiających ziemię zarobkowo jest to istotne, gdyż strata plonów może wiązać się z różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wszyscy, którzy szanują swoją pracę i liczą na udane zbiory zarówno w skali mikro jak i makro, powinni odpowiednio zatroszczyć się o swoje rośliny. Środki ochrony roślin, które w tym pomogą znaleźć można na https://www.sklepdaglezja.pl/category/srodki-ochrony-roslin.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx