Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Jak bezpiecznie wysyłać produkty w pudełkach?

Pakowanie produktów do wysyłki to sztuka, do której, oprócz odpowiednich materiałów potrzebna jest jeszcze …. wyobraźnia.Trzeba sobie wyobrazić paczkę i drogę, którą odbywa ona między sprzedawcą a klientem. Droga prosta i łatwa nie jest. Czasami nawet wyboista.

Co się dzieje z paczką? Jest przesuwana, rzucana, podskakuje na nierównościach terenu, obstukiwana, przewracana itd. Co się dzieje z z zawartością wewnątrz? To samo. Trzeba więc tak zapakować paczkę, by produkt nie uległ uszkodzeniu, nie wylał się, potłukł, nie połamał.

Wielkość pudełka w stosunku do produktu.

Pudełko powinno być około 1/3 większe niż przedmiot, który ma być wysłany. Zbyt duże pudło wymaga użycia wielu materiałów ochronnych, poza tym jest to działanie nieekologiczne. Klienci nie lubią wielkich gabarytowo pudeł z zaburzonymi proporcjami w stosunku do zawartości.

Opakowanie powinno być również wykonane z odpowiedniego materiału, który weźmie pod uwagę specyfikę produktu. Inaczej pakuje się ubrania, inaczej szklanki, a jeszcze inne wymagania ma transport telewizora.

Przykłady dopasowania materiału opakowania do produktu:

  • gruba folia – ubrania, koce, kołdry
  • drewno – butelki z winem, dodatkowo zapakowane w kartony
  • pudła kartonowe – większość produktów, w tym elektroniczne, spożywcze, mechaniczne,
  • kartony komórkowe i karbowane – niektóre meble, sprzęt domowy.

Rodzaje wypełniaczy zabezpieczające produkt w trakcie transportu.

Poza wyrobami z tkanin (kocami, ubraniami, kołdrami) większość produktów powinna być „zawieszona” w środku tak, by nie dotykać ściankami do wewnętrznych ścianek opakowania. Między produktem a ściankami pudełka trzeba umieścić odpowiednie wypełniacze.

Wypełnienie ochronne zależy w dużej mierze od produktu i jego wielkości.

  • folia z poduszkami powietrza – umieszcza się ją wokół produktu ze wszystkich stron, sam produkt jest dodatkowo chroniony folią bąbelkową.
  • styropian – wielu producentów stosuje ochronę styropianową dopasowaną do produktu w taki sposób, że najmniejszy element ma swoje miejsce w wgłębieniu styropianu. Opakowanie ściankami ciasno przylega do ochrony ze styropianu, co niweluje ewentualne przesunięcia w trakcie transportu.
  • styropianowe kulki, karbowane, kartonowe, grube ścinki – nadają się do mniejszych pudełek, np. z kosmetykami.
  • kartony z przegródkami – to pudełko, które ma dodatkowe przegródki np. na szklanki i talerze.

Wiele produktów, które są szczególnie delikatne wymaga potrójnej ochrony, np. w pudełku są umieszczone wypełniacze, a sam produkt ma jeszcze dodatkowe opakowanie z kartonu lub styropianu.

Zabezpieczanie pudełka w transporcie.

Opakowanie nie może się w trakcie przesyłki otworzyć, więc należy je odpowiednio zamknąć i zakleić. Powszechnie stosowane są taśmy zabezpieczające, którymi owija się całe opakowanie. Szczególnej uwagi wymagają miejsca zgięć kartonu i łączenia skrzydeł pudełka. Te ostatnio warto dodatkowo zabezpieczyć mocną taśmą.

Na kartonie należy umieścić odpowiednie naklejki ostrzegawcze, np. UWAGA SZKŁO, stanowiące dodatkową informację dla firmy kurierskiej.

Solidne opakowanie produktu daje gwarancję, że dotrze on do klienta nieuszkodzony.

 Artykuł powstał przy współpracy z packhelp.it 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx