Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Na co zwrócić uwagę korzystając z hulajnogi elektrycznej?

Decathlon: Na co zwrócić uwagę korzystając z hulajnogi elektrycznej?

Hulajnoga elektryczna to jeden z najnowocześniejszych i najmodniejszych środków transportu ostatnich lat. Marzą o nich nastolatkowie, z powodzeniem jeżdżą nimi dorośli. Niewielkie, szybkie, tanie w eksploatacji, a do tego ekologiczne. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę korzystając z hulajnogi elektrycznej. 

Bezpieczeństwo korzystania z hulajnogi elektrycznej

Hulajnogi elektryczne, mimo że wyglądają jak zwykłe hulajnogi, nie są zabawkami. Korzystanie z nich oraz generowana prędkość sprawiają, że szczególną wagę należy przyłożyć do bezpieczeństwa.

  1. Ograniczenia wiekowe użytkowników

Zgodnie z przepisami, hulajnoga elektryczna nie może być wykorzystywana przez dzieci do 10 roku życia. Starsze dzieci i młodzież w wieku od 11 do 18 lat mogą jeździć hulajnogami pod warunkiem posiadania ważnej karty rowerowej. Dorośli nie muszą posiadać specjalnych dokumentów pozwalających na prowadzenie hulajnogi.

  1. Uważaj na pieszych!

Poruszanie się hulajnogami po chodnikach, tuż obok pieszych, stwarza wiele zagrożeń. Dlaczego? Piesi nie spodziewają się, że zaraz za ich plecami może pojawić się hulajnoga poruszająca się z prędkością 25km/h, a użytkownicy hulajnóg nie zdają sobie sprawy, że pieszy może nagle skręcić czy po prostu zmienić kierunek ruchu. W większych miastach, gdzie można wypożyczać hulajnogi elektryczne prawie każdego dnia dochodzi do kolizji hulajnogi z pieszym. Rozwiązanie? Jadąc na hulajnodze poruszasz się szybkim sprzętem, który nie waży mało – zwracaj należytą uwagę, by omijać pieszych w bezpiecznej odległości.

  1. Uważaj, gdzie jedziesz!

Poruszanie się na hulajnogach nie jest jeszcze usankcjonowane odpowiednimi przepisami. Hulajnoga elektryczna to tzw. UTO, czyli urządzenie transportu osobistego. Można więc z niego korzystać jeżdżąc jedynie po chodnikach i wszędzie tam, gdzie mogą poruszać się piesi. Jeśli przy drodze nie ma chodnika można jechać drogą, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie przepisów grozi sankcjami. W niedalekim czasie będzie się to zmieniało, watro więc na bieżąco śledzić przepisy. Hulajnoga elektryczna najprawdopodobniej będzie mogła już w niedalekiej przyszłości poruszać się po ścieżkach rowerowych i drogach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Ograniczone zostaną również możliwości poruszania się po chodnikach.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na hulajnodze?

Hulajnoga elektryczna jest sprzętem, za którym nie nadążyły jeszcze przepisy. I nie chodzi wcale o prędkość jazdy, a tempo w jakim wzrasta ich popularność. Co do zasady przepisów niestety brak. 

Jeździć w kasku czy bez?  Nie trzeba nosić kasku. Hulajnoga rozpędza się jednak do prędkości nawet 25 km/h, ryzyko uszkodzenia ciała podczas wywrócenia się jest więc stosunkowo duże. Specjaliści zalecają noszenie kasku w trakcie jazdy!

Czy można jechać po spożyciu alkoholu? – Nie ma przepisów, które regulują tą kwestię. Warto jednak postawić na „życiową mądrość” i wystrzegać się tego typu przejażdżek.

Pytań jest oczywiście więcej. Z jednej strony hulajnoga posiadająca napęd elektryczny jest o wiele szybsza od zwykłej, na której trzeba się odpychać. Z drugiej zaś kojarzona jest właśnie z popularną hulajnogą dla dzieci. Niestety bezpieczeństwo jazdy na hulajnodze będzie leżało głównie w gestii zdrowego rozsądku użytkownika.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx