Świeradów-Zdrój – zregeneruj siły w uzdrowisku w cieniu gór!

sun and snow - apartamenty nad morzem

Świeradów-Zdrój to kameralne miasteczko położone w Górach Izerskich, niedaleko Jeleniej Góry. Od XVII wieku przyciąga turystów i kuracjuszy, którzy chcą podreperować zdrowie i skorzystać z dobrodziejstw unikalnego podgórskiego klimatu. Z czego wynikają niezwykłe walory uzdrowiskowe tego miejsca? Komu pobyt w uzdrowisku posłuży najbardziej? Sprawdź!

Świeradów-Zdrój bywa nazywany perłą uzdrowisk dolnośląskich. Nic dziwnego – wyróżnia się unikalnym mikroklimatem, bogactwem dobroczynnych zasobów naturalnych i położeniem w sercu gór, sprzyjającym uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej. To idealne miejsce, by odpocząć od codziennych obowiązków, a jednocześnie zwiększyć swoje siły witalne.

Świeradów-Zdrój – naturalne bogactwo uzdrowiska

Działalność uzdrowiskowa w Świeradowie-Zdroju opiera się na czterech najważniejszych bogactwach naturalnych. Są to:

  • Wody mineralne – to niskomineralizowane szczawy wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowe z zawartością żelaza, fluoru oraz radonu. Są wykorzystywane do kąpieli, inhalacji, okładów oraz irygacji. Wykazują dobroczynne działanie na układ krążenia i system nerwowy.
  • Radon – to gaz szlachetny, zawarty w tutejszym powietrzu, glebie i wodzie. Wpływa korzystnie na system immunologiczny, skórę, szkielet i mięśnie oraz przyspiesza procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie.
  • Pokłady borowiny – kąpiele i okłady z borowiny zaleca się przede wszystkim przy leczeniu zmian reumatycznych i przewlekłych chorób układu pokarmowego oraz w łagodzeniu stanów pourazowych.
  • Świerk – jest zalecany przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu oddechowego i nerwowego. Kąpiele świerkowe są też pomocne w łagodzeniu bólu reumatycznego i nerwobólu.

W uzdrowisku wykonuje się szereg zabiegów leczniczych na bazie tych surowców. Należą do nich inhalacje, kąpiele, hydromasaże czy okłady. Dobroczynne właściwości dla zdrowia ma też oczywiście aktywność fizyczna, do której zachęca malownicza okolica – nawet jeśli nie czujesz się na siłach, by zdobywać górskie szczyty, możesz skorzystać z oferty gimnastyki grupowej lub Nordic Walkingu czy po prostu wybrać się na spacer.

Atrakcje uzdrowiska – nie tylko Dom Zdrojowy

Centrum uzdrowiska Świeradów Zdrój  jest Dom Zdrojowy. Obiekt, który dziś można podziwiać, został wybudowany w 1989 roku na fundamentach XVIII-wiecznego budynku zniszczonego w wyniku pożaru. Dom Zdrojowy jest podzielony na dwie części, połączone 80-metrową Halą Spacerową. Na tarasie znajduje się sztuczna grota, a w piwnicach – Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego.

Poza Domem Zdrojowym na turystów odwiedzających Świeradów-Zdrój czekają również inne atrakcje, takie jak:

  • podświetlana fontanna,
  • zabytkowa willa Szarlotta,
  • pomnik żaby (z żabą związana jest legenda o odkryciu zdrowotnych właściwości tutejszych wód),
  • deptak (ul. Zdrojowa),
  • kolej gondolowa,
  • izerski punkt antygrawitacyjny (jedni twierdzą, że to złudzenie optyczne spowodowane ukształtowaniem terenu, inni dopatrują się zjawisk paranormalnych).

Apartamenty w górach – gdzie nocować w Świeradowie-Zdroju

Kompleks uzdrowiskowy wprawdzie dysponuje wieloma pokojami, jeśli jednak szukasz miejsca na nocleg, które zapewni ci wyższy stopień prywatności, postaw na apartamenty Świeradów Zdrój. Znajdują się około kilometra od Domu Zdrojowego, a jednocześnie gwarantują praktycznie domowe warunki – dostęp do kuchni, brak konieczności dzielenia przestrzeni z innymi gośćmi czy wysoki standard wyposażenia. Firma Sun&Snow, obsługująca apartamenty, wdrożyła szereg restrykcji, mających na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia się koronawiusem przez gości i personel. Apartamenty po każdym wynajmie są dezynfekowane i wietrzone, a klienci zostają obsłużeni z zachowaniem zasady dystansu społecznego.

Sprawdź też inne apartamenty w górach z oferty Sun&Snow!

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx