Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Jakie korzyści może przynieść trening rowerowy?

Wystarczy spojrzeć na ulice w polskich miastach, aby dostrzec, że miłośników jazdy na dwóch kółkach systematycznie przybywa. Może jeszcze daleko nam Holandii, w której rower jest bardzo popularnym środkiem transportu, jednak spora grupa osób właśnie na jednośladzie każdego dnia dojeżdża do pracy czy na zajęcia na uczelni. Warto pamiętać także o tym, że trening rowerowy to doskonały sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki i poprawę kondycji!

Jazda na rowerze to czysta przyjemność (no dobrze, jeżdżąc po błotnistych ścieżkach w lesie nie zawsze taka czysta), jednak w przypadku złej pogody, nie zawsze można zrealizować wymarzoną sesję treningową. Szczególnie niebezpieczna dla kolarzy jeżdżących na rowerach szosowych jest śliska nawierzchnia, która może być efektem intensywnych opadów deszczu lub pierwszych przymrozków. Niezastąpiony okazuje się wówczas trening w klubie sportowy lub co lepsze, w domowym zaciszu. Chcąc mieć taką możliwość, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt treningowy. 

Wśród rowerów treningowych można wyróżnić:

  • zwykłe rower mechaniczny (najtańsza opcja – dostępne są już za kilkaset złotych), 
  • rower magnetyczny (rower poziomy i pionowy)
  • rower elektromagnetyczny – również występuje w dwóch wersjach – poziomej i pionowej.

Decyzja dotycząca tego, jaki rodzaj roweru wybrać powinna być uzależniona między inny od dostępnego budżetu, własnych preferencji treningowych czy możliwości organizmu.

Rower poziomy – dlaczego warto na nim trenować?

Wykorzystanie takiego roweru w codziennym treningu może przynieść wiele korzyści. Spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, wzmocnienie mięśni czy poprawa wydolności organizmu, to tylko niektóre aspekty, jakie warto mieć na uwadze. 

Spadek wagi i zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej zależy w dużej mierze od częstotliwości i intensywności treningu rowerowego. O ile jazda na rowerze tradycyjnym nie zawsze jest polecana w przypadku osób z bardzo dużą nadwagą, o tyle magnetyczny rower poziomy będzie dobrym pomysłem. Warto zacząć od treningów o niskiej intensywności, po to, aby organizm bez niepotrzebnych kontuzji przyzwyczaił się do wysiłku fizycznego. Jednak sama aktywność nie wystarczy – trzeba pamiętać także o tym, że do zrzucenia zbędnych kilogramów niezbędne będzie zachowanie ujemnego bilansu kalorycznego.

Lepsze samopoczucie to kolejna ważna kwestia jeżeli chodzi o trening na rowerze stacjonarnym. Zawsze masz go w domu pod ręką – gdy dziecko, mąż czy żona wyprowadzą Cię z równowagi to, zamiast wykrzyczeć złość, możesz dać upust emocjom podczas intensywnego wysiłku. Gdy skończysz przejażdżkę zaczną działać endorfiny – hormony szczęścia, dzięki którym poczujesz błogą radość i szybko zapomnisz o konfliktach rodzinnych. 

Lepsze zdrowie – poprawa kondycji, prawidłowa masa ciała, spadek tętna spoczynkowego – wszystko to można osiągnąć dzięki regularnym ćwiczeniom. Inwestując w rowerek stacjonarny – pionowy czy poziomy – nie musisz martwić się o to, aby pamiętać, by na czas wykupić kolejny karnet na siłownię!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx