Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Kotły CO – refundacje ekologicznego ogrzewania.

Program „Czyste Powietrze” zachęcający do wymiany pieców i kotłów opalanych węglem na nowsze, bardziej ekologiczne kotły co doczekał się nowelizacji. Wedle nowych przepisów refundacja kosztów poniesionych w związku z wymianą pieców węglowych na nowoczesne kotły na paliwa stałe, ogrzewanie gazowe, olejowe lub pompy ciepła może wynieść nawet 37 tys. zł, zamiast dotychczasowych 25 tys.

Program „Czyste Powietrze” zachęcający do wymiany pieców i kotłów opalanych węglem na nowsze, bardziej ekologiczne kotły co doczekał się nowelizacji. Wedle nowych przepisów refundacja kosztów poniesionych w związku z wymianą pieców węglowych na nowoczesne kotły na paliwa stałe, ogrzewanie gazowe, olejowe lub pompy ciepła może wynieść nawet 37 tys. zł, zamiast dotychczasowych 25 tys.

Ile można dostać?

Na modernizacje kotłowni, czyli zastąpienie pieca np. węglowego – nowoczesnym piecem na paliwa stałe, kotłem gazowym, czy olejowym wedle nowych zasad można dostać wsparcie do 20 tys. zł. Na zakup i montaż pomp ciepła – do 25 tys. zł.  Jeśli zaś modernizacja wiąże się z instalacją paneli fotowoltaicznych, to łącznie można liczyć nawet na 30 tys. zł dofinansowania. Najubożsi mogą liczyć na specjalne dodatki do 7 tys. zł wypłacane przez samorządy, zatem w wersji maksymalnej zwrot nakładów może wynieść nawet 37 tys. zł. Dużo to czy mało? I dużo i mało. Dla właścicieli małych i dobrze docieplonych domów, gdzie wystarczą urządzenia relatywnie tanie bardzo dużo, dla właścicieli domów większych i słabo albo w ogóle nieocieplonych ulga nie będzie już wcale tak znaczna, ale i za podjęcie inwestycji związanych z dociepleniem budynków można uzyskać zwrot części nakładów. Podatnicy PIT mogą liczyć na ulgę termomodernizacyjną i odliczyć wydatki poniesione w danym roku m.in. na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego od podatku. Maksymalnie odliczyć można 53 tys., a w przypadku małżonków, nawet 106 tys. zł. Nie trzeba wymieniać pieca, wystarczy zainwestować w docieplenie budynku, wymienić liczniki czy nawet założyć termostaty.

Lekarstwo na zapylenie?

Problem zapylenia w Polsce jest wciąż ogromny. Jednym z istotnych jego powodów jest fakt, że prawie trzy miliony domów w Polsce ogrzewanych jest przestarzałymi piecami węglowymi. Przejście na nowoczesne kotły co jest strategicznym celem programu „Czyste Powietrze”.  Program ten może być nowym etapem walki ze smogiem. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Na ten cel program dysponuje budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029

Czy ten program działa?

Działa! Do kwietnia 2020 roku złożono 131 623 wnioski o dofinansowanie, na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł. W ramach programu można dofinansowywać przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych. Nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” ruszył w drugiej połowie maja.

Wnioski online

Podczas pandemii koronawirusa wprowadzona została możliwość składania wniosku o dotację online. Efektem prowadzonych prac i konsultacji jest nie tylko wprowadzenie na stałe możliwości składania znacznie uproszczonego i bardziej przejrzystego wniosku przez Internet, ale również możliwość łączenia dofinansowania oferowanego przez program z dofinansowaniem z gminnych programów ograniczania niskiej emisji. W ten sposób „Czyste Powietrze” staje się wspólnym mianownikiem programów finansujących walkę z niską emisją, a gminy uzyskują możliwość tworzenia własnych programów uzupełniających finansowanie otrzymywane z „Czystego Powietrza”. Warto przy okazji nadmienić, że niemal wszystkie urządzenia ciepłownicze – kotły co, pompy ciepła itp. oferowane przez polskie firmy, np. Stalmark normy uprawniające do ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. 

(wk)

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx