Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Rodzaje pomp i wymienników ciepła

Jak wybrać idealną pompę ciepła i wymiennik ciepła? Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Do wyboru obecnie mamy kilka różnych rodzajów urządzeń tego typu. Kluczowymi czynnikami jeżeli chodzi o wymienniki ciepła są tutaj między innymi: dolne źródło ciepła, z jakim mamy do czynienia, instalacja, do jakiej ma zostać przekazane ciepło, indywidualne potrzeby oraz dostępny budżet.

Jak wybrać idealną pompę ciepła i wymiennik ciepła? Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Do wyboru obecnie mamy kilka różnych rodzajów urządzeń tego typu. Kluczowymi czynnikami jeżeli chodzi o wymienniki ciepła są tutaj między innymi: dolne źródło ciepła, z jakim mamy do czynienia, instalacja, do jakiej ma zostać przekazane ciepło, indywidualne potrzeby oraz dostępny budżet.

Kolektory poziome

Pierwsze z dostępnych rozwiązań to pompy ciepła grunt — woda, które konstruuje się z użyciem gruntowego wymiennika ciepła — czy to poziomego, czy pionowego. Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, składają się one z rur wykonanych z polietylenu, których cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na nacisk. Układa się je w uprzednio wykopanych rurach o głębokości około 150 — 180 centymetrów i wypełnia roztworem wodnym glikolu. Specyficzną odmianą poziomego wymiennika ciepła jest kolektor spiralny, którego cechą charakterystyczną, jak sama nazwa wskazuje, jest spiralny kształt. Zajmuje on mniej przestrzeni, a jego instalacja jest mniej pracochłonna. Rury tego typu wymiennika układa się spiralnie w wykopach o szerokości co najmniej 80 centymetrów. Odległość pomiędzy nimi nie może być mniejsza niż 3 metry. Ciepło odbierane przez czynnik z gruntu pochodzi w znaczącej mierze z promieni słonecznych. Niezwykle ważną kwestią est możliwość regeneracji cieplnej gruntu w sezonie letnim, przed kolejnym sezonem grzewczym. Równie ważne jest to, aby nie utrudniać penetracji energii słonecznej, na przykład przez zabetonowanie powierzchni gruntu znajdującej się nad kolektorem. Obszar znajdujący się nad nim można zagospodarować, na przykład poprzez zasadzenie roślin.

Kolektory pionowe

Drugie z dostępnych rozwiązań to gruntowy wymiennik ciepła pionowy. Znajduje on zastosowanie w przypadku niewielkich lub zadrzewionych terenów. W wykonany w gruncie pionowy otwór o niewielkiej średnicy wpuszcza się rurę kolektora. Następnie, do odwiertów wkłada się sondy pionowe pod postacią rur w kształcie litery U, w których krąży glikol. Do zalet kolektora pionowego, poza zajmowaniem niewielkiej powierzchni działki zaliczyć można także stabilną temperaturę w ciągu całego roku wahającą się od 3 do 7 stopni Celsjusza, brak zależności pogodowej, niewielką dewastację terenu, wysoką efektywność oraz niskie opory hydrauliczne i koszty pompowania glikolu. Jego wady to natomiast wysoka cena, konieczność stosowania specjalistycznego sprzętu oraz posiadania zezwoleń wodno — prawnych dla kolektorów, których głębokość przekracza 30 metrów.

Wodne pompy ciepła

Warto wspomnieć tutaj także o wodnych pompach ciepła, które odbierają energię z wód głębinowych. W układzie 2 lub więcej studni krąży woda, która jest zasysana w studni czerpalnej przy pomocy pompy głębinowej. Następnie jest ona doprowadzana do pompy ciepła i odprowadzana przez studnię zrzutową do wód gruntowych. Głębokość studni wynosi przeważnie od 6 do 30 metrów. By nie dopuścić do zmieszania ze sobą wody chłodnej oraz czerpalnej, odległość pomiędzy studnią czerpalną oraz wodą zrzutową musi wynosić co najmniej 15 metrów.

Podsumowując wybór pomp i wymienników ciepła jest spory dlatego warto przejrzeć profesjonalne strony internetowe czy to producentów czy instalatorów aby uzyskać więcej informacji o zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań. Można również zadać pytanie na właściwych forach internetowych gdzie często dyskusje moderują fachowcy z danej dziedziny wiedzy. Bardzo często ich podpowiedzi oparte sporym doświadczeniem w branży pomaga w dość szybko chociaż zawęzić wybór do wąskiej gamy produktów.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx