Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Ozonowanie domu – dezynfekcja i dezodoryzacja w jednym

Warto przeprowadzić ozonowanie domu nie tylko wówczas, gdy zależy nam na szybkiej i skutecznej dezynfekcji. Okazuje się, że ozon eliminuje cząsteczki nieprzyjemnie pachnących substancji równie skutecznie, jak robi to z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Ozon to jeden z najskuteczniejszych utleniaczy w przyrodzie. W wysokich stężeniach jest bardzo szkodliwy, czy wręcz zabójczy dla żywych komórek. Potrafi również zniszczyć przedmioty wykonane z metalu czy niektórych rodzajów gumy oraz tworzyw sztucznych. Jednak odpowiednio stosowany, jest doskonałym środkiem dezynfekcyjnym. Do tego bardzo skutecznie usuwa zapachy, co czyni go idealnym wyborem chociażby podczas usuwania skutków powodzi czy pożaru.

W jakich zatem konkretnych sytuacjach można zdecydować się na ozonowanie domu?

W celu dezynfekcji:

  • W domu przez dłuższy czas przebywała osoba cierpiąca na zaraźliwą chorobę. Nawet gdy choroba ustąpiła, dom należy odpowiednio zdezynfekować, ponieważ w trudno dostępnych miejscach mogły się znaleźć przetrwalniki bakterii, które uaktywnią się, gdy tylko trafią na osłabiony organizm.
  • Do domu wprowadzi się osoba z uszkodzonym układem odpornościowym. W takiej sytuacji dezynfekcja ozonem jest działaniem prewencyjnym.
  • W domu doszło do rozkładu materii organicznej lub pojawiły się odchody zwierząt w znacznej ilości, na przykład ptasie na strychu lub poddaszu. Po usunięciu źródła zagrożenia biologicznego należy dokonać dodatkowej dezynfekcji w celu pozbycia się ewentualnych zarazków, które dzięki odchodom mogły się rozwinąć, a następnie znaleźć na różnych powierzchniach w całym domu.
  • W domu przez dłuższy czas przebywała osoba zmarła. W niektórych skrajnych sytuacjach dezynfekcja czy wręcz dekontaminacja także są brane pod uwagę w tym przypadku.

W celu dezodoryzacji:

  • Planujemy remont po pożarze, zalaniu, powodzi, ewentualnie po osuszeniu nieruchomości. Jeżeli nie pozbędziemy się niechcianych zapachów jeszcze przed rozpoczęciem stosownych prac, nieprzyjemne wonie nie znikną same z siebie po remoncie, tylko będą odczuwalne na długo po jego zakończeniu. Rujnując tym samym wysiłek włożony w doprowadzenie domu do stanu używalności.
  • Dom został wyremontowany i unoszą się w nim zapachy materiałów budowlanych, chemii budowlanej, klejów, farb i lakierów, być może także niskiej jakości środków grzybobójczych. Ozonowanie domu jest w tym przypadku jak najbardziej zasadne.
  • Elewacja domu lub jego wnętrze zostało oblane kwasem masłowym.
  • W domu czuć odór, którego przyczyną są niezbyt wysokie standardy higieniczne poprzednich lokatorów.
  • Dom jest zaniedbany i aby móc w nim zamieszkać ponownie, należy usunąć z niego nieprzyjemne zapachy: stęchlizny, potu, papierosów, wonie odzwierzęce, spalonego tłuszczu, resztek organicznych itp.

Ozonowanie domu – zadanie dla odpowiedzialnych

Jak wspomniano wcześniej, ozon jest w gruncie rzeczy dość niebezpieczną substancją. Szczególnie w sytuacji, gdy trafi w niepowołane lub niewykwalifikowane ręce. Dlatego do ozonowania domu warto wybrać firmę, która zajmuje się dezynfekcją tak budynków mieszkalnych, jak i szpitali, szkół czy laboratoriów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że trafimy na doświadczonych profesjonalistów, doskonale znających się na swoim fachu.

Specjalistów, którzy spełniają wszystkie wyżej wyszczególnione wymagania, znajdziecie w warszawskiej firmie PSG Polska.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx