Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Zwyżki – na co zwrócić uwagę przy wynajmie?

Planujesz prowadzenie prac na wysokościach? Wypożycz podnośnik dostosowany do swoich potrzeb. Wynajem zwyżek staje się coraz bardziej popularny ze względu na szerokie możliwości wykorzystania urządzeń, dlatego na rynku działa coraz więcej firm świadczących tego typu usługi. Co sprawdzić, zanim wybierze się konkretny model podnośnika?

Jeżeli raz na jakiś czas prowadzi się prace na wysokościach, najkorzystniej zdecydować się na krótkoterminowy wynajem zwyżki. Zawsze przed wyborem konkretnego modelu urządzenia warto najpierw zastanowić się, w jakich warunkach będzie pracować podnośnik i jakie powinien mieć parametry, żeby rzeczywiście był przydatny.

Rodzaje wynajmowanych zwyżek (podesty ruchome)

Jeżeli chodzi o rodzaj dostępnych urządzeń, należy pamiętać, że podnośniki koszowe dzielą się na nożycowe, teleskopowe, przegubowe i specjalistyczne. Te pierwsze doskonale nadają się m.in. do prac w trudnym terenie, szczególnie, jeśli wyposażone są w silniki spalinowe z napędem 4×4 i mają dodatkowe podpory stabilizujące maszynę na nierównym podłożu. Mogą być wykorzystywane np. do transportu ludzi i przedmiotów na kilka metrów w górę, dlatego zazwyczaj wypożycza się je, kiedy chce się pomalować elewację, przeprowadzić konserwację urządzeń lub zamontować reklamy.

Podnośniki teleskopowe przydadzą się tam, gdzie potrzebny jest duży zasięg ramienia. Sprawdzają się w pracach przy wysokich konstrukcjach, przy których wymaga się maksymalnego wychylenia w pionie bez konieczności przesuwania maszyny. Uwaga – czym innym są ładowarki teleskopowe. To urządzenia o bardzo dużych udźwigach (nawet do ponad 20 ton) wykorzystywane w rolnictwie, budownictwie, transporcie i w kopalniach do przewożenia ładunków takich jak betonowe bloki, drewniane belki czy stalowe konstrukcje.

A co z podnośnikami przegubowymi? Wykorzystuje się je wtedy, gdy trzeba dotrzeć na określoną wysokość omijając przeszkody znajdujące się między maszyną a platformą. Tego typu urządzenia mają trzy punkty załamania umożliwiające ustawienie podestów ruchomych w dowolnym miejscu.

Gdzie wynająć podnośnik teleskopowy alb nożycowy? Szeroką ofertę ma https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Parametry podnośników

Sprzęt do pracy na wysokościach powinien spełniać określone parametry w zależności od potrzeb wynajmującego. Przy wyborze zwyżki

na wynajem trzeba sprawdzić, na jaką wysokość powinna się podnosić platforma, żeby rzeczywiście móc wykonać potrzebne prace, czyli ocenić tak zwaną wysokość roboczą. Istotne będą także wymiary samej platformy i maksymalna wysokość jej podłogi – ta jest zazwyczaj niższa o około 2 m od wysokości roboczej. Długość i szerokość podestu mają znaczenie szczególnie wtedy, gdy z założenia będzie na nim pracowało jednocześnie kilka osób. Wówczas warto zweryfikować również maksymalny udźwig – poza wagą osób należy doliczyć dodatkowo wagę potrzebnego sprzętu.

W przypadku prowadzenia prac we wnętrzu obiektu ważne, żeby sprawdzić wymiary i rodzaj napędu samochodu, na którym porusza się platforma. Jeżeli pojazd będzie za szeroki, może się okazać, że w ogóle nie wjedzie między regały albo nie da się go rozłożyć w bezpieczny sposób. Podobnie, gdy przez przypadek wynajmie się zwyżkę z napędem spalinowym – wówczas nie da się jej wykorzystać w zamkniętej przestrzeni.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx