Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 lutego 2023

Mieszkanie w Gorzowie Wielkopolskim – przegląd cen

Gorzów Wielkopolski to największe pod względem powierzchni miasto województwa lubuskiego, a zarazem administracyjne centrum regionu. Dogodne położenie, zaledwie 50 km. od niemieckiej granicy, sprawia, że miasto jest ważnym punktem na drogowej mapie Polski i punktem przecięcia ważnych arterii. Malownicze tereny nad Wartą i Kłodawką dopełniają obraz Gorzowa jako miasta, w którym chce się mieszkać. Stabilna sytuacja sprawia, że wciąż powstają tu nowe inwestycje mieszkaniowe. Sprawdzamy, jak w Gorzowie kształtują się ceny lokali, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Średnie ceny

Gorzów to miasto średniej wielkości, w związku z tym cenom na lokalnym rynku daleko do tych z największych miast Polski. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania co prawda wzrosła w ostatnich miesiącach, jednak nadal nie przekracza poziomu 5 000 zł. Jeśli natomiast pod uwagę weźmiemy jedynie nowe mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim, średnia będzie kształtować się na poziomie 5 900 zł. Średnia cena transakcji na lokalnym rynku mieszkaniowym w czerwcu 2021 wyniosła 285 000 zł.

Rynek wtórny

Wybór mieszkań z rynku wtórnego w mieście jest dość spory. Najwięcej nieruchomości znajdziemy w największej dzielnicy Gorzowa, czyli na Górczynie. Jej budowę rozpoczęto w latach 80. XX wieku, w związku z tym wiele ofert mieszkań z drugiej ręki, które tu znajdziemy, będzie dotyczyło lokali w blokach z wielkiej płyty. W zależności od oferowanego standardu, ceny mkw. mieszkania na Górczynie wahają się od 3 500 do nawet 7 500 złotych, choć większość ofert zamyka się w przedziale 4 500 – 5000 zł/mkw.

Najtańsze mieszkania możemy znaleźć na Zawarciu. Położone na lewym brzegu Warty było kiedyś dzielnicą przemysłową. Dziś charakter tego miejsca powoli się zmienia, powstaje tu wiele punktów usługowych, jednak nowych inwestycji deweloperskich raczej tu brakuje, stąd ceny mieszkań w dzielnicy nie są windowane przez świeżo oddane lokale. Na Zawarciu możemy znaleźć oferty sprzedaży lokali, dla których cena za mkw. nie przekracza 3 000 zł, jednak najczęściej musimy przygotować się tu na wydatek rzędu 3 500 – 4 500 zł/mkw.

Rynek pierwotny

W Gorzowie najwięcej nowych inwestycji deweloperskich buduje się w Śródmieściu, na Górczynie oraz na Osiedlu Staszica. Ceny nowych mieszkań kształtują się na poziomie rozpoczynającym się od 4 600 zł/mkw. Na takie stawki możemy jednak liczyć tylko przy wyborze tych największych mieszkań. Przy zakupie dwu lub trzypokojowego lokalu – a takie cieszą się w mieście największą popularnością -najczęściej będziemy musieli zapłacić około 5 400 – 6 000 zł/mkw. mieszkania. Za nową kawalerkę w Gorzowie Wielkopolskim zapłacimy zwykle poniżej 200 000 zł.

W ubiegłym roku w Gorzowie Wielkopolskim, mimo trudnych, pandemicznych warunków, oddano do użytku 799 nowych nieruchomości. Był to według danych z Głównego Urzędu Statystycznego najwyższy wynik od hossy z roku 2008. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wynik ten będzie jeszcze wyższy. Czy taka sytuacja się utrzyma? Liczba mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest w Gorzowie wyższa niż w całym województwie lubuskim, przewyższa też średnią dla całej Polski. Mimo to na lokalnym rynku cały czas znajduje się miejsce dla powstawania nowych inwestycji.

Ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim w przeciągu kilku ostatnich miesięcy wyraźnie wzrosły. Jest to tendencja, którą zaobserwować można na terenie całego kraju. Aktualna sytuacja gospodarcza oraz wzrost cen materiałów budowlanych, wskazują na to, że na szybką obniżkę cen za nieruchomości, także tych w Gorzowie, nie mamy co liczyć.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx