Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Jak powinna wyglądać mała architektura miejska?

Fot.: materiał partnera

W krajobrazie polskich miast niezwykle duże znaczenie mają różne elementy małej architektury. Wpływają one bowiem pozytywnie na atrakcyjność przestrzeni publicznej (skutecznie ożywiając okolicę), a dodatkowo pełnią wiele ważnych funkcji stricte użytkowych. Doskonałym przykładem jest choćby ławka bez oparcia, czyli podstawowy mebel parkowy służący do wygodnego siedzenia.

Praktyczność na pierwszym miejscu

Mała architektura miejska powinna obejmować elementy charakteryzujące się przede wszystkim dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne (większość z nich znajduje się w końcu pod gołym niebem). Poza tym muszą one być wystarczająco estetyczne pod względem wizualnym i zamontowane w bezpieczny sposób. Niegdyś wykonywano je głównie z betonu i stali, natomiast obecnie w procesie ich wytwarzania wykorzystywane są zazwyczaj mniej toporne materiały, takie jak aluminium, naturalne drewno, tworzywa kompozytowe, a nawet mosiądz.

Mała architektura to nie tylko wspomniana we wstępie ławka bez oparcia, ale też kosz na śmieci (funkcja porządkowa), stojak rowerowy (zlokalizowany np. pod sklepem), lampa uliczna (w formie wysokiego słupa), wiata przystankowa, tablica informacyjna, osłona akustyczna, kapliczka, krzyż przydrożny, posąg, huśtawka, piaskownica, altana oraz masywna donica przeznaczona do posadzenia żywych kwiatów.

Nowoczesne projekty sprawdzają się najlepiej

Obiekty określane mianem małej architektury miejskiej wymagają zawsze odpowiedniej lokalizacji, tak aby w żadnym stopniu nie blokowały ruchu pojazdów ani nie utrudniały swobodnego parkowania. Wyjątkiem są te elementy, które służą jako bariery, uniemożliwiające przedostanie się autem do konkretnych miejsc. Mowa zwłaszcza o eleganckich słupkach. Jeśli chodzi o stylistykę, to współcześnie prym wiodą projekty modernistyczne, świetnie łączące w sobie prostotę formy z maksymalną funkcjonalnością.

Jako przykład może posłużyć ławka bez oparcia składająca się ze stalowego stelaża malowanego proszkowo na czarny kolor oraz oszlifowanych desek pozyskanych z modrzewia skandynawskiego (o grubości około 4,5 cm). Powierzchnia drewniana jest pokryta preparatem impregnacyjnym dla znacznego zwiększenia wytrzymałości, a całość jest na trwałe przymocowana do podłoża solidnymi śrubami (ochrona przed kradzieżą i wandalami).

Łatwa dostępność to ogromna zaleta

Elementy małej architektury są przeznaczone do użytku zarówno przez mieszkańców danego miasta, jak i turystów odwiedzających je na określony czas. Dzieciaki najchętniej korzystają z obiektów znajdujących się na placach zabaw, czyli huśtawek (zwykłych i wahadłowych), karuzel, drewnianych domków, plastikowych zjeżdżalni czy linowych torów przeszkód. Z kolei młodzież notorycznie przesiaduje na niskich ławkach przyblokowych i na cokołach przyfontannowych w centrum.

Seniorzy zaś upodobali sobie wysokie ławki parkowe z wygodnym oparciem. Wiodącym trendem ostatnich lat jest stawianie w przestrzeni miejskiej konstrukcji wielofunkcyjnych (wszechstronnych). Warto wskazać choćby na specjalny kosz przystosowany do wrzucania standardowych śmieci oraz odchodów zwierząt domowych. Jego specyficzną cechą jest obecność podajnika z woreczkami i odrębnego zbiornika.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx