Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Karta debetowa a kredytowa – różnice i zastosowanie

Narzędzia bankowe umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych w postaci kart płatniczych cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Duże zainteresowanie klientów przekłada się na większą liczbę ofert różnego rodzaju krat płatniczych proponowanych przez banki. Wśród nich znajdują się katy kredytowe i karty debetowe. Pozornie są one do siebie bardzo podobne, jednak okazuje się, że owo podobieństwo dotyczy wyłącznie wyglądu. Zarówno bowiem zasady ich przydzielania, jak i funkcjonalność znacznie się od siebie różnią. Czym jest karta debetowa, a czym karta kredytowa i którą z nich wybrać?

Karta debetowa a karta kredytowa

Zarówno karta debetowa, jak i karta kredytowa są kartami płatniczymi, które umożliwiają dokonywanie transakcji bezgotówkowych. I na tym oraz na podobnym wyglądzie kończą się ich cechy wspólne.

Karta debetowa jest przypisana do każdego rachunku posiadacza. Oznacza to, że każdy, kto ma konto w banku, może wnioskować o jej wydanie już w momencie zakładania rachunku. Karta debetowa umożliwia zarządzanie finansami zgromadzonymi na rachunku. Przy jej użyciu można dokonywać płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i robiąc zakupy online, a także wypłacać pieniądze w bankomatach i wpłacać je we wpłatomatach. Korzystanie z niej jest bardzo wygodne. Opłaty z tym związane zazwyczaj są niewielkie. Zdarza się też, że bank zupełnie rezygnuje z prowizji za korzystanie z karty, pod warunkiem spełnienia określonych zasad, np. wypłacania pieniędzy wyłącznie z bankomatów należących do danej placówki.

Korzystanie z karty debetowejw głównej mierze skupia się na zarządzaniu środkami zgromadzonymi na koncie. Jednak przyznanie przez bank określonego debetu pozwala korzystać z karty także wtedy, kiedy środki na rachunku zostaną wyczerpane. Limit przyznany przez bank w ramach debetu udzielanego klientowi dotyczy określonej, najczęściej stosunkowo niewielkiej sumy.

Karta kredytowa (np. karta kredytowa Visa TurboKARTA) jest kartą płatniczą, która zgodnie ze swoją nazwą umożliwia zaciąganie kredytu w ramach korzystania z niej. Wydanie karty oznacza konieczność założenia specjalnego rachunku, nie jest ona bowiem przypisana do rachunku podstawowego i w żaden sposób z nim powiązana. Aby stać się posiadaczem karty, trzeba najpierw otrzymać pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Po przejściu procesu weryfikacji wniosku bank udziela klientowi kredyt w określonej wysokości. Sama spłata zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym (jego długość może wahać się w granicach 50 – 60 dni, w zależności od wybranej oferty) nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami dla klienta, poza opłatą za samo korzystanie z karty. Spłaca on dokładnie taką sumę, jaką pożyczył. Po tym czasie spłata zadłużenia odbywa się wraz z doliczonymi odsetkami, w wysokości zgodnej z oprocentowaniem kredytu, na warunkach zawartych w umowie.

Co wybrać?

Różnica między kartą kredytową a kartą debetową przede wszystkim dotyczy zasad funkcjonowania każdej z nich. Karta kredytowa stwarza możliwość pozyskania dodatkowych środków na bardzo dogodnych warunkach w przypadku spłaty zadłużenia w okresie bezodsetkowym. Jest więc atrakcyjną propozycją dla tych, którzy cenią sobie wygodę zarządzania zasobami finansowymi bez żadnych ograniczeń, także wtedy, kiedy realnie nie mają środków na koncie. Karta kredytowa bardzo dobrze sprawdza się także w wielu sytuacjach losowych, kiedy ze względu na nieplanowane wydatki potrzebne są dodatkowe środki. Rozsądne korzystanie z niej, w sposób dopasowany do własnych możliwości finansowych, jest bezpieczne.

Karta debetowa zaś jest kratą płatniczą o znacznie mniejszym zakresie elastyczności zarządzania środkami w przypadku ich wykorzystania. Jej funkcjonowanie skupia się na możliwości dokonywania płatności w ramach posiadanych zasobów, dlatego jest dobrą opcją dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego źródła gotówki. Wybór rodzaju karty płatniczej powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami.

Źródło

finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-czy-debetowa/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx