Jak kupić i przechowywać kryptowaluty? Odpowiadamy na te pytania!

Bitcoin i inne wirtualne waluty cieszą się rosnącą popularnością. Ich zakup jest bardzo prosty i przypomina tradycyjną transakcję w kantorze. Jak to zrobić?

Wybierz kantor bitcoin, giełdę lub konto maklerskie. Wiele zależy od Twoich preferencji i kwoty transakcji. Kryptowaluty działają na rynku zdecentralizowanym i każdy platforma obrotu ma swój regulamin, a ponadto taka firma musi przestrzegać obowiązującego prawa. Nie wszystkie transakcje mogą być anonimowe, ale rośnie za to ich bezpieczeństwo. W ten sposób spada ryzyko potencjalnego oszustwa.

Zakupy w kantorach online

Cyfrowe pieniądze kupisz i sprzedasz przez internet. Pomoże w tym kantor kryptowalut lub giełda. Proces transakcji jest zwykle intuicyjny, a dodatkowe informacje pomagają w finalizacji transakcji. Z racji tego, że to dobro cyfrowe, taki też powinien być portfel, w którym będziesz przechowywać swoje aktywa w formie aplikacji desktop lub na smartfonie. Istnieją również portfele sprzętowe, które dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo Twoich środków.

Inwestowanie w kryptowaluty zacznij od historii

Nie musisz znać każdego pojedynczego trybika, który napędza całą machinę świata kryptowalut. Warto jednak poznać jego początki, a także to, jak się zmieniał na przestrzeni czasu. W ten sposób lepiej zrozumiesz mechanizmy rządzące rynkiem i giełdami, a także dowiesz się, jak działa kantor BTC lub Bitomat, czyli bankomat Bitcoina. Więcej o historii Bitcoinów możesz przeczytać na https://digitalassets.pl/historia-bitcoinow-krotka-burzliwa-nieprzewidywalna/.

Bezpiecznie przechowuj kryptowaluty

Masz do dyspozycji cztery rodzaje portfeli. Portfel powierniczy na platformie handlu, który przypomina rachunek w banku. Nie jest to jednak bank, a więc potencjalna awaria lub atak hakerski na daną platformę handlu może być równoznaczny ze stratą zdeponowanych środków. Oprócz ataku na samą platformę hakerzy mogą próbować przechwycić dostęp do Twojego konta. Dlatego należy pamiętać aby logowanie do konta na giełdzie lub portfelu powierniczym było odpowiednio zabezpieczone unikatowym i długim hasłem, a wszelkie operacje na koncie wymagały potwierdzenia dwuskładnikowego np. za pomocą kodu jednorazowego z takich aplikacji jak Google Authenticator, czy Authy. Należy również pamiętać, aby dwuskładnikowe uwierzytelnianie było włączone u naszego dostawcy poczty elektronicznej, ponieważ przejęcie konta e-mail może być równoznaczne z przejęciem kont w innych serwisach skojarzonych z danym adresem e-mail. Co do zasady, nie należy przechowywać znaczących środków na portfelach powierniczych takich jak giełdy.

Portfel deskopowy to aplikacja na komputery PC lub Apple, która pozwala na przechowywanie i dokonywanie transakcji bezpośrednio z ekranu komputera. Dobrym standardem w tym przypadku jest wykorzystywanie aplikacji w połączeniu z portfelem sprzętowym podłączanym do komputera na USB w celu potwierdzania operacji. W każdym przypadku należy pamiętać o kopii bezpieczeństwa kluczy prywatnych. W praktyce jest to fraza złożona z kilkunastu słów, którą należy zapisać np. na kartce papieru lub przeznaczonych do tego celu metalowych zestawach odpornych na zniszczenie i ogień np. Cryptosteel, Seeplate itp.  Bardzo ważne jest aby nie przechowywać frazy inicjalnej (seed) w formie elektronicznej na komputerze. W najgorszym przypadku można wykorzystać szyfrowany menedżer haseł. Z frazy inicjalnej korzystamy tylko przy pierwszej konfiguracji portfela lub w przypadku utraty awarii komputera lub jego utraty. Naszego seed’a nigdy pod żadnym pozorem nie należy wpisywać w formularzach na stronach internetowych gdyż najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia od nas naszego portfela.

Portfel mobilny to rozwiązanie dedykowane urządzeniom smartfonom. Specjalna aplikacja umożliwia błyskawiczną płatność np. w serwisie internetowym czy restauracji, jeśli takie formy płatności są dostępne. W tym wypadku także istnieje ryzyko zniszczenia lub uszkodzenia sprzętu i analogicznie jak w przypadku portfeli na komputery należy zadbać o kopię bezpieczeństwa kluczy prywatnych w postaci zapisania frazy inicjalnej na wypadek utraty lub zniszczenia telefonu. Portfel na telefonie powinien być zabezpieczony osobnym kodem PIN.

Portfel USB to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na przekazywanie bitcoinów bez dokonywania transakcji online. Przykładem takiego portfela jest Opendime, który posiada specjalną plombę, której przekłucie powoduje uzyskanie dostępu do kluczy prywatnych. Do czasu zdjęcia plomby portfel można przekazać dowolnej osobie będąc pewnym, że poprzedni właściciel portfela nie ma dostępu do kluczy prywatnych. Taki portfel działa jak perfekcyjnie zabezpieczony banknot.

Inwestowanie w kryptowaluty to ciekawa przygoda. Pamiętaj jednak, że ich przechowywanie to jedna z najważniejszych spraw. Trzymanie środków na giełdzie nie jest najlepszym pomysłem, a to ze względu na potencjale ataki hakerskie lub możliwość bankructwa giełdy. Warto więc zadbać o domowy portfel, który będzie pod ręką lub w innym bezpiecznym miejscu. Dodatkowo należy zadbać o to by członkowie naszej rodziny byli w stanie uzyskać dostęp do środków jeżeli coś nam się stanie i wcześniej przygotować odpowiednią instrukcję.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx