Zakup używanego auta na kredyt – przegląd ofert

Każdego roku w Polsce sprzedawanych jest średnio 2,5 miliona samochodów, z których zdecydowana większość jest używana. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia ze wzrostami cen wielu kilku- i kilkunastoletnich modeli, związanym z brakiem na rynku nowych pojazdów ze względu na zakłócenia w łańcuchu dostaw ich poszczególnych części, takich jak półprzewodniki. Obecnie średnia cena zakupu pojazdu używanego to około 20 tys. złotych. W takim przypadku niezbędne jest zaciągnięcie kredytu. Co warto na ten temat wiedzieć?

Kredyt na auto używane – dla kogo?

Kredyt na auto używane to produkt bankowy przeznaczony dla klientów indywidualnych i firm. Aby możliwe było jego uzyskanie, trzeba przejść weryfikację przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W ten sposób zostanie zweryfikowana nasza historia kredytowa. Ponadto niezbędne jest przeliczenie zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty rat kredytowych w terminie. Jest ona szacowana na podstawie przedstawionych przez nas dokumentów zaświadczających o uzyskiwanych regularnie dochodach. We wniosku o kredyt podajemy ponadto dane dotyczące ponoszonych przez nas co miesiąc kosztach, takich jak czynsz lub opłaty za media. Na tej podstawie bank określa, czy jesteśmy klientem, który nie będzie miał problemów ze spłatą dodatkowego zobowiązania, biorąc pod uwagę naszą sytuację finansową. W razie jakichkolwiek wątpliwości przyznawana jest decyzja odmowna. Wnioskowanie o kredyt na auto używane warto zatem rozpocząć, gdy jesteśmy pewni tego, że mamy odpowiednią historię bankową, jak i zaplecze finansowe.

Kredyt na auto używane – konstrukcja

Kredyt na samochód używany to przykład kredytu celowego, który ma oprocentowanie podobne do standardowego zobowiązania tego typu. Zabezpieczeniem kredytu na samochód używany jest sam samochód. Na zakup pojazdu używanego możemy wziąć kredyt o równym rozłożeniu kwot rat, na kilka lat, choć w ofertach banków mogą się znaleźć także kredyty o innej konstrukcji. Wysoką popularnością cieszy się bowiem także kredyt samochodowy z ratą balonową, w którym mamy do czynienia z niskimi ratami miesięcznymi, a ostatnia rata, która przypada na koniec kilkuletniego okresu spłaty, jest bardzo wysoka. Innym z rodzajów kredytów na samochody używane jest kredyt 50/50. W jego przypadku mamy do czynienia ze spłatą tylko dwóch rat, które odpowiadają 50% wartości pojazdu. Mogą być one rozłożone w czasie nawet o kilkanaście miesięcy, jak i kilka lat.

Kredyt gotówkowy na auto używane – jaki jest jego koszt?

Kredyt gotówkowy na auto używane wiąże się z określonymi kosztami odsetkowymi, które są rozłożone w czasie. Zaciągając kredyt gotówkowy na auto używane, powinniśmy zwrócić jednak uwagę nie tylko na deklarowane oprocentowanie. Bardzo istotna jest bowiem Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), która obejmuje wszelkie koszty związane z kredytem, a więc nie tylko odsetki, lecz również wszelkiego rodzaju prowizje, opłaty i koszty ubezpieczeń. Porównując RRSO, możemy wybrać kredyt na pojazd używany, którego rata nie będzie tak dużym obciążeniem dla naszego budżetu.

Gdzie znaleźć korzystny kredyt na pojazd używany?

Korzystny kredyt na samochód używany znajdziemy, wykorzystując porównywarkę kredytów online. Dostępne są w niej aktualne oferty poszczególnych banków, które są aktualizowane niemal każdego dnia, na podstawie informacji z banków oraz informatorów. Jedne z najkorzystniejszych warunków proponuje jednak Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Korzystając z takiego kredytu, możemy sfinansować zakup pojazdu używanego z kraju lub zza granicy, z dowolnego źródła, a więc od osoby fizycznej, dealera, czy też z komisu. Wystarczy okazać zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach, które mogą pochodzić z kilku różnych źródeł w kraju, jak i za granicą. Co więcej, decydując się na kredyt na pojazd używany oferowany przez Santander Consumer Bank, zyskujemy dodatkowe 200 złotych na paliwo. Dzięki temu nie poniesiemy kosztów wyjazdu na urlop nad morzem lub w górach.

Źródła:

[1] https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/sprawdzamy-ile-kosztuje-auto-uzywane-kupione-na-kredyt/zpn5dxv, Data dostępu: [06.05.2022 r.]

[2] https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-balonowy-wszystko-co-powinienes-wiedziec, Data dostępu: [06.05.2022 r.]

[3] https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-na-auto-uzywane,2441631, Data dostępu: [06.05.2022 r.]

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx