Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Co ma znaczenie w pracy opiekunki w Niemczech?

Praca w niemieckiej opiece to wymagający zawód. Dobry opiekun powinien cechować się znajomością języka niemieckiego – ale to nie wszystko. Oczekiwane są też pewne cechy charakteru, takie jak empatia, równowaga psychiczna i dojrzałość. O czym powinna wiedzieć opiekunka w Niemczech? Na co zwrócić uwagę, starając się o zatrudnienie?

Opiekunka w Niemczech powinna znać język

Początkujący opiekunowie często zastanawiają się, czy znajomość niemieckiego jest potrzebna do pracy w opiece. Jak pokazują oferty pracy zamieszczone na portalu SenioPort, zazwyczaj tak – różni się tylko wymagany poziom językowy. Wszystko zależy od konkretnej szteli i od tego, kim będziesz się opiekować. Wielu podopiecznych oczekuje wspólnego spędzania czasu i rozmów, a wtedy znajomość języka niemieckiego okazuje się niezbędna. Przydaje się ona także podczas wykonywania codziennych obowiązków. Łatwiej dogadać się z seniorem czy chociażby powiedzieć, że obiad jest gotowy. Opieka nad osobą starszą to też częste kontakty z jej bliskimi. Zaczynając od pierwszej rozmowy po przyjeździe, poprzez dogadywanie szczegółów na bieżąco, aż po opisywanie stanu zdrowia i samopoczucia podopiecznego, wszędzie jest potrzebny niemiecki. Dzięki znajomości języka jesteś w stanie odpowiadać na pytania czy wykazać się asertywnością w razie potrzeby.

Ważna jest też kondycja fizyczna i psychiczna opiekunki

Codzienna praca w opiece w Niemczech wymaga siły i wytrzymałości. Obowiązkiem opiekunki jest bowiem pomoc podopiecznemu w czynnościach takich jak: poruszanie się, mycie, jedzenie, wstawania i siadanie. Opiekun lub opiekunka nierzadko musi podnieść seniora albo go przytrzymać. Wbrew pozorom jednak nie trzeba być wysportowanym kulturystą. Wystarczy znać techniki transferu podopiecznego i mieć po prostu dobrą kondycję. W niektórych domach dostępne są sprzęty ułatwiające opiekę nad osobą niepełnosprawną czy leżącą.

Warto wiedzieć, że senior może czasami zachowywać się „źle” lub „niewłaściwie”. Dlaczego ujęliśmy te słowa w cudzysłów? Dlatego, że mogą one odzwierciedlać Twoje uczucia, a nie rzeczywistość. Wiele kłopotliwych zachowań podopiecznych wynika z objawów chorób. Zmienne nastroje także. Opiekunka w Niemczech musi więc nierzadko wykazywać się cierpliwością i wrażliwością. Warto też starać się jak najszybciej poznać osobę starszą i nauczyć się reagować na jej zły humor. Najtrudniejszym zadaniem jest odporność na huśtawki nastrojów podopiecznego – nie powinny się Tobie udzielać.

Czy warto pracować w opiece w Niemczech?

Praca w opiece w Niemczech polega na pomocy seniorowi w codziennych czynnościach. Nierzadko opiekunka lub opiekun nie może zrobić niczego, by zahamować postępującą chorobę osoby starszej. Po pewnym czasie trzeba będzie nie tylko asystować przy myciu lub jedzeniu, ale wyręczać w tych czynnościach podopiecznego. Zdarza się, że mimo wysiłków opiekunki senior czuje się coraz słabiej. Mimo wszystko warto cieszyć się z każdej chwili spędzonej razem, dawać podopiecznemu uśmiech i nadzieję na przyszłość.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: czy pracować w niemieckiej opiece. Każdy musi sam przeanalizować wszystkie za i przeciw. Lepiej więc nie podejmować decyzji o wyjeździe pod wpływem emocji czy zasłyszanych opowieści o wysokich zarobkach. Za to zapytaj siebie, jaka jest Twoja motywacja do pracy w opiece w Niemczech. Czy jestem gotów na to, żeby opuścić dom rodzinny na kilka tygodni? Czy poradzę sobie w obcym kraju, opiekując się nieznaną osobą? Czy mam wystarczające doświadczenie i kwalifikacje? Jeżeli świadomie wybierzesz pracę opiekuna w Niemczech, to skorzystasz na tym i Ty, i Twój przyszły podopieczny.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx