Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Regulamin sklepu internetowego – Dla kogo?

Sprzedajesz za pośrednictwem sklepu internetowego i nie wiesz czy potrzebujesz regulaminu sklepu internetowego? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Z niego dowiesz się jak regulować umowy sprzedaży zawierane z klientami sklepu internetowego i jednocześnie spełnić szereg obowiązków jakie narzucają przepisy prawa.

Czym jest regulamin sklepu internetowego?

Regulamin sklepu to dokument który określa przede wszystkim warunki zawieranych za pośrednictwem sklepu internetowego umów sprzedaży, jak i umów związanych ze świadczonymi usługami elektronicznymi. Ze względu na kompleksowość tego dokumentu jest on korzystnym rozwiązaniem dla sprzedawców prowadzących sklep internetowy. Utworzenie regulaminu dla sklepu internetowego sprawia że nie trzeba zawierać każdorazowo osobnych umów, przykładowo w formie pisemnej umowy. 

Obowiązki informacyjne w regulaminie sklepu

Wspomniano już że regulamin sklepu internetowego może służyć również spełnieniu obowiązków jakie narzucają przepisy prawa. Przedsiębiorcy prowadzący sklep internetowy muszą zadbać o spełnienie szeregu takich obowiązków, wynikających przede wszystkim z ustawy o prawach konsumenta w odniesieniu do zawieranych umów sprzedaży, jak i również z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną w odniesieniu do usług elektronicznych dostępnych na stronie sklepu (takich jak konto czy też newsletter). Regulamin dla sklepu internetowego kompleksowo pozwala zawrzeć wszystkie te kwestie w czytelny, przejrzysty sposób.

Warunki umowy w regulaminie sklepu

Poza tymi kwestiami umowy jakie wynikają bezpośrednio z obowiązków, w regulaminie sklepu internetowego sprzedawca może zawrzeć dodatkowe postanowienia umowne. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie interesów sprzedawcy. Ma to szczególne znaczenie w obrocie B2B – w regulaminie sklepu internetowego można umieścić szereg korzystnych postanowień dotyczących przykładowo odpowiedzialności sprzedawcy czy też możliwości odstąpienia od umowy. W stosunku do konsumentów należy być natomiast ostrożnym – z uwagi na to że regulamin sklepu internetowego stanowi wzorzec umowny, należy zwrócić uwagę na to by przygotowany regulamin dla sklepu internetowego nie zawierał tzw. klauzul niedozwolonych. By uniknąć zamieszczania takich klauzul, zalecamy by regulamin do sklepu internetowego został sporządzony przez profesjonalistów. 

Wciąż się wahasz lub nie wiesz jak sporządzić regulamin sklepu internetowego? Skontaktuj się z nami – prawnicy naszego serwisu z chęcią rozwieją wszelkie wątpliwości. 

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx