Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Uzyskaj zasiłek rodzinny z Niemiec – Kindergeld!

Kraj naszych zachodnich sąsiadów jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdu Polaków w celach zarobkowych. Niektórzy z nich potrafią mieszkać tam przez kilkadziesiąt lat i całkowicie odciąć się od swojego kraju urodzenia. Grono społeczeństwa wyjeżdża do Niemiec do pracy sezonowej lub zostaje tam przez kilka lat, a następnie wraca do Polski już przy wyższym statusie majątkowym. Niemcy to kraj, który jest nie tylko bogaty i daje dużo możliwości, ale i pomoc socjalna jest tam na wysokim poziomie. Świadczenia w Niemczech obejmują bezrobotnych, uchodźców, podstawową pomoc dla osób starszych, uczniów, a także zasiłek rodzinny – Kindergeld, aby ułatwić rodzicom wychowanie dzieci.

Kindergeld – zasiłek rodzinny na dzieci do 18 lub 25 roku życia

Kindergeld przeznaczony jest dla rodziców płacących podatki w Niemczech, a także wspólnie prowadzących gospodarstwo domowe. Ten zasiłek rodzinny ułatwia wychowanie dzieci i jest jedną z możliwości zagwarantowania im odpowiedniego poziomu życia. Na co można przeznaczyć otrzymane dofinansowanie? Rodzice mogą przeznaczyć pieniądze na zakup nowych ubrań, akcesoriów do szkoły, jak również na zajęcia pozalekcyjne np. treningi w klubie piłkarskim czy naukę pływania. Zasiłek Kindergeld wypłacany jest do 18 roku życia lub 25, jeśli zdecydowało się na kontynuowanie nauki. Co ważne, należy się on również wtedy, gdy dziecko jest adoptowane lub przysposobione. 

Rodzic pracujący w Niemczech, dziecko mieszkające w Polsce. Czy w tej sytuacji przysługuje zasiłek Kindergeld?

Często zdarza się tak, że w Niemczech pracuje jeden z rodziców. Jest to najczęściej mężczyzna, ale kobiety również znajdują zatrudnienie na zachodzie np. przy opiece nad osobami starszymi. Przyznanie zasiłku rodzinnego Kindergeld zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, jeden z rodziców musi podlegać nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Niemczech i mieć wspólny adres zameldowania z dzieckiem. Jednak nie ma wskazane w przepisach o jakiego rodzica chodzi. Dlatego, jeśli tata dziecka pracuje w Niemczech, mama została razem z nim w Polsce, można ubiegać się o przyznanie świadczenia. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i to od decyzji urzędnika zależy, czy Kindergeld zostanie przyznany rodzinie. 

Zasiłek na dziecko w Niemczech – ile wynosi?

Kwota zasiłku rodzinnego Kindergeld zależy od posiadanej ilości dzieci. Stawka za pierwsze i drugie dziecko wynosi 219 euro, trzecie dziecko 225 euro, a każde następne 250 euro. Wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć w tzw. Familienkasse za pośrednictwem Internetu, przekazać pocztą lub przez pośrednika. 

Kindergeld jest dodatkową szansą na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, jak np. zwrot podatku z Niemiec. Kiedy można składać wniosek o zasiłek rodzinny? Należy przepracować pełne 6 miesięcy i być zatrudnionym legalnie przez pracodawcę, który odprowadza składki na rzecz podatku dochodowego. W przypadku utraty pracy, która wiąże się z powrotem do Polski, konieczne jest poinformowanie o tym wyżej wymienionej instytucji – Familienkasse.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx