Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

3 października 2023

Budowa dachu – o czym warto pamiętać i jak zrobić to dobrze?

Dach to element budynku, bez którego jego użytkowanie nie byłoby praktycznie możliwe. Można śmiało powiedzieć, że dach jest najważniejszą kwestią jeśli chodzi o zabezpieczenie obiektu budowlanego przed wodą oraz innymi zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie zbudować dach, z jakich materiałów oraz ile to kosztuje? Sprawdź ten krótki poradnik!

Rozpoczęcie prac budowlanych związanych ze stworzeniem konstrukcji dachu, jego zabezpieczenia oraz wykonania finalnego pokrycia dachowego. Wentylacja dachu z pełnym odeskowaniem, jak i każdej innej konstrukcji to jeden z najważniejszych aspektów. Tylko poprawnie wykonane prace polecające na termoizolacji pokrycia dachowego pozwolą na wyeliminowanie problemów z pleśnią i grzybem wynikającym z wilgoci zalegającej np.
w warstwie izolacyjnej dachu.

Rodzaj dachu – czy ma znaczenie?

Zanim przystąpisz do stworzenia poszycia dachowego oraz całej konstrukcji, koniecznie stwórz projekt budowlany oraz z góry postaw na konkretny typ dachu. Obecnie najpopularniejsze rodzaje to:

  • dach płaski – te są polecane do domów energooszczędnych ze względu na łatwość instalacji kolektorów słonecznych,
  • dach jednospadowy lub dwuspadowy – stosuje się je w budynkach, gdzie rozpiętość ścian nie przekracza 6 metrów i pozwala na zbudowanie poddasza.

Podczas budowy dachu, koniecznie zwracaj uwagę na to, jak wykonana będzie więźba, czyli swego rodzaju kręgosłup dla całej konstrukcji. To najczęściej drewniane elementy dachu, które powinny być jak najwytrzymalsze. Wybierając materiały od najlepszych producentów zyskasz pewność, że Twój dach posłuży bez konieczności remontu przez wiele lat.

Ze względu na fakt, iż dach jest dość kosztowną inwestycją w porównaniu do pozostałych kosztów remontu lub budowy nieruchomości, warto mądrze wybrać materiały na więźbę, jak i samo pokrycie dachu. Obecnie na rynku popularna jest dachówka i blachodachówka. Te dwa typy pokrycia zapewniają doskonałą izolację akustyczno-cieplną, a także świetnie wyglądają nawet po wielu latach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o materiałach na pokrycia dachowe? Sprawdź: Rodzaje pokryć dachowych – jakie wybrać?

Ile kosztuje pokrycie dachu wraz z izolacją?

Koszty związane ze stworzeniem więźby, izolacji i pokrycia dachowego są zależne głównie od powierzchni dachu, jego rodzaju oraz wykorzystywanych materiałów. Sama folia paroprzepuszczalna na dachy to wydatek kilku złotych za metr kwadratowy. Do tego dochodzą koszty wykonania łat, kontrłat, a także wydatki związane z zakupem dachówki lub blachodachówki. Ogólne koszty do poniesienia na stworzenie kompletnego dachu dwuspadowego wraz z robocizną to wydatek nawet ponad 50 tys. złotych.

Pamiętaj, że na pokryciu dachowym swojego domu nigdy nie warto oszczędzać. To przede wszystkim element zabezpieczający nieruchomość przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem. Tylko wtedy, kiedy wykonasz dach z użyciem najlepszych materiałów wykończeniowych oraz z udziałem profesjonalnej ekipy zyskasz pewność, iż ten posłuży Ci długi czas i pozytywnie wpłynie na komfort przebywania w domu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx