Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Problem z bezsennością – jak go rozwiązać?

Każdego dnia dorosły człowiek średnio przesypia około siedmiu godzin. I to bardzo dobrze, bo organizm zwyczajnie potrzebuje snu, by właściwie funkcjonować. Sen przywraca siły, utracone podczas wykonywania różnych czynności m.in. myślenia, chodzenia, mówienia, ale stoi też na straży dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Dlatego tak ważne jest, by szybko reagować na problemy z bezsennością. Jak je więc skutecznie rozwiązywać?

Ile snu potrzebuje każdy człowiek?

Nie ma reguły, zgodnie z którą każdy człowiek przesypia tę samą ilość godzin. Wszystko zależy od wieku, indywidualnych potrzeb czy trybu biologicznego zegara. Tak więc dorosły człowiek przesypia średnio 7-8 godzin, nastolatkowie i osoby starsze potrzebują już około 9-10 godzin, a małe dzieci okazji do spania szukają także w ciągu dnia – ich potrzeby są bowiem dużo większe.

Niektórym osobom wystarczy jednak o wiele mniej snu, np. tylko sześciu godzin. Jeśli w ciągu dnia czują się wyspane i wypoczęte, to nie ma mowy o problemie z bezsennością. Trzeba jednak pamiętać, że również przeziębienie, warunki atmosferyczne, ale i brak żelaza w organizmie może przyczyniać się do problemów z zasypianiem. Sen jest niezwykle ważny, by móc właściwie koncentrować się, a brak właściwej regeneracji organizmu i szarych komórek może być przyczyną poważnych wypadków, ale i podenerwowania czy przygnębienia. To więc od ilości snu zależy, jak będzie wyglądać każdy kolejny dzień.

Kto ma problemy z zasypianiem?

Bezsenność jest problemem, z którym zmaga się bardzo dużo osób w różnym wieku. Przyczyn może być wiele, od bardzo błahych, jak np. złe warunki w sypialni do bardzo poważnych, jak stres w pracy, śmierć bliskiej osoby czy depresja. Trudno jednak samodzielnie zdiagnozować przyczynę braku głębokiego snu, dlatego na początku warto zadbać o właściwe warunki w sypialni, o regularne pory zasypiania i wstawania, czy zwracanie uwagi na właściwą dietę. To wszystko ma znaczenie dla prawidłowego i głębokiego snu.

Jeśli jednak takie działania nie przynoszą rezultatów, to problem jest poważniejszy i wymaga już pomocy specjalisty. W leczeniu takich problemów pomaga również psycholog online, z którym można odkryć, co tak naprawdę przeszkadza w zasypianiu. Wiele osób sięga po tabletki, wierząc w ich szybkie działanie, ale to nie jest niestety dobrym rozwiązaniem. Tabletki zadziałają tylko pozornie, a stosowane na dłuższą metę, mogą przyczynić się do jeszcze większych problemów ze snem i zdrowiem. O wiele lepszy efekt przyniesie słuchanie spokojnej muzyki, wietrzenie sypialni czy oddanie się spokojnej lekturze, zwłaszcza przy wybudzeniu się w środku nocy.

Jak radzić sobie z wybudzaniem się w nocy?

Jednym z najczęstszych powodów niedoborów sennych, jest częste wybudzanie się w nocy. Choć właściwie nie jest to niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę fakt, że każdy człowiek podczas snu wybudza się minimum 5 razy, tyle że tego nie pamięta, ponieważ od razu zasypia. Jeśli jednak ktoś po takim przebudzeniu jedynie się męczy i nie potrafi ponownie zasnąć, to powinien poszukać wsparcia. W takich przypadkach pomagają np. techniki relaksujące albo skoncentrowanie się na własnym spokojnym oddechu, bądź włączenie usypiającej muzyki. Może też pomóc terapia poznawczo-behawioralna, która eliminuje wszelkie bolączki, stres albo napady lęku, a tym samym skutecznie przywraca spokojny i głęboki sen.

Jakie są objawy niedoboru snu?

Jednoznacznym objawem niedoboru snu jest bez wątpienia zmęczenie i ospałość w ciągu dnia i maksymalnie obniżona motywacja do jakiegokolwiek działania. Inne czynniki, które nie powinny być ignorowane, to podkrążone oczy, częste ziewanie albo też potrzeba sięgania do używek. Problemem jest też brak koncentracji, spóźniona reakcja i problemy z pamięcią. Jeśli podstawowe rady, jak np. zrezygnowanie z oglądania kryminału czy sięgania po słodkie przekąski przed snem w żaden sposób nie przekładają się na poprawę snu, to pozostaje jeszcze psychoterapia online, nastawiona ściśle na eliminowanie problemów ze zdrowym wysypianiem się. Stosowane podczas terapii techniki oraz wprowadzenie zdrowej higieny snu, gwarantuje zadowalające efekty.

W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx