Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Zmiany na rynku pracy. Jak się na nie przygotować?

Wpływ rozwoju nowoczesnych technologii na rynek pracy staje się oczywisty nie tylko dla ekspertów. Wszyscy doświadczamy go na co dzień. Dokąd zmierza współczesny rynek pracy? Czy przeciętny pracownik ma powody do obaw czy może do radości? Jak przygotować się na nieuchronne zmiany? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Jedni cieszą się z ułatwień, jakie daje postępująca cyfryzacja, i znajdują pracę w zawodach, o  których jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał. Inni martwią się, że sztuczna inteligencja odbierze im źródło dochodu. Obecna sytuacja na rynku pracy w Polsce wygląda dobrze. Cieszymy się najniższą od trzech dekad stopą bezrobocia. Z wielu regionów płyną o pozytywne informacje o niskim bezrobociu, np. od 2014 roku nastąpił spadek bezrobocia na Dolnym Śląsku z 10,4 do 5,2 proc. (dane z sierpnia 2021 roku). Mimo to wielu z nas spogląda z niepokojem w przyszłość. Remedium na obawy dotyczące pracy może być przygotowanie się na wyzwania, jakie nas czekają.

Jak będzie zmieniał się rynek pracy w najbliższych latach?

Na rynek pracy mają wpływ rozmaite czynniki: społeczne (np. dostęp do edukacji), środowiskowe (niedobór zasobów naturalnych, zmiany klimatu), ekonomiczne, polityczne czy technologiczne. Według prognoz największy wpływ na rynek pracy będzie miała postępująca cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja. Niektóre zawody, zwłaszcza te nie wymagające specjalistycznej wiedzy zaczną zanikać, jednak z pewnością pojawią się nowe.

W zautomatyzowanym świecie praca utalentowanych rzemieślników nabierze nowego znaczenia i wzrośnie jej wartość. Zjawisko to również jest zauważalne już dzisiaj, wystarczy porównać ceny artykułów z etykietą hand made z tymi powstałymi w procesie masowej produkcji.

Pandemia przyczyniła się do rozpowszechnienia zjawiska, jakim jest wirtualizacja rynku pracy. Wielu pracowników opuściło swoje biura i –poznawszy zalety home office – już do nich nie wróciło. Coraz więcej firm oferuje pracownikom możliwość pracy zdalnej na pełen etat.

Jak przygotować się na zmiany na rynku pracy?

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, warto więc być przygotowanym na nowe. Warto nastawić się na ciągły rozwój, poszerzanie swoich kompetencji. Należy liczyć się z koniecznością wielokrotnego przebranżowienia się. Sytuacje, w których pracownik całe życie był zatrudniony w jednej firmie, bezpowrotnie odchodzą do przeszłości.

Rozwój technologiczny sprawia, że pracownicy różnych branż będą musieli podnosić swoje kompetencje cyfrowe. Chodzi tu nie tylko o przedstawicieli branży IT, cyfryzacja dociera do niemal każdej branży – od placówek medycznych, przez handel i edukację.

Wirtualizacja rynku pracy będzie wymagać od pracowników umiejętności pracy w rozproszonych zespołach. Fakt, że coraz rzadziej spotykamy się ze swoimi współpracownikami w jednym biurze, nie oznacza, że zdolność do pracy w grupie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wciąż jest bardzo ważna, nabiera jednak innego wymiaru. Spotkania w sali konferencyjnej zamieniają się na wideokonferencje, zaś kontakt między pracownikami wymaga użycia nowoczesnych kanałów komunikacji.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx