Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Frankowicze szturmują sądy. Ich raty są niebotyczne

Drogi frank to wysokie raty dla frankowiczów. Ich domowy budżet jest już mocno obciążony. Dlatego też wielu z nich decyduje się na złożenie pozwu w sądzie i walkę o odfrankowienie lub unieważnienie umowy. 

Psychologiczna bariera pękła – raty kredytu frankowego w górę

W październiku br. kurs franka szwajcarskiego dosyć znacznie przekroczył granicę 5,00 zł i nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. To fatalna informacja dla posiadaczy kredytów w tej walucie. Frank jest dwukrotnie droższy, niż w chwili zaciągania przez nich kredytu. Średni kurs CHF w chwili zawarcia umowy z bankiem wynosił 2,50 zł. 

Tak wysoki kurs franka przekłada się na wysokość rat Frankowiczów. Są one ściśle powiązane z kursem helweckiej waluty. Im wyższy, tym raty także idą w górę. Dlatego też w polskich sądach coraz więcej jest tzw. spraw frankowych. Obecnie toczy się około 135 tys. tego rodzaju spraw. Zdecydowana większość posiadaczy kredytów w helweckiej walucie nadal jednak nic nie zrobiła w swojej sprawie. 

Ile może odzyskać Frankowicz? 

To, ile może odzyskać Frankowicz wygrywając w sądzie z bankiem można obliczyć korzystając z kalkulatora frankowego. Aby uzyskać informację na temat tego, ile wynosi suma korzyści możliwych do uzyskania na drodze sądowej – dzięki unieważnieniu lub odfrankowieniu umowy. Kalkulator oczywiście wymaga podania kilku istotnych danych:

  • nazwa banku,
  • data zawarcia umowy o kredyt,
  • wysokość kredytu w PLN lub CHF,
  • ilość rat kredytowych,
  • czy kredyt został już spłacony. 

Wypełnienie pól kalkulatora zajmuje zaledwie kilka minut. 

Problem z wyborem kancelarii dla Frankowicza 

Frankowicze, którzy chcą iść do sądu i w nim walczyć o unieważnienie umowy z bankiem lub odfrankowienie, mają problem z wybraniem kancelarii, która będzie ich reprezentować w sądzie. Jest jednak narzędzie, które umożliwia porównanie ofert kancelarii – Frankomat.com.pl. Tutaj podobnie jak w przypadku kalkulatora frankowego należy podać kilka istotnych kwestii z umowy kredytowej. 

Algorytm na ich podstawie dopasowuje oferty kancelarii frankowych. Przedstawia tylko te, które faktycznie mogą się zająć daną sprawą. Osoba, która korzysta z porównywarki uzyskuje nie tylko informację o tym, która kancelaria może ją reprezentować w sądzie, ale i jakiego rodzaju kosztów może się spodziewać. 

W zaledwie 3 minuty można porównać aż ponad 120 ofert kancelarii. Baza ofert jest na bieżąco aktualizowana. Warto podkreślić, że propozycje kancelarii, a dokładniej rzecz ujmując kwoty wynagrodzeń oraz modeli rozliczeń mogą się znacznie od siebie różnić. Niektóre kancelarie już na początku współpracy pobierają tzw. opłatę wstępną. Wiele z nich rozlicza się na podstawie modelu określanego jako success fee. To oznacza, że kancelaria pobiera wynagrodzenie tylko wtedy, kiedy sprawa rozstrzyga się na korzyść Frankowicza – wskazuje Joanna z frankomat.com.pl. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 dzień temu

Super artykuł

1
0
Dodaj komentarzx