Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Jakie urządzenia pomiarowe mogą przydać się w pracy elektryka?

Sprawdzenie poprawności działania instalacji elektrycznych, naprawa różnorodnych urządzeń, w tym drobnej elektroniki użytkowej, wymaga zastosowania specjalnych aparatów pomiarowych. Współcześnie są to najczęściej wielozadaniowe multimetry, czyli urządzenia w podstawowej wersji mierzące napięcie i natężenie prądu oraz rezystancję. Zaawansowane urządzenia, takie jak multimetr Sonel zwykle oferują również dodatkowe funkcje. A jakie inne urządzenia pomiarowe mogą zainteresować elektryka?

Kamery termowizyjne i inne urządzenia specjalistyczne

Obok tradycyjnych urządzeń przeznaczonych do pomiaru podstawowych wartości prądu elektrycznego, w pracy elektryka przydać mogą się również aparaty wyposażone w kamerę termowizyjną i funkcję pomiaru temperatury. Wśród multimetrów Sonel znaleźć można urządzenia wyposażone w specjalne adaptery do pomiaru temperatury, oferowane wraz z tzw. sondą typu K. W sprzedaży dostępne są również niezwykle czułe pirometry profesjonalne, które dają możliwość bezkontaktowego pomiaru temperatury w szerokim zakresie wartości. Sprzętem, który może zainteresować elektryka jest także multimetr Sonel z dodatkowym osprzętem do wykrywania przewodów pod napięciem i bez napięcia, kamera termowizyjna do sprawdzania poziomu nagrzewania się poszczególnych elementów instalacji elektrycznej podczas prac czy luksomierz, czyli urządzenie przeznaczone do badania podstawowych parametrów oświetlenia.

Mierniki wielofunkcyjne do instalacji elektrycznych

W zastosowaniach profesjonalnych, przy skomplikowanych pracach elektroinstalacyjnych, lepiej niż podstawowy multimetr Sonel sprawdzi się zaawansowany technicznie miernik wielofunkcyjny, który zapewnia znacznie więcej opcji pomiarowych. Urządzenia tego typu pozwalają nie tylko mierzyć napięcie i częstotliwości sieci, ale także zbadać impedancję pętli zwarcia. W ten sposób elektryk może sprawdzić, czy istniejące zabezpieczenie, które ma automatycznie wyłączyć zasilanie w razie zwarcia, zadziała w czasie zgodnym z określoną normą. Podstawowe, a nawet zaawansowane multimetry Sonel nie mają tego typu funkcji.

Profesjonalni elektrycy i elektronicy korzystają z wielu rodzajów urządzeń pomiarowych. Podstawą wyposażenia są zwykle cyfrowe aparaty, takie jak multimetry Sonel, ale w zaawansowanych pracach instalacyjnych lepiej sprawdzają się bardziej rozbudowane mierniki wielofunkcyjne. Przydatnymi urządzeniami pomiarowymi są również kamery termowizyjne, luksomierze i pirometry. W zastosowaniach profesjonalnych przydać może się także reflektometr, czyli rodzaj lokalizatora impulsowego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx