Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Kurs pierwszej pomocy – dlaczego warto go przejść?

Oczekuj najlepszego, ale przygotuj się na najgorsze – to popularne powiedzenie ujmuje w jednym zdaniu powód, dla którego warto poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Chociaż większość z nas nigdy nie będzie musiała reanimować innego człowieka, gdy zajdzie taka potrzeba, odpowiednia wiedza może decydować o życiu lub śmierci.

Dlaczego kurs pierwszej pomocy jest tak ważny?

Gdy dochodzi do wypadku, oprócz odniesionych obrażeń, jednym z największych zagrożeń dla poszkodowanych jest brak reakcji ze strony osób postronnych. Widząc ranną osobą, człowiek odczuwa naturalny strach i zastyga w bezruchu, nie potrafiąc podjąć żadnej decyzji. Osoba, która przeszła kurs pierwszej pomocy, będzie reagowała znacznie szybciej na gwałtowne wydarzenia, a także pomoże opanować panikę wśród innych ludzi. Nawet jeżeli wypadek nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia, osoby postronne powinny pomóc w zabezpieczeniu terenu do czasu przybycia odpowiednich służb. Oprócz udzielenia pomocy, do obowiązków świadków zdarzenia należy również ocena sytuacji oraz zgłoszenie wypadku na odpowiedni numer alarmowy. Aby oszczędzić czas, czynności te najlepiej rozdzielić pomiędzy kilka osób. Wydawanie poleceń konkretnej osobie nie tylko zmniejsza ilość obowiązków, ale również pomaga otrząsnąć się postronnym z szoku.

Oprócz powyższych kwestii osoba, która ukończyła kurs pierwszej pomocy, zdobywa wiedzę, umożliwiającą przeprowadzenie sprawnej reanimacji oraz zabezpieczenia rannych. Pierwsze minuty od wypadku noszą w ratownictwie medycznym nazwę „platynowych minut”. W ten sposób określane jest pierwsze 10 minut od zdarzenia lub czas, po którym w mózgu poszkodowanego zachodzą nieodwracalne zmiany po ustaniu krążenia – zazwyczaj od 3 do 6 minut. Nawet najszybsza karetka nie jest w stanie dojechać do każdego wypadku w tym czasie, dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy i zgłoszenie wypadku przez świadków zdarzenia. Kurs pierwszej pomocy w Warszawie pozwoli zdobyć niezbędną wiedzę, która pokaże, jak najlepiej wykorzystać „platynowe minuty”, aby uratować komuś życie.

Prawne aspekty pierwszej pomocy

Niektóre osoby boją się udzielić pomocy, obawiając się konsekwencji prawnych związanych ze spowodowaniem obrażeń u poszkodowanego. Chociaż w Kodeksie Karnym istnieje taki zapis, nie dotyczy on sytuacji, w której obrażenia – zazwyczaj złamane żebra – powstały w wyniku udzielania pomocy, podjętej w sposób rozsądny i proporcjonalny. Osoba udzielająca pierwszej pomocy nie działa w złej wierze, dlatego nie spotkają ją nieprzyjemności natury prawnej ze strony poszkodowanego. Kodeks Karny jednakże przewiduje karę za nieudzielenie pomocy, gdyż w myśl obowiązującego prawa osoby będące świadkami wypadku mają obowiązek udzielenia pomocy oraz wezwania odpowiednich służb. Wyjątek od tego przepisu stanowią sytuacje, gdy udzielenie pomocy naraziłoby nas na utratę zdrowia lub życia.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx