Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Zapalniczka – do czego może się nam przydać?

Zapalniczka to dla ludzkości obecnie mały i niedrogi przyrząd do produkcji ognia. Nikt z nas praktycznie nie zastanawia się, jak wyglądałby dzisiejszy świat bez tego wynalazku. W skrócie jednak można by rzec, że technologia z pewnością nie zachwycałaby tym, czym robi to dzisiaj. Choć urządzenie to ma już prawie 200 lat, to wciąż jest udoskonalane i wykorzystywane na co dzień.

Wiele osób traktuje zapalniczkę jako podstawowy element wyposażenia po wyjściu z domu, stawiając ją na równi z portfelem, kluczami czy telefonem. Okazuje się, że takie podejście wcale nie jest bezsensowne i nie służy wyłącznie palaczom. Sprawdźmy więc, w jakich przypadkach rozwiązanie to może okazać się przydatne.

Zapalniczka dla palaczy

Wymieniając powody, dla których warto nosić ze sobą zapalniczkę, głupio byłoby nie zacząć od palenia. Choć czynność ta nie jest potocznie uznawana za dobrą, to wciąż wykonuje ją spory procent osób na świecie. Często jednak, okazjonalni palacze mają ją na swoim wyposażeniu w kontekście użyczania innym osobom bądź nawet kolekcjonowania.

Ta druga opcja jest bardzo często spotykana wśród wielu ludzi. Spora część zarówno palaczy, jak i osób, które nigdy nie miały papierosa w ręku, może pochwalić się robiącą wrażenie kolekcją tych sprzętów. Ma to dla nich znaczenie tak samo, jak dla innych zbieranie znaczków. Najczęściej kwestii kolekcjonerskiej podlegają zapalniczki Zippo, choć znacznie tańszą alternatywą dla wielbicieli nadruków i różnorakich grafik okaże się zapalniczka Clipper.

Powody, dla których warto mieć przy sobie zapalniczkę

Wbrew temu, co myśli wielu, papieros nie jest jedynym powodem, dla którego warto mieć przy sobie zapalniczkę. Ten mały, podręczny sprzęt przydaje się chociażby w sytuacji próby odpalenia kuchenki gazowej, gdy w mieszkaniu następuje przerwa w dostawie prądu. Starsze kuchenki w ogóle nie były zaopatrzone w tzw. elektryczną produkcję iskry. Wtedy zapalniczka była jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe było wzniecenie ognia. W przypadku domowych czynności, zapalniczka Clipper może przydać się nawet do rozpalania w piecu czy kominku. W sezonie letnim natomiast, doskonale spisze się przy grillu czy ognisku.

Z zastosowań nieco bardziej personalnych, wykorzystać to urządzenie można przy ubraniach. Nie chodzi oczywiście o to, by je spalać, ale nic nie działa lepiej niż przypalenie odrywających się od odzieży nitek. Potwierdzone jest, że zapobiega to dalszemu wyniszczaniu się chociażby koszulek.

Zastosowania zapalniczki podczas pracy

Zapalniczka to przedmiot widniejący w wielu branżach. Spotkamy ją chociażby w przypadku wykonywania elektryki, gdzie często podczas prac, ściąga się z jej pomocą izolację z przewodu. Oczywiście, pod żadnym pozorem nie powinny robić tego osoby niedoświadczone. Zabrania się również wykonywania takich prac pod napięciem, co może skutkować nawet utratą życia. Z pewnością mogliśmy słyszeć o różnego rodzaju opaskach termokurczliwych. Mają one różne zastosowania, które definiujemy w zależności od średnicy pola przekroju. Zapalniczki doskonale spisują się w kwestii zacieśniania takich opasek, podając im odpowiednio wysoką temperaturę.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx