Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Najważniejsze wskazówki przy zakupie mieszkania – co warto wiedzieć w 2023 roku

Zakup apartamentu ma wiele zalet. Mniejsze koszty utrzymania, bardziej centralne lokalizacje i dodatkowe udogodnienia, takie jak siłownie, baseny i wspólne obszary rozrywki.

Jeśli kupisz mieszkanie poza planem (jest to kupno mieszkania przed jego wybudowaniem) na nowym osiedlu, masz czas na oszczędzanie – po wpłaceniu początkowego depozytu, większość osiedli nie będzie wymagała kolejnego depozytu gotówkowego aż do zakończenia budowy.

Dodatkowe zabezpieczenia w formie bezpiecznego parkingu lub ograniczonego dostępu, sprawiają, że mieszkanie w bloku jest atrakcyjną opcją dla osób kupujących  pierwszy dom lub mieszkanie.

Kupujesz mieszkania ? sprawdź aktualne ceny mieszkań w dużych miastach europy jak : Dresden w Niemczech ,  Nantes we Francji czy Bradford w Wielkiej Brytanii 

Oto kilka kluczowych kroków, które powinienieś wiedzieć kupując mieszkanie:

KROK 1: Poznaj swój budżet.

Porozmawiaj z bankiem lub brokerem finansowym, aby uzyskać jasne zrozumienie, ile możesz pożyczyć i jakie będą Twoje miesięczne płatności.

KROK 2: Zrób swoje badania

Istnieje wiele ofert mieszkaniowych które mają za zadanie przyciągnąć klienta. Oferują różne lokalizacje, wspólne udogodnienia, parking samochodowy, poziom bezpieczeństwa. Zrób swoją listę   „co jest ważne dla MNIE I MOJEGO stylu życia”. Odnoś się do listy przeglądając oferty. Odhaczaj te inwestycje, które Ci nie pasują . W tym celu dowiedz się, jakie obowiązują regulaminy mieszkań. Pozwoli Ci to uniknąć zakupu mieszkania w którym np. nie można wprowadzać zwierząt.  A ty masz kota Fido. Ważnym  jest również, jakie są comiesięczne opłaty za mieszkanie i czy deweloperzy wymagają w zakresie kwoty depozytu.

KROK 3: Wybierz swój plan mieszkania

Przeprowadziłeś swoje badania i wybrałeś osiedle na podstawie swojej listy kontrolnej. Teraz nadszedł czas, aby wybrać swoje mieszkanie. Ty decydujesz o kolorach i liczbie pokoi.  

KROK 4: Umowa

Otrzymasz umowę sprzedaży od sprzedającego (właściciela nieruchomości), którą będziesz musiał przejrzeć i podpisać. Po zaakceptowaniu przez sprzedawcę, kopia zostanie wysłana do Ciebie i Twojego agenta rozliczeniowego w celu sfinalizowania. Jest to wiążąca umowa sprzedaży mieszkania.

KROK 5: Depozyt

Po podpisaniu umów będziesz musiał zapłacić sprzedawcy wymaganą kaucję. Niektórzy sprzedawcy wymagają 10% całkowitego kosztu mieszkania.

KROK 6: Prawie tam…

Ostatnim krokiem przed wprowadzeniem się do swojego nowego mieszkania jest inspekcja przedrozliczeniowa nieruchomości. To właśnie wtedy przechodzisz przez swoje mieszkanie z jednym z członków zespołu projektowego, aby upewnić się, że nie ma żadnych wad budowlanych i wszystko jest zgodne z umową sprzedaży. Jeśli coś nie jest zgodne z oczekiwaniami, to jest to czas, aby załatwić to z zespołem projektowym.

KROK 7: Wchodzisz do gry!

Twoja inspekcja przedrozliczeniowa przebiegła bez zarzutu i otrzymałeś klucze do swojego nowiutkiego mieszkania. Pozostaje tylko wprowadzić się i zaplanować przyjęcie powitalne!

Kilka kluczowych pojęć, które należy znać przy zakupie mieszkania:

Common Areas – Obszary w obrębie mieszkania, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, takie jak foyer, schody/windy, korytarze, siłownia, basen i dach.

Common Walls – Ściany, które oddzielają poszczególne mieszkania lub mieszkania i części wspólne.

Inclusions – Elementy, które mają być zawarte w zakupie mieszkania. Standardowe inkluzje to często wykładziny podłogowe, materiały na ławki i krany.

Notifiable Variations (Zmiany podlegające zgłoszeniu) – Jest to sytuacja, w której dochodzi do odmiany lub zmiany uzgodnionego schematu. Sprzedający musi poinformować o tym, kiedy to nastąpi.

Pre-Sales Hurdle – odnosi się do procentu mieszkań, które muszą być sprzedane, zanim bank da deweloperom fundusze na rozpoczęcie budowy.

Sunset Clause – data określona w umowie sprzedaży, do której musi nastąpić lub zostać ukończona określona część budowy. Masz prawo do anulowania umowy i odebrania depozytu, jeśli ta data, lub sunset clause, nie zostanie spełniona.

Ta treść jest tylko w celach informacyjnych. Proszę przeprowadzić własne badania i zasięgnąć porady przy rozważaniu zakupu ziemi lub mieszkania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx