Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Ile kofeiny ma herbata?

Zastanawiasz się, ile kofeiny naprawdę występuje w herbacie? Czy ten klasyczny napój działa na organizm tak pobudzająco, jak kawa? Które rodzaje herbat są zupełnie pozbawione kofeiny? Przekonaj się, jakie są fakty!

Herbata – czy działa pobudzająco?

Zwyczaj picia herbaty przywędrował do nas już dawno temu. Napój od samego początku był ceniony za niezwykłe walory smakowe i zapachowe – szybko podbił serca Europejczyków. Jaki jest współczesny stosunek do picia herbaty? Napój z pewnością nie traci zainteresowania konsumentów, wręcz przeciwnie – z upływem czasu powstają coraz lepiej wyposażone herbaciarnie, które wabią pięknym zapachem wszystkich przechodzących obok. Czy poza pysznym smakiem herbata oddziałuje w jakiś sposób na ludzki organizm?

Kofeina występuje w herbacie – czy to prawda? 

Jak się okazuje, w herbacie występuje organiczny związek chemiczny, który jest identyczny z kofeiną – jest to tzw. teina. Czy te substancje oznaczają to samo i działają w taki sam sposób? Odpowiedź na tę zagwozdkę jest całkiem prosta – w zależności od źródła kofeiny stosuje się odmienne nazwy. O których z nich mówi się najczęściej i w jakich produktach można je spotkać?

  • Teina – kofeina w herbacie. 
  • Guaranina – kofeina zawarta w guranie. 
  • Mateina – związek występujący w yerba mate.

Działanie teiny w herbacie 

Zawarta w herbacie teina należy do alkaloidów i odpowiada za właściwości pobudzającego napoju herbacianego. Skutecznie mobilizuje organizm, wpływa na koncentrację i znacząco zwiększa tempo przemiany materii. Oczywiście pod względem zawartości nie może równać się z kawą – zawiera znacznie mniej czystego alkaloidu, stąd wykazuje słabsze działanie. Według badaczy teina zawarta w herbacie reguluje nastrój, dlatego że wpływa na uwalnianie dopaminy. Jak widzisz, herbata może przynieść więcej korzyści, niż się wydaje! Wysokiej jakości produkty i ciekawe kompozycje herbaciane na każdą porę roku znajdziesz w internetowym sklepie Cafe Silesia

Czy w każdej herbacie jest kofeina? 

Popularne gatunki herbat, takie jak czarna, zielona i biała zawierają teinę o działaniu pobudzającym. Gatunek rośliny, który jest zupełnie pozbawiony kofeiny to herbata rooibos – potocznie nazywany herbatą czerwoną. Taki napój może być spożywany przez dzieci o każdej porze dnia, dlatego że nie naraża na zbędne pobudzenie organizmu. Herbata bez teiny to doskonała propozycja dla osób, które chcą się zrelaksować i wyciszyć z kubkiem gorącego napoju o przepysznym smaku i wyrazistych nutach. Truskawka, hibiskus, migdały i granat to tylko nieliczne smaki, które zachwycają najbardziej wymagające kubki smakowe.

Co jeszcze wpływa na zawartość teiny w herbacie?

Według najnowszych dowodów zawartość teiny nie zależy tylko od gatunku rośliny, ale także od wybranego sposobu parzenia. Im cieplejsza woda oraz dłuższy czas przygotowywania wywaru, tym wyższa zawartość teiny w napoju. Jeśli do przygotowania herbaty nie używasz wrzątku i stosujesz specjalne metalowe zaparzacze, które ograniczają kontakt liści z wodą, to Twój napój będzie posiadał delikatniejszy smak i mniejsze właściwości pobudzające. Jak widzisz, herbata może działać na wiele zróżnicowanych sposobów. Znajomość dostępnych rodzajów napoju niewątpliwie przydaje się w codzienności – rano możesz pobudzić się herbatą o wysokiej zawartości kofeiny, a wieczorem przygotować subtelny napar o odwrotnym, uspokajającym działaniu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx