Jak krypto jest obecnie wykorzystywane w Polsce?

Biznes i kryptowaluty to związek, którego prawdopodobnie nic nie będzie już w stanie przerwać. Od momentu wprowadzenia na rynek Bitcoina po dziś dzień więzy łączące tę dwójkę zacieśniały się coraz bardziej. Więcej i więcej firm decydowało się sięgnąć po rozwiązania dostępne dzięki blockchainom. Szybko okazało się, że ten koncept może znaleźć zastosowanie właściwie w każdym biznesie. Od najszybciej przychodzących na myśl rozwiązań, takich jak płatności kryptowalutą zamiast tradycyjnej waluty fiat. Poprzez szybkie i tanie transfery środków pomiędzy użytkownikami oddalonymi od siebie o tysiące kilometrów. Aż po identyfikację oryginalnych produktów marek premium i ich odróżnienie od tanich podróbek poprzez wykorzystanie niezbywalnych tokenów (NFT).

Dziś Polska jest jednym z tych krajów, w których kryptowaluty mogą kwitnąć. Prawodawstwo sprzyja otwieraniu biznesów kryptowalutowych, na terenie naszego kraju pojawiają się też liczne bitomaty, a więc odpowiedniki tradycyjnych bankomatów, umożliwiające jednak wykorzystanie krypto.

Kryptowaluty w polskim biznesie — początki

Pod względem adopcji kryptowalut w Polsce, pierwsza połowa minionej dekady była pierwszym przełomem. To właśnie wtedy pierwsze firmy decydowały się na przyjmowanie płatności za pomocą BTC. Wówczas średnia cena Bitcoina wynosiła jeszcze 13,3 dolara. Jak korzystna okazała się ta decyzja dla pojedynczych firm, które pobierały wynagrodzenie za swoje towary lub usługi w ten sposób? Dość powiedzieć, że średni kurs BTC już rok później wyniósł… 754,22 dolara. A więc wzrósł aż o 5 569%! Podobnego skoku nie zanotował już nigdy później.

Wówczas wśród innowatorów na polskim rynku znalazła się między innymi obsługująca gigantów takich jak Coca-Cola, Starbucks, Bosch czy Comedy Central agencja social media faceADDICTED, czy zajmująca się projektowaniem stron i aplikacji firma El Passion.

Co dziś kupisz z krypto w portfelu?

Włączmy szybkie przewijanie i przenieśmy się do 2023 roku. Co obecnie można w Polsce kupić, dysponując wyłącznie kryptowalutami? Jeśli chcesz zapisać się na kurs sztuk walki – owszem, jest firma oferująca takie usługi przyjmująca płatności Bitcoinem. Zagraniczny wyjazd na urlop? Tak, tutaj też znajdzie się coś dla ciebie. W Polsce zresztą również. Płatność BTC przyjmuje bowiem między innymi gospodarstwo agroturystyczne Siedlisko Sobibór. Dysponując odpowiednią ilością krypto, naprawisz w Polsce rower i sprzęt narciarski, wykupisz kurs językowy, a także wypromujesz swoją firmę w Internecie, korzystając z usług agencji SEO oraz firmy zajmującej się usługami w zakresie web development.

E-commerce i kryptowaluty — stan na dziś

Wciąż jednak relatywnie mało jest sklepów, które przyjmują płatności kryptowalutowe. To raczej wąskie grono, awangarda, aniżeli szeroka społeczność. Kwestią czasu wydaje się jednak adopcja kryptowalut przez coraz większą liczbę firm. Przesłanek ku temu nie brakuje. Dziś klient jest bardziej wymagający niż kiedykolwiek i chce mieć wybór już nie tylko w kwestii produktów, ale także innych aspektów obsługi sprzedażowej i posprzedażowej.

Nieprzypadkowo sklepy internetowe oferują coraz więcej opcji płatności. To wcale nie było tak dawno, gdy jedyną opcją był tradycyjny przelew bankowy. Dziś każdy szanujący się gracz w branży e-commerce oferuje bramki płatności, możliwość uiszczenia opłaty za towary i usługi BLIK-iem, a przebojem ostatnich lat stały się płatności odroczone.

Kiedy nadejdzie boom na krypto-płatności?

Serwisy takie jak na przykład ZondaPay oferują już nawet gotowe rozwiązania, pozwalające na łatwą integrację z najpopularniejszymi platformami sklepowymi — Magento, Prestashop, WooCommerce, Opencart czy Shoper. Można więc spodziewać się że i na kryptowalutowe płatności w Polsce prędzej niż później nadejdzie prawdziwy boom.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx