Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Dlaczego warto przekazać obsługę informatyczną zewnętrznej firmie?

W dzisiejszych czasach infrastruktura informatyczna często stanowi podstawę funkcjonowania firm. Przedsiębiorstwa korzystają z różnych rozwiązań IT, poczynając od rozbudowanych systemów zarządzających różnymi procesami, przez strony internetowe, a na serwerach kończąc.

To właśnie z tego powodu tak istotna jest kompleksowa i profesjonalna obsługa informatyczna. Obejmuje ona utrzymanie, konserwację oraz rozwijanie infrastruktury IT, zapewniając ciągłość działania oraz bezpieczeństwo danych. Firmy mogą zatrudniać informatyków wewnętrznie lub skorzystać z usługi obsługi informatycznej zewnętrznej firmy, co jest często lepszą alternatywą. Inwestowanie w profesjonalną obsługę informatyczną pozwala na skupienie się na głównych celach przedsiębiorstwa, zwiększenie bezpieczeństwa danych oraz zminimalizowanie ryzyka awarii.

Co kryje się pod pojęciem obsługi informatycznej firm?

W ogromnym skrócie można stwierdzić, że jest to dedykowana usługa, w ramach której zewnętrzna firma kompleksowo obejmuje drugie przedsiębiorstwo opieką IT. Jej zakres jest niezwykle szeroki i, co ważne, w każdym przypadku indywidualnie dopasowuje się go do konkretnych potrzeb. Może dotyczyć np. utrzymania serwerów czy stron, wdrażania nowych technologii, monitorowania sieci czy dostarczania rozwiązań zabezpieczających przed utratą danych.

Bardzo istotną cechą tej usługi jest fakt, że przedsiębiorca ma pewność, iż realizują ją najlepsi specjaliści z branży. Samodzielne znalezienie doświadczonych informatyków na rynku pracy jest dziś niestety zadaniem bardzo trudnym. Co bardzo istotne, przedsiębiorca może korzystać ze wsparcia przez całą dobę, zwykle 365 dni w roku. Dzięki temu np. w razie wystąpienia awarii czy incydentu dla bezpieczeństwa danych, może liczyć na natychmiastową reakcję i związane z nią wsparcie.

Jakie usługi mogą wchodzić w skład opieki IT dla firm?

W większości przypadków obsługa informatyczna dla firm jest usługą outsourcingową, choć zwykle istnieje opcja skorzystania z niej jednorazowo. Z drugiego rozwiązania chętnie korzystają szczególnie mniejsze przedsiębiorstwa. Decydują się na to np. w związku z rozbudową systemów IT czy koniecznością analizy poważnego incydentu bezpieczeństwa danych.

Jednak biorąc pod uwagę usługę stałej opieki informatycznej, w jej skład wchodzić może wiele różnych zadań. Zakres usługi dobiera się indywidualnie, ale zazwyczaj obejmuje on m.in.:

 • – administrowanie sieciami oraz zarządzanie komputerami,
 • – konfigurację oprogramowania,
 • – wdrażanie nowych rozwiązań, np. systemów operacyjnych,
 • – zabezpieczanie danych,
 • – przeprowadzanie wewnętrznych audytów IT,
 • – projektowanie nowych sieci,
 • – przygotowywanie niezbędnej dokumentacji,
 • – prowadzenie szkoleń np. z zakresu obsługi systemów informatycznych,
 • – raportowanie stanu infrastruktury,
 • – reagowanie na zagrożenia – helpdesk oraz service desk, zazwyczaj dostępne całą dobę.

Czy warto korzystać z usługi opieki informatycznej dla firm?

Niewątpliwie zdecydowanie się na to rozwiązanie niesie za sobą mnóstwo korzyści dla przedsiębiorstwa. Do najważniejszych zalet korzystania z opieki informatycznej w ramach outsourcingu należy zaliczyć:

 • – dostęp do profesjonalnego i całodobowego wsparcia specjalistów z zakresu IT,
 • – możliwość korzystania z opieki serwisowej,
 • – zwiększenie wydajności działania firmy,
 • – optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie,
 • – większe bezpieczeństwo informatyczne,
 • – ogromne możliwości rozwoju i, co za tym idzie, zachowywania odpowiedniej konkurencyjności na rynku.

Oczywiście wszystkie te korzyści uzyskasz, jeśli opiekę informatyczną zlecisz specjalistom z odpowiednim doświadczeniem. Pamiętaj, że koszt korzystania z tej usługi jest wielokrotnie niższy niż wielkość wydatków związanych z utrzymaniem własnych informatyków. 

Artykuł powstał na podstawie konsultacji ze specjalistą z firmy Vermont.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx