Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

31 maja 2024

Czy trudno jest złożyć gotowy zestaw fotowoltaiczny?

Fot.: freepik.com

Choć wszyscy wiedzą, że panele fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, trzeba za ich zainstalowanie dość dużo zapłacić. Czy samodzielne zainstalowanie paneli fotowoltaicznych jest możliwe i może dać takie same korzyści, jakie uzyskuje się dzięki systemom instalowanym przez profesjonalne firmy fotowoltaiczne? Sprawdź, jak trudno jest złożyć samodzielnie gotowy zestaw fotowoltaiczny i zdecyduj, czy chcesz to robić.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych jest trudny?

Sama fizyczna instalacja paneli słonecznych jest możliwa do wykonania przez wykwalifikowanych domowych majsterkowiczów. Okablowanie elektryczne i instalację komponentów oraz podłączenie do sieci najlepiej pozostawić profesjonalistom. Instalacja paneli słonecznych nie jest trudna, ale wymaga sporo czasu i cierpliwości. Jeśli nie jesteś miłośnikiem prac dachowych, prac na wysokości i wykonywania instalacji elektrycznych, to samodzielne instalowanie paneli słonecznych może być dla Ciebie trudne. Sprawa nieco się uprościła wraz z pojawieniem się zestawów do samodzielnego montażu paneli słonecznych. Jeśli przed rozpoczęciem prac przedyskutujesz wszystkie etapy z doświadczonym fachowcem, powinieneś dać sobie radę. 

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych najlepiej zamontować?

Istnieją trzy główne typy paneli słonecznych. Najdroższe są panele monokrystaliczne, które są najbardziej długowieczne i oferują najwyższą wydajność. Wysoki koszt początkowy sprawia jednak, że nie są zbyt często montowane. 

Tańsze są panele polikrystaliczne, które są też mniej wydajne i do wytworzenia takiej samej ilości energii elektrycznej jak panele monokrystaliczne potrzebna jest instalacja większej powierzchni. Jeśli jednak przestrzeń nie stanowi problemu, początkowy koszt systemu paneli polikrystalicznych może być znacznie niższy i nadal zaspokajać potrzeby energetyczne domu. 

Systemy z cienkowarstwowych paneli słonecznych wciąż są rozwijane i nie są na razie wystarczająco wydajne, aby konkurować z opisanymi wcześniej.

Zestawy paneli słonecznych do samodzielnego montażu

Niektóre firmy oferują zestawy, które zawierają cały niezbędny sprzęt. Samodzielne budowanie i instalowanie sieciowych paneli słonecznych może być dobrym sposobem na oszczędność pieniędzy, jeśli planujesz wykorzystać całą energię wytwarzaną przez system paneli słonecznych lub jeśli Twoja nieruchomość jest odłączona od sieci. Pamiętaj jednak, że instalacja przez profesjonalistów wiąże się także z wieloma innymi korzyściami i uniknięciem błędów, które mogą skutkować obniżeniem wydajności instalacji. Sprawdź też, czy samodzielna instalacja pozwoli Ci na skorzystanie z programów dofinansowania fotowoltaiki.

Jeśli szukasz zestawów słonecznych to świetnym miejscem jest EcoSolar.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx