Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Opieka w Niemczech – praca stała czy sezonowa?

Polki i Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Wielu z naszych rodaków decyduje się na podjęcie zatrudnienia w branży opieki osób starszych. Część z nich traktuje wyjazd do Niemiec w roli opiekuna jako sposób na szybkie i jednorazowe podreperowanie budżetu, inni z opieką osób starszych wiążą swoją przyszłość. Jakie możliwości daje praca w opiece w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech – dobre źródło dochodu

Opieka w Niemczech to dochodowe zajęcie. W 2022 roku wynagrodzenie za jeden miesiąc pracy wynosiło od 1100 do 2200 euro plus premie. Stawki te są o wiele wyższe niż zarobki opiekunek seniorów w Polsce. Dodatkowo osoby pracujące w Niemczech nie muszą wydawać środków na mieszkanie, a często też na wyżywienie – to zapewnione jest przez seniora. Nic więc dziwnego, że praca opiekunki seniora za zachodnią granicą cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Podjęcie jej jest idealnym rozwiązaniem dla osób bezrobotnych, szukających długo pracy, mających problemy finansowe lub opiekunek, które po prostu chcą zarabiać więcej.

Opieka w Niemczech – praca na stałe czy sposób na jednorazowe dorobienie?

Praca opiekunki seniora w Niemczech może przybrać różne formy. Wiele osób decyduje się na wyjazd i dłuższe związanie z branżą. W takiej sytuacji z agencją pośrednictwa pracy podpisują kontrakty trwające kilka miesięcy z opcją ich przedłużenia. Osoby, które opiekę traktują jako stałe zatrudnienie, po zakończeniu pracy u jednego seniora przenoszą się do kolejnego, a do Polski przyjeżdżają jedynie na krótkie urlopy wypoczynkowe.

Praca sezonowa w opiece w Niemczech

Niemieccy seniorzy chętnie korzystają jednak z pomocy nie tylko opiekunek zatrudnionych na stałe, ale i tzw. skoczków. Podejmują się one zleceń trwających od kilku dni do miesiąca. Najczęściej są one opiekunkami na zastępstwo. Zmienniczki zastępują stałą opiekunkę, która chce odpocząć, zachoruje, planuje urlop w Polsce. Na zatrudnienie opiekuna na krótki czas często decydują się też rodziny, które same zajmują się seniorem, ale np. na 2 tygodnie chcą wyjechać na urlop.

Takie zlecenia są idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących sezonowej pracy i nietraktujących opieki jako stałego zatrudnienia i głównego źródła dochodu. Kilkutygodniowy lub miesięczny pobyt w Niemczech pozwala im szybko podreperować domowy budżet. Na krótki wyjazd często wykorzystują oni dni urlopu wypoczynkowego, wakacje, ferie, święta – wyjeżdżając do Niemiec raz lub dwa razy w roku. Na miesięczne kontrakty decydują się głównie nauczyciele, studenci, pielęgniarki. 

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx