Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Pozbądź się tłuszczu z urządzeń kuchennych

W codziennym zabieganiu trudno znaleźć czas na odpoczynek, a co dopiero na generalne porządki. Niestety zaniedbania w tej sferze są dość uciążliwe, zwłaszcza w kuchni, z której korzysta się przecież na co dzień. Szczególny problem sprawia tłuszcz, który gromadzi się na różnego rodzaju urządzeniach kuchennych i sprawia, że trudno doprowadzić je do ładu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym kuchnia będzie lśnić czystością. Można je zastosować samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Przypalony piekarnik – to nie problem

Nowoczesne piekarniki wyposażone są w funkcję samoczyszczenia, dzięki której można zaoszczędzić sporo czasu. Jednak takie rozwiązanie sporo kosztuje, poza tym nie sprawdza się najlepiej, gdy tłuszczu i brudu jest naprawdę dużo. Warto więc poznać kilka prostych i skutecznych metod, dzięki którym oczyszczenie piekarnika z przypalonych resztek jest dziecinnie proste. Najłatwiejsza opcja to zakup specjalnych środków o silnym działaniu. Trzeba jednak pamiętać, że przy ich stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku, gdy zabrudzeń nie ma zbyt wiele, można zdecydować się na tańszy sposób, a mianowicie posypać zanieczyszczenia sodą oczyszczoną, a po krótkiej chwili zmyć powierzchnię za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki.

Najbardziej doświadczone panie do sprzątania, których usługi można zamówić np. na stronie pomocedomowe.pl, znają jeszcze jeden prosty sposób na wyczyszczenie piekarnika. W tym celu stosują one parę wodną, która efektywnie usuwa nawet zaschnięty tłuszcz. Wystarczy włożyć do piekarnika naczynie żaroodporne wypełnione zagotowaną wodą, a następnie ustawić wysoką temperaturę, a powstała para rozpuści brud i tłuszcz. Inna sprawdzona metoda to oczywiście ocet, który należy rozrobić z wodą, a powstałą mieszaniną spryskać brudne powierzchnie, po czym przetrzeć ściereczką.

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Nowoczesne patelnie mają powłoki zapobiegające przywieraniu, jednak warto wiedzieć, jak dokładnie się z nimi obchodzić, aby ich nie uszkodzić, gdyż z reguły są bardzo delikatne. Jeśli samodzielnie chcemy usunąć zabrudzenia z garnków czy patelni, najpierw należy zapoznać się z wytycznymi producenta, gdyż nie do każdej powłoki będzie można stosować powszechnie używane środki czyszczące, a także akcesoria do czyszczenia (np. gąbki z szorstką powierzchnią mogą pozostawiać zarysowania). Do czyszczenia klasycznych garnków można zastosować ocet i sodę. Przypalony tłuszcz trzeba posypać sodą oczyszczoną, po czym zalać octem. Następnie powierzchnię zalewa się wrzącą wodą, a powstały płyn musi pozostać w naczyniu przez kilka minut. Po jego wylaniu resztki zabrudzeń można usunąć gąbką do mycia naczyń.

Tłusty okap kuchenny kontra płyn do naczyń

Wyczyszczenie okapu kuchennego, który jest pokryty tłuszczem, wbrew pozorom nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy zastosować płyn do naczyń i ciepłą wodę. Takim roztworem można łatwo umyć nie tylko obudowę okapu, ale także znajdujący się w jego wnętrzu filtr. W przypadku, gdy filtr pokryty jest przypalonymi resztkami, trzeba chociaż przez godzinę zostawić go w gorącej wodzie wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Innym sposobem jest zastosowanie specjalnych środków do czyszczenia okapów, przy czym zawsze trzeba pamiętać o wyłączeniu urządzenia z prądu.

Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne sprzątanie mieszkania, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów w tej dziedzinie. Możemy skorzystać z polecenia znajomych lub poszukać w internecie. Po wpisaniu odpowiedniego hasła i nazwy naszego miasta np. sprzątanie mieszkania we Wrocławiu otrzymamy listę wyników kierujących do osób, które oferują tego typu usługi.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx