Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Do czego potrzebne jest badanie gruntu?

Przed przystąpieniem do realizacji budowy domu niezbędnym elementem jaki każdy przyszły właściciel musi wykonać są badania geotechniczne gruntu. Uzyskać je można zlecając wyspecjalizowanej firmie świadczącej usługi geotechniczne wykonanie odwiertów i badań. Inną możliwością jest całościowe powierzenie obsługi inwestycji firmie zewnętrznej, która zrealizuje za właściciela wszelkie prace.

Badania gruntu służą określeniu warunków wodno-gruntowych podłoża pod planowaną inwestycję. Uzyskane dane pozwolą na poprawne i bezpieczne zaprojektowanie domu z uwzględnieniem:

  • możliwości wykonania podpiwniczenia
  • doboru przekroju i stopnia zbrojenia fundamentów
  • zasad wykonania izolacji
  • możliwości odprowadzania wody deszczowej do gruntu
  • doboru oczyszczalni ścieków

Brak wykonania badań geotechnicznych może skutkować tym, że fundamenty będą pękać, a co za tym idzie ściany w budynku zaczną osiadać. Osiadanie ścian lub całego budynku może również wpłynąć na pojawienie się wód gruntowych w domu i związanych z tym nie komfortowych zdarzeń jak na przykład pojawienie się pleśni, czy zawilgoconych ścian.

W żadnym wypadku nie należy próbować zaoszczędzenia pieniędzy na badaniach geotechnicznych, gdyż powstałe ewentualne szkody w wyniku błędów projektowych mogą być astronomicznie wysokie. Co więcej ryzykuje się tym samym utratę życia i zdrowia domowników. Wykonanie badań geotechnicznych gruntu jest zatem elementem koniecznym z uwagi na bezpieczeństwo, ponadto zgodnie z prawem budowlanym obowiązującym od 29 kwietnia 2012 roku dla obiektów geotechnicznych, w tym domów jednorodzinnych, należy takie badanie obowiązkowo wykonać.

Dobrą praktyką dla przyszłych właścicieli działek jest sprawdzenie warunków gruntowych przed ich zakupem. Jeżeli dana działka nie była pod kątem geotechnicznym badana, można wówczas zlecić takie badanie na własny koszt. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości, gdy mogłoby się okazać, że posadowienie domu w danym miejscu jest niemożliwe z uwagi na niekorzystne warunki gruntowe, na przykład występowanie gruntów nienośnych lub z uwagi na bardzo wysokie stany wód gruntowych.

Jak wygląda badanie geotechniczne i ile to kosztuje?

W zależności od uwarunkowań wykonuje się kilka odwiertów na głębokość kilku metrów w różnych lokalizacjach na działce w celu określenia warstw gruntu i wysokości wód gruntowych. Koszt odwiertu wraz z dokumentacją geotechniczną to ok 150zł za metr bieżący odwiertu. Ceny mogą się różnić w zależności od regionu, w którym wykonuje się badanie.

Należy pamiętać, aby badanie zlecić wyspecjalizowanej firmie oraz o tym, że może zaistnieć konieczność powtórzenia badań z uwagi na zmieniające się stany wód gruntowych w ciągu roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx