Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Jak odizolować akustycznie mieszkanie w bloku?

Odgłosy, które pochodzą z sąsiednich mieszkań, mogą istotnie przyczynić się do obniżenia naszego komfortu oraz zadowolenia z przebywania we własnym mieszkaniu. Właściwa izolacja dźwiękowa powinna być zapewniona na etapie budowy. Jednakże nie zawsze zasada ta jest spełniona. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poprawę akustyki wnętrza po przeprowadzeniu się do nowego mieszkania. Dzięki określonym zabiegom będziemy mogli zyskać, tak pożądaną przez nas ciszę. Jakie są możliwości w tym zakresie? W pierwszej kolejności musimy zastanowić się skąd właściwie dobiegają doskwierające nam odgłosy. Gdy to ustalimy będziemy wiedzieli, którą cześć naszego mieszkania mamy wygłuszyć.

„Miękki” pokój

Jest to najtańszy sposób izolacji dźwiękowej. Polega on na stworzeniu tak zwanego miękkiego pokoju, przez wykorzystanie w nim dużej ilości miękkich materiałów. Im więcej w pokoju zasłon, firanek, dywanów, a także poduszek, tym bardziej pokój będzie wygłuszony. Dobrym sposobem są takze kasetony styropianowe na suficie, chociaż już dawno nie są zgodne z kanonami mody. Można tutaj zastosować także różnego rodzaju tapety na ścianach oraz suficie. Takie rozwiązania działają tylko w sytuacji gdy poziom niechcianych dźwięków jest bardzo niski. W przypadku gdy od sąsiedniego mieszkania dzieli nas cienka ściana, to takie działania nie poprawią za bardzo sytuacji. Niezbędna jest wówczas dobra izolacja akustyki.

Wygłuszenie sufitu

Gdy przeszkadzające odgłosy dochodzą z mieszkania znajdującego się nad nami, to wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podwieszanego sufitu. Takie działanie zapewni bardzo dobre rezultaty w walce z dźwiękami powietrznymi. W tej sytuacji należy pamiętać, że obecna albo planowana ściana działowa musi być poprowadzona ponad sufit podwieszany. Zakotwiona powinna być również w płycie konstrukcyjnej powyżej pierwotnego stropu. Ponadto dla lepszego efektu, w wolnej powierzchni sufitu podwieszanego można umieścić warstwę lekkiej wełny mineralnej, w sposób prostopadły do ściany działowej. Wyższa grubość wełny mineralnej pozwoli na wyższą izolację dźwiękową określonego rozwiązania.

Przedścianka akustyczna

W sytuacji gdy hałas dochodzi z boku, odpowiednim działaniem będzie wówczas montaż przedścianki dźwiękowej, która mocowana jest do ściany podstawowej oddzielającej nas od hałaśliwego sąsiada. W tym przypadku koniecznie należy zastosować materiały, które wyróżniają się wysokim poziomem współczynnika pochłaniania dźwięku alfa. Duże korzyści przyniosą zarówno płyty z wełny mineralnej szklanej, a także z wełny skalnej. Przez obecność włóknistej struktury określone materiały doskonale przyczyniają się do pochłaniania odgłosów powietrznych. Ponadto wyróżniają się również miarą pochłaniania dźwięku na granicy równej 1,00. Oznacza to obecność całkowitego pochłaniania. Zapewnia to wysoką izolacyjność dźwiękową zastosowanego rozwiązania. Pamiętać należy także o tym, że odgłosy uderzeniowe zza ściany, przenoszone zostają pod postacią drgań przez podłogę, sufit oraz ściany boczne. Nie należy zapominać o tym, aby podkleić profile zewnętrzne taśmą dźwiękowa. Nie może wystąpić sytuacja, w której metalowe profile będą stykały się w sposób bezpośredni z sztywnym podłożem.

Maty akustyczne

Innym rozwiązaniem na zapewnienie izolacji dźwiękowej dla naszego mieszkania, są maty akustyczne. Układa się je na podłodze pod panelami, wykładzinami, parkietami albo płytkami ceramicznymi. Są one obecne na polskim rynku od dłuższego czasu. Jednakże wzrost zainteresowania kwestią wyciszania mieszkań przyczynił się do powstania nowych rozwiązań w tym zakresie. Od pewnego czasu można kupić maty pełniące jednocześnie rolę okładziny ściennej. Określony materiał przyczynia się jednocześnie do tłumienia hałasu, a także stanowi efektowne wykończenie naszego wnętrza. Podkreślić należy jednak fakt, że materiał ten charakteryzuje się wysokimi kosztami. W związku z tym częściej uwzględnia się maty wykonane z korka technicznego. Rozwiązanie to także posiada zdolność tłumienia hałasu, a ponadto jest dużo tańszą opcją. Maty korkowe przyklejane są do ścian, jedna przy drugiej. W dalszej kolejności powierzchnie maluje się farbą o odpowiedniej barwie. Ponadto mata korkowa może być zastosowana jako podkład, na przykład pod panele podłogowe.

To tylko niektóre z możliwych przykładów izolacji dźwiękowej naszego mieszkania. Na rynku obecnych jest jeszcze wiele możliwości. Wszystko zależy od naszych potrzeb w tym zakresie. Zapewne uda nam się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego mieszkania.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx