Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

17 czerwca 2024

Z czego słynie Malta?

Malta jest niewielką śródziemnomorską wyspą, na której mocno odcisnęło się wieloletnie panowanie Brytyjczyków. Do dziś obowiązuje tam ruch lewostronny i dwa języki urzędowe, a w miejskim krajobrazie wyróżniają się czerwone budki telefoniczne. Z czego jeszcze słynie ten wyspiarski kraj?

Wyspa jest wdzięcznym celem podróży – można tam spędzić zarówno długi weekend, jak i dwutygodniowe wakacje. Atrakcji do zobaczenia z pewnością nie zabraknie. Nic dziwnego, że loty na Maltę cieszą się stałym powodzeniem.

Brytyjskie wpływy na Malcie

Brytyjczycy rządzili na wyspie od XIX wieku aż do roku 1964. Od tamtego czasu wiele spośród brytyjskich obyczajów i zasad na stałe przyjęło się na Malcie. To między innymi język – dziś wszyscy mieszkańcy wyspy są dwujęzyczni, posługują się biegle maltańskim i angielskim. Również szyldy na sklepach czy programy telewizyjne stanowią ciekawą mieszankę tych dwóch języków. Po Brytyjczykach został ruch lewostronny oraz czerwone budki telefoniczne znane z Londynu, które kontrastują z okolicznymi budynkami z piaskowca. Stały się symbolem miasta i miejscem, w którym chętnie fotografują się turyści. W kulinariach także można odnotować pewne brytyjskie akcenty – na Malcie bez problemu zjemy prawdziwe angielskie śniadanie lub wypijemy herbatę z mlekiem. Narodowym daniem jest jednak fenek, czyli królik podawany w winnym sosie. Na wyspie kwitnie turystyka językowa – liczne szkoły oferują kursy języka angielskiego prowadzone w malowniczym otoczeniu, pod śródziemnomorskim słońcem. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć i podnieść swoje kompetencje językowe.

Valletta – barokowa stolica Malty

Jedną z największych atrakcji kraju jest jego zabytkowa stolica. Valletta wyróżnia się wspaniałą barokową architekturą. Ozdobne detale można obserwować nie tylko na budowlach sakralnych, lecz także kamienicach i posągach rozmieszczonych w całym mieście. Dominującym surowcem używanym od wieków do wznoszenia i wykańczania budynków jest złoty piaskowiec. Dzięki tym szczegółom Valletta prezentuje się niezwykle spójnie i zachwyca każdego, kto do niej trafi. Miasto otaczają solidne mury miejskie. Fortyfikacje pochodzą z czasów, gdy wyspie groziło przejęcie przez Turków. Ostatecznie najazd udało się odeprzeć, a z Malty uczyniono ostatni bastion chrześcijaństwa. Dziś na całej wyspie znajduje się aż 365 kościołów – ich zagęszczenie jest jeszcze większe niż w Polsce.  Malta słynie także z pięknych plaż, malowniczych przystani i leniwej atmosfery.