Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 lutego 2024

Jak znaleźć krótkoterminowe zakwaterowanie we Wrocławiu w wakacje?

Planując wakacyjne podróże, w poszukiwaniu noclegu zabieramy się na kilka miesięcy przed wyjazdem. Najczęściej przeszukujemy wówczas oferty hoteli w preferowanej okolicy. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z tej formy zakwaterowania wie, że hotele czy hostele mają swoją specyfikę i są mało przytulne. Tuż za ścianą znajdują się inni goście i zwyczajnie o wiele większą wygodę mamy w domu. Jeśli preferujesz wygodę możesz poszukać mieszkania lub domu na wynajem – sprawdź Rentola, która wynajmuje mieszkania. Używając filtrów i pomocy agenta online z łatwością znajdziesz tam idealny dla siebie apartament w jednym z dużych polskich miast, w tym w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu.

Jeżeli szukasz jednak zakwaterowania wakacyjnego i chciałbyś udać się do Wrocławia, zastanów się nad wynajmem krótkoterminowym. Do wyboru będziesz miał setki domów i mieszkań osób prywatnych, które za odpowiednią opłatą udostępniają je turystom. W tym tekście opiszemy, jak wygląda wynajem krótkoterminowy na przykładzie jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, czyli we Wrocławiu.

Na czym polega wynajem krótkoterminowy?

Kilka lat temu było głośno o tzw. couchsurfingu. Jest to idea, która łączy osoby podróżujące po całym świecie oraz gospodarzy, którzy są gotowi udostępnić swoje mieszkanie, najczęściej puste, w zamian za wynajęcie mieszkania od innej osoby, najlepiej w zupełnie innym zakątku świata. Inną formą udostępniania mieszkań jest wynajem krótkoterminowy, który w założeniu nie ma nic wspólnego z turystyką. Właściciele obiektów „sprzedają” swoje mieszkania na pojedyncze doby, z czego chętnie korzystają osoby ceniące sobie komfort prywatnego domu ponad hotelową, sztywną atmosferę.

Jest to rozwiązanie korzystne również dla właściciela lokalu, który może na nim zarabiać i wynajmować go w dogodnych dla siebie terminach, bez potrzeby wiązania się z najemcą umową, na okres kilku miesięcy. W mieszkaniu muszą być zapewnione podstawowe środki czystości, sprzęty kuchenne i naczynia. Standardem w dzisiejszych czasach jest też dostęp do wifi. Generalnie zasadą jest to, że im większe i bardziej atrakcyjne turystycznie miasto, tym cena mieszkania może być wyższa. Opłatę można dodatkowo zwiększyć w miesiącach wakacyjnych.

Konieczne jest też odprowadzenie 17% podatku od przychodu, co szerzej opisane jest w art. 12 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ten wyższy jest w przypadku osób posiadających działalność gospodarczą i jest podwyższany do 32%, gdy roczne zyski przekraczają kwotę 85 528 zł.

Wynajem krótkoterminowy we Wrocławiu

Wrocław jest miastem, w którym wynajem krótkoterminowy rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Miasto to ma do zaoferowania liczne zabytki i niespotykane atrakcje jak stare miasto, Wyspa Słodowa czy Hala Targowa. To dlatego licznie przybywają do niego turyści, zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych. Do wyboru mamy kilkaset apartamentów, mieszkań czy kawalerek. Przybywając tam do pracy można nie tylko wynająć na wyłączność mieszkanie, ale też przeszukać bogatą ofertę kwater pracowniczych. Jeśli chodzi o nieruchomości na wynajem, Wrocław jest niezwykle przyjazny. Mieszkania na wynajem warto poszukać na stronie rentola.pl.

Wynajem krótkoterminowy – dla kogo?

Mieszkań na wynajem krótkoterminowy powinny szukać przede wszystkim rodziny z dziećmi. Aby mieć swobodę, warto znaleźć mieszkanie w ustronnym miejscu, wyposażone we wszelkie niezbędne sprzęty. Mieszkając w hotelu możemy całkowicie zapomnieć o kuchni z pełnym wyposażeniem, a czasami nawet z łazienki. Mieszkania będą również odpowiednie dla par, które będą miały w nich szansę spędzić romantyczny czas tylko we dwoje.

Okazuje się, że wynajęcie mieszkania na kilka dni może być tańsze aniżeli zarezerwowanie pokoju lub kilku pokoi w hotelu. Sam proces wynajmu jest prosty i umożliwiają go różne aplikacje. Możemy za ich pośrednictwem szybko skontaktować się z właścicielem, od razu zapłacić za obiekt, a nawet dostać się do niego samodzielnie, wyciągając klucze ze skrytki. Niektóre oferty mają bezpłatne odwołanie rezerwacji, dlatego, jeśli zrezygnujemy z wyjazdu, nie poniesiemy żadnych kosztów.

Najem krótkoterminowy a długoterminowy

Długoterminowy wynajem może trwać kilka miesięcy lub nawet lat i rozpoczyna się zawarciem umowy najmu na określony czas, w razie potrzeby przedłużanej. Jako najemca możemy wprowadzić się do mieszkania wraz ze wszystkimi swoimi rzeczami i mieszkać tam jak we własnym domu. Z takiej formy wynajmu korzystają osoby pracujące na terenie danego miasta, ale mieszkające w innym miejscu, a także studenci czy osoby, które nie mają możliwości zakupienia własnych czterech kątów. Z wynajmu krótkoterminowego korzystamy natomiast wybierając się na kilkudniową podróż i nie potrzebujemy mieszkania na dłuższy czas.

Wskazówki, jak znaleźć krótkoterminowe zakwaterowanie

Właściciele mieszkań ogłaszają się najczęściej na platformach, takich jak olx czy Gratka, ale też w aplikacjach mobilnych. Najszybciej i najłatwiej zakwaterowanie krótkoterminowe można znaleźć w apkach, takich jak Airbnb i Booking. W obu z nich możemy ustawić filtry wyszukiwania obejmujące nie tylko cenę, ale też wyposażenie, które powinno znajdować się na miejscu, a także dokładną lokalizację.

Po znalezieniu idealnego mieszkania musimy wskazać liczbę gości (jeśli podróżuje z nami dziecko, należy określić jego wiek) oraz dokładne daty pobytu, najlepiej z uwzględnieniem godziny przyjazdu. Następnie, zależnie od rodzaju oferty, opłacamy pobyt w całości lub w połowie (opcja dostępna jest w aplikacji Airbnb. Druga połowa opłaty pobierana jest na kilka dni przed datą wyjazdu). Dostępne są też oferty z płatnością na miejscu lub opcją pobrania opłaty po zakończonym pobycie. W razie problemów, w każdej chwili można skontaktować się z gospodarzem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx