Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

4 najczęstsze błędy podczas robienia zdjęć smartfonem. Też je popełniasz?

Często robisz zdjęcia smartfonem, ale nie zawsze jesteś z nich zadowolony? Przeczytaj ten artykuł, aby nie popełniać 4 najczęstszych błędów. Wyjaśniamy jak prawidłowo przygotować sprzęt, jakie oświetlenie wybrać, które kadry są najlepsze oraz jak robić ostre zdjęcia.

1. Brak odpowiedniego przygotowania sprzętu

Błędem, który podczas robienia zdjęć smartfonem popełniamy najczęściej, jest niewłaściwe przygotowanie sprzętu. Pamiętaj, że telefon, który trzymasz w swoich dłoniach, w momencie wykonywania fotografii staje się aparatem cyfrowym. Traktuj go więc z należytym szacunkiem. Elementem, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest obiektyw umiejscowiony z tyłu smartfonu. Jeżeli model telefonu, który posiadasz, wyposażony jest w dwa obiektywy – tylny oraz przedni – używaj tego pierwszego do wszystkich ujęć, z wyjątkiem selfie. Będą charakteryzowały się lepszą jakością. Telefon noszony w kieszeni czy torebce narażony jest na zabrudzenia. Dlatego, zanim jeszcze przystąpisz do wykonywania fotografii, wyczyść obiektyw przy pomocy specjalnej szmatki lub skrawka bawełnianego materiału. Dzięki temu zdjęcia będą ostrzejsze i pozbawione niechcianych dodatków. Okruchy jedzenia czy kurz przylegający do obiektywu mogą zepsuć nawet najlepsze kadry.

2. Nieodpowiedni czas i oświetlenie

Kolejne błędy często popełniane przy okazji robienia zdjęć smartfonem związane są z doborem odpowiedniego oświetlenia oraz czasem wykonywania zdjęć. Wśród tych, które fotografom zdarzają się najczęściej, wymienić możemy przede wszystkim:

  • Używanie lampy błyskowej na zewnątrz
  • Robienie zdjęć pod słońce

Jeżeli robisz zdjęcia na zewnątrz w ciągu dnia – nie używaj lampy błyskowej. Naturalne światło sprawia, że zdjęcie wygląda dużo lepiej niż to, przy wykonywaniu którego zastosowano oświetlenie sztuczne. Lampa zainstalowana w Twoim telefonie prawdopodobnie nie jest najlepszej jakości. Co więcej, umiejscowiona jest w ten sposób, że wytwarzane przez nią światło pada bezpośrednio na fotografowany obiekt. Nie wróży to dobrze jakości Twoich zdjęć. Rozwiń więc menu aparatu w swoim smartfonie i kliknij ikonę przekreślonej lampy błyskowej. Od teraz będziesz wykonywać zdjęcia bez dodatkowego oświetlenia. Dzięki temu zyskasz większą kontrolę nad aparatem i sam zdecydujesz o ilości światła w wybranym kadrze. Kolejny nawyk, którego powinieneś się wyzbyć, aby Twoje ujęcia były lepsze, to fotografowanie pod słońce. Zwróć uwagę, że jeśli w momencie robienia zdjęcia słońce znajduje się przed Tobą, fotografowane obiekty są zbyt ciemne. W ten sposób nie zrobisz dobrego zdjęcia budynku, a tym bardziej postaci. Dlatego za każdym razem upewnij się, z której strony świeci słońce i ustaw się w taki sposób, aby znajdowało się ono za Tobą. Dzięki takiemu zabiegowi każdy sfotografowany przez Ciebie obiekt będzie prawidłowo oświetlony.

Golden hour

Pora dnia, podczas której wykonujesz zdjęcie, również nie jest bez znaczenia. Najlepsze ujęcia wychodzą tuż przed wschodem słońca oraz przez jakiś czas po zachodzie. To właśnie wtedy występuje zjawisko golden hour, czyli złota godzina. Zauważ, że krajobraz wokół Ciebie nabiera w tym czasie charakterystycznego, złotego koloru. To wprost wymarzone światło do robienia zdjęć!

3. Złe kadrowanie

Wybór odpowiedniego kadru jest jeszcze ważniejszy niż oświetlenie. To ostatnie można skorygować podczas późniejszej edycji, natomiast korekta złego kadru jest dużo trudniejsza. W przypadku wyboru kadru podczas robienia zdjęć smartfonem jesteś w dużo lepszej sytuacji niż właściciele aparatów cyfrowych. Ekran telefonu jest przecież dużo większy niż ten, w który wyposażona jest większość aparatów. Skorzystaj więc z tego przywileju i przed zrobieniem zdjęcia przemyśl, co dokładnie chcesz sfotografować. Oto co najczęściej przesądza o złym kadrze:

  • Brak reguły trójpodziału
  • Ucięte budynki
  • Ucięte części ciała

Reguła trójpodziału to najważniejsza zasada kompozycji zdjęcia. Wiele smartfonów posiada funkcję siatki pomocniczej, którą można włączyć podczas fotografowania. Dzięki niej ekran telefonu podzielony zostanie na dziewięć równych kwadratów. Taka siatka ułatwi Ci zrobienie dobrego zdjęcia. Wystarczy, że zadbasz o to, aby fotografowany obiekt znajdował się jak najbliżej środka siatki. Zwróć uwagę również na to, aby ilość nieba oraz ziemi w kadrze była jednakowa. Jeżeli fotografujesz jakiś budynek, na przykład kościół, postaraj się zmieścić go w kadrze w całości. W tym celu możesz zrobić kilka kroków do tyłu. Ważne, abyś podczas fotografowania nie ucinał dachów wież czy dzwonnic. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku robienia zdjęć ludziom – jeżeli chcesz objąć ich obiektywem w całości, nie ucinaj czubków ich głów czy stóp. Postaraj się ponadto, aby kompozycja zdjęcia była przemyślana. Jeżeli przed fotografowanym budynkiem znajduje się latarnia lub drzewo, które przeszkadza Ci w zrobieniu zdjęcia, wykorzystaj je na swoją korzyść. Możesz ustawić się w taki sposób, aby obiekt ten zamykał kadr z prawej lub lewej strony.

4. Nieostre zdjęcia

Nieostre, rozmazane zdjęcia to kolejny błąd początkujących fotografów. Wystarczy jednak, że zastosujesz te trzy proste triki, a Twoje zdjęcia już zawsze będą wyraźne.

  1. Odpowiednia postawa ciała
  2. Wybór punktu ostrości
  3. Dodatkowa stabilizacja

Podczas robienia zdjęcia bardzo ważna jest postawa fotografa. Stań w niewielkim rozkroku, na lekko ugiętych kolanach. Trzymaj smartfon obydwoma rękami, aby wyeliminować drgania. Następnie ustaw ostrość na obiekcie, który fotografujesz. Jeżeli jest to człowiek, po prostu uderz palcem w jego twarz na ekranie telefonu. Jeżeli wykonujesz zdjęcie po zmroku, będziesz potrzebować dodatkowej stabilizacji. Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze statywu. Jeżeli go jednak nie posiadasz, po prostu oprzyj na czymś telefon tak, aby pozostawał w bezruchu podczas robienia zdjęcia.

Pomoc w opracowaniu artykułu: #CLIPPO – obiektyw do telefonu 180°.