Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Jak zacząć przygodę z fotografią

Masz już dość robienia przypadkowych „fotek”? Poszukujesz sposobów na wyzwolenie swojej kreatywności? Marzysz o tworzeniu zdjęć, które wzbudzą zachwyt Twoich bliskich i znajomych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zacząć przygodę z fotografią.

Jaki aparat wybrać

Niestety – w przypadku tego hobby nie obejdzie się bez inwestycji. Na wstępie musisz wyposażyć się w aparat. Nie oznacza to wcale, że trzeba wydać na niego fortunę. Musisz pamiętać, że za każdą fotografią stoi przede wszystkim jej autor.

To człowiek zauważa, że dzieje się coś intrygującego. Następnie w swojej wyobraźni tworzy kadr. Aparat to wyłącznie narzędzie, które pomaga wykorzystać jego wrażliwość i kreatywność.

Niestety – fotografia jest dziedziną, w której przykłada się zbyt dużą wagę do technologii. Dlaczego tak się dzieje? To przede wszystkim skutek wieloletnich działań marketingowych producentów sprzętu. Z psychologicznego punktu widzenia, łatwiej jest szukać przyczyn porażki w jakości sprzętu, niż braku wyobraźni lub umiejętności.

Dlatego nie idź tą drogą. Dla każdego fotografa najlepszy jest ten sprzęt, który aktualnie ma pod ręką. Fotografia to sztuka i nie można o tym zapominać. Jeżeli dopiero poznajesz podstawowe techniki robienia zdjęć – wybierz aparat, na który pozwoli Twój budżet. Zwróć jedynie uwagę, że aparat cyfrowy będzie dużo bardziej uniwersalny, niż analogowy.

Jak zacząć fotografować

Masz już swoje narzędzie? Świetnie! Nie marnuj długich godzin na czytanie internetowych forów i dziesiątek poradników fotograficznych. Najważniejsze, abyś jak najszybciej stworzył swoje pierwsze kadry. Naukę fotografowania zacznij od luźnych spacerów w pobliżu miejsca zamieszkania. Wiele ciekawych tematów znajdziesz również w domu.

Dzięki temu przetestujesz swój sprzęt. Zaczniesz w inny sposób postrzegać swoje otoczenie. Po wykonaniu pierwszych zdjęć odkryjesz, co najbardziej lubisz fotografować. Przekonasz się, w którym kierunku chcesz się rozwijać.

Następnie postaraj się zdefiniować swoją ulubioną dziedzinę fotografii. Inne umiejętności przydadzą Ci się do robienia zdjęć krajobrazu, a inne do fotografii portretowej lub makro. Nie zajmuj się wszystkimi dziedzinami naraz. Przechodź do kolejnych dopiero wtedy, gdy uznasz, że Twoje postępy są wystarczające. Dzięki temu szybciej zobaczysz efekty i zachowasz motywację niezbędną do dalszej pracy nad warsztatem.

Jak uczyć się fotografii

Widziałeś reklamę drogiego kursu lub wieloletnich studiów fotograficznych? Na razie ich nie potrzebujesz!

Zacznij od dogłębnego zapoznania się z instrukcją obsługi aparatu. Nie musisz uczyć się wszystkiego na pamięć – zabieraj ją ze sobą na swoje pierwsze fotograficzne wyprawy. Z instrukcji możesz dowiedzieć się, dlaczego nagle zaświeciła się czerwona lampka lub jak wybrać z menu potrzebny program. Pracując z instrukcją – błyskawicznie poznasz swój aparat.

Co robić dalej? Postaraj się włączyć fotografowanie do swojej codzienności. Wieczorny spacer? Weekendowy wypad za miasto? Rodzinny obiad? To niesamowite okazje do wykonania świetnych zdjęć.

Szybko przekonasz się, że wędrówka z aparatem w poszukiwaniu kadrów to czas najlepszego odpoczynku od codziennego stresu. Dobre ujęcia będą Twoją nagrodą za wielogodzinny wysiłek.

Musisz mieć świadomość, że samodzielne odkrywanie technik fotografowania może pochłonąć całe miesiące (a nawet lata). Dlatego spróbuj wykorzystać doświadczenie innych fotografów. Sprawdź, czy w Twojej okolicy organizowane są wystawy lub spotkania fotograficzne. To niesamowita okazja do zaprezentowania swojej pracy i podpatrzenia ciekawych technik robienia zdjęć.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu Foto Księgarnia.