Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 czerwca 2023

Koronawirus: Trump odsłania plan ponownego otwarcia stanów USA

Ponieważ Covid-19 nadal rozprzestrzenia się w USA, prezydent Donald Trump udzielił gubernatorom wskazówek dotyczących ponownego otwarcia gospodarek stanów w nadchodzących miesiącach.

Wytyczne te oferują takie kryteria, jak dwutygodniowy spadek liczby przypadków „covidopodobnych”, a także wprowadzenie solidnego programu testów.

Donald Trump obiecał gubernatorom, że sami zajmą się tym procesem, z pomocą rządu federalnego.

W USA jest 654 301 potwierdzonych przypadków i 32 186 zgonów z powodu wirusa.

Pan Trump zasugerował, że niektóre stany mogą zostać ponownie otwarte w tym miesiącu.

W swojej codziennej, czwartkowej odprawie prezydent Trump powiedział: „kolejny front w naszej wojnie – ponowne otwarcie Ameryki”.

„Ameryka chce być otwarta, a Amerykanie chcą być otwarci”, „Zamknięcie kraju nie jest trwałym, długoterminowym rozwiązaniem.”

Powiedział, że przedłużające się zamknięcie grozi poważnym obciążeniem dla zdrowia publicznego. Ostrzegał przed „gwałtownym wzrostem” nadużywania narkotyków, nadużywania alkoholu, chorób serca i innych problemów „fizycznych i psychicznych”.

Pan Trump powiedział dziennikarzom, że zdrowi obywatele będą mogli wrócić do pracy „tak jak pozwalają na to warunki”. Powiedział, że Amerykanie będą nadal wzywani do utrzymania społecznych środków dystansujących i do pozostania w domu, jeśli będą źle.

Trump mówi również, że szczyt wirusa został przekroczony.
W 18-stronicowym poradniku administracji wyszczególniono trzy fazy ponownego otwarcia gospodarki państwowej, z których każda trwa co najmniej 14 dni.

Niektóre regiony mogą zacząć wracać do normalności najwcześniej po miesięcznym okresie oceny.

W miejscach, gdzie jest więcej zakażeń lub gdzie wskaźniki zaczynają rosnąć, może to potrwać dłużej.

W ostatnich dniach prezydent spierał się z gubernatorami stanów o czas złagodzenia ograniczeń i ponownego otwarcia firm. Teraz przyznał, że jego uprawnienia ograniczają się do wydawania wytycznych.

W środę lider grupy zadaniowej ds. koronaawirusów w Białym Domu, wiceprzewodniczący Mike Pence, powiedział, że 24% hrabstw w USA nie zgłosiło przypadków koronaawirusa. Dodał, że połowa stanów ma mniej niż 2,500 przypadków.

Koordynatorka grupy zadaniowej ds. koronaawirusów Białego Domu, dr Deborah Birx, stwierdziła również, że w skali kraju odnotowano spadek liczby potwierdzonych nowych, codziennych zachorowań z rekordowego poziomu odnotowanego w ostatnich dniach.

Administracja Trumpa wcześniej, w dniu 1 maja, określiła jako możliwy termin ponownego otwarcia kraju, a w środę pan Trump powiedział, że niektóre państwa mogą być w stanie ponownie otworzyć granice.

Jednakże niektórzy eksperci w dziedzinie zdrowia i gubernatorzy państw przestrzegali przed zbyt szybkim ponownym otwarciem gospodarki.

Co powiedzieli gubernatorzy Stanów Zjednoczonych?

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo powiedział w czwartek, że jego stan będzie podlegał przymusu pobytu w domach do 15 maja.

Urzędnicy w tym stanie, który jest epicentrum wybuchu epidemii w USA, twierdzą, że sytuacja w tym tygodniu wykazuje oznaki stabilizacji, choć nadal codziennie umierają setki osób.

Gubernatorzy Michigan, Ohio, Wisconsin, Minnesoty, Illinois, Indiany i Kentucky ogłosili, że będą współpracować w celu ponownego otwarcia regionu.

„Zdajemy sobie sprawę, że nasze gospodarki są od siebie wzajemnie zależne i musimy współpracować, aby je ponownie otworzyć, tak aby ciężko pracujący ludzie mogli wrócić do pracy, a przedsiębiorstwa mogły stanąć na nogi” – oświadczyli w czwartkowym oświadczeniu.

Nie zaproponowano żadnej linii czasowej, ale gubernatorzy powiedzieli, że planują stopniowe wprowadzanie sektorów gospodarki.

W Michigan, w którym zginęło ponad 1700 osób z powodu wirusa, nastąpiło odsunięcie od siebie restrykcyjnych środków zapobiegawczych stosowanych przez gubernator Gretchen Whitmer.

W środę mieszkańcy wyszli na ulice po tym, jak gubernator ogłosił, że zostanie przedłużona kwarantanna.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamson
Kamson
3 lat temu

2020… nie zapomne nigdy

1
0
Dodaj komentarzx