Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Z czym do notariusza? – poznajmy kilka z usług, które świadczy

Do notariusza nie udajemy się zbyt często. Jeśli już jednak ma to miejsce, oznacza to, że sprawa, z którą przychodzimy jest naprawdę ważna. Usługi notarialne są różnorodne, od sporządzania aktów notarialnych po poświadczenie podpisów i sprawy spadkowe. W poniższym tekście przybliżymy kilka kluczowych usług, które świadczy notariusz, aby lepiej zrozumieć jego rolę i znaczenie jego pracy.

Sporządzenie aktu notarialnego przy kupnie-sprzedaży nieruchomości

Sporządzenie aktu notarialnego to bez wątpienia jedna z najczęściej wykonywanych czynności, jeśli chodzi o notariusza. Akt notarialny to dokument urzędowy, który potwierdza prawną i skuteczną sprzedaż nieruchomości między sprzedającym a nabywcą. Proces ten zaczyna się od wyboru notariusza, z którym umawiamy się na spotkanie. Należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak akt własności, umowy sprzedaży wcześniejszych właścicieli, zaświadczenia o braku zadłużeń itd. Obie strony transakcji podpisują akt w obecności notariusza, co nadaje dokumentowi moc prawną. Następnie należy uiścić opłaty, w tym taksę notarialną i opłaty za wpis do księgi wieczystej. Na koniec notariusz składa akt w sądzie, gdzie zostaje dokonany wpis do księgi wieczystej.

Poświadczenie podpisu to jedna popularniejszych czynności notarialnych

Notarialne poświadczenie podpisu to usługa polegająca na złożeniu własnoręcznego podpisu w obecności notariusza. Dzięki temu dokument uzyskuje wyższą rangę dowodową, a autentyczność podpisu jest trudniejsza do podważenia. Poświadczenie podpisu jest wymagane przy sporządzaniu dokumentów w formie pisemnej, takich jak umowy, pełnomocnictwa czy wspomniany akt notarialny. Aby dokonać poświadczenia podpisu, należy udać się do kancelarii notarialnej z dowodem tożsamości. Notariusz potwierdza złożenie podpisu i wydaje nam stosowny dokument.

Sprawy spadkowe np. otwarcie spadku

Sprawy spadkowe to obszar, który z reguły budzi sporo emocji. Dlatego często wymaga interwencji notariusza lub sądu. Otwarcie spadku to kluczowy krok po śmierci spadkodawcy, uregulowany w przepisach prawa. Testament powinien być złożony w sądzie lub u notariusza zgodnie z przepisem art. 646 Kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli testament nie został zdeponowany u notariusza, osoba, która go posiada, musi dostarczyć go do sądu. Ogłoszenie testamentu jest procedurą konieczną do spadkobrania. Sąd lub notariusz w Warszawie otwiera testament, aby spadkobiercy mogli poznać jego treść i starać się o oficjalne nabycie spadku. W przypadku testamentów notarialnych procedura jest prostsza, ponieważ notariusz ma dostęp do dokumentu.

Sporządzenie umowy darowizny czy ustanowienie służebności

Zarówno sporządzenie umowy darowizny, jak i ustanowienie służebności to ważne aspekty prawa nieruchomości. Umowa darowizny to dokument, w którym darczyńca przekazuje obdarowanemu pewien składnik majątku bez oczekiwania na wynagrodzenie. Informacje zawarte w treści umowy darowizny to m.in. miejsce i data sporządzenia, oznaczenie stron, przedmiot darowizny, oświadczenia darczyńcy i obdarowanego oraz określenie daty wykonania darowizny. Umowa darowizny może być sporządzona w formie zwykłej pisemnej lub aktu notarialnego.

Ustanowienie służebności polega na nadaniu ograniczonego prawa rzeczowego, które pozwala na korzystanie z cudzej nieruchomości w określony sposób. Ustanowienie służebności wymaga wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia prawnego przy ustanowieniu służebności, aby uniknąć błędów i zrozumieć pełen zakres wynikających z tego konsekwencji prawnych.

Podsumowanie

Jak widać, notariusz świadczy szereg istotnych usług, które są niezbędne w wielu sytuacjach życiowych. Sporządzanie aktów notarialnych przy kupnie-sprzedaży nieruchomości, poświadczenie podpisu, sprawy spadkowe oraz sporządzenie umów darowizny czy ustanowienie służebności to tylko niektóre z czynności notarialnych, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo prawne dla stron umów lub transakcji. Z całą pewnością, warto korzystać z usług notariusza, aby mieć pewność, że wszystkie formalności są dopełnione zgodnie z prawem, co pozwala na uniknięcie problemów w przyszłości. Koszty notarialne, które należy uiścić, są wręcz symboliczne, biorąc pod uwagę wagę transakcji, których dotyczą.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx