Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka

Żelazko na ogół kupuje się raz na kilka lat. Warto więc temu wyborowi poświęcić nieco czasu. Co ciekawe, pierwsze swego rodzaju żelazka pochodzą już z wieku XVIII, ale już starożytni Grecy wykorzystywali pewne narzędzia je przypominające. Obecnie królują żelazka przewodowe i stacje parowe. Jak wybrać te odpowiednie dla siebie?

Żelazko na ogół kupuje się raz na kilka lat. Warto więc temu wyborowi poświęcić nieco czasu. Co ciekawe, pierwsze swego rodzaju żelazka pochodzą już z wieku XVIII, ale już starożytni Grecy wykorzystywali pewne narzędzia je przypominające. Obecnie królują żelazka przewodowe i stacje parowe. Czy wiesz jakie żelazko kupić?

Moc ma znaczenie

Na ogół największą uwagę zwraca się na moc żelazka. Rzeczywiście wpływa ona na szybkość i skuteczność prasowania. Jednak nie należy w tym przypadku również przesadzać. Na co dzień najlepiej sprawdzają się modele o mocy od 2200 do 2600W. Dla porównania w latach 90. ubiegłego wieku żelazka miały moc od 750 do maksymalnie 1000W. Nowoczesne urządzenia są skuteczne nie tylko z uwagi na wyższą moc, ale i zastosowanie innowacyjnych technologii.

Stopy żelazka – rodzaje

Stopy żelazek produkowane są obecnie z różnego rodzaju materiałów. Na ogół jest to aluminium, które świetnie rozprowadza ciepło i szybko się nagrzewa. Z drugiej strony szybko przywiera do prasowanych tkanin i jest podatne na zarysowania. Z tego powodu aluminium pokrywane jest często materiałem nieprzywierającym.

Bardzo popularne są stopy ceramiczne. Cechują się odpornością na zarysowanie i dobrym poślizgiem. Ich wadą jest trudność czyszczenia. Stopy teflonowe są spotykane rzadziej. Są wygodne w użytkowaniu, ale za to dość delikatne. Po zarysowaniu lubią się niestety przypalać. Wspomniane już stopy aluminiowe i stalowe szybko się nagrzewają, ale należy je użytkować bardzo delikatnie. Poza tym w przypadku żelazek renomowanych producentów spotkać się można ze stopami szklanymi. Co ciekawe, są one naprawdę odporne na uszkodzenia, a przy tym błyskawicznie się nagrzewają. Stosowane bardzo rzadko stopy szafirowe także są odporne na uszkodzenia i zarysowania. Poza tym wyróżnia się stopy stalowo-ceramiczne, emaliowane, granitowe i eloxalowe.

Wytwarzanie pary

Od tego parametru zależy wygoda i efektywność prasowania. Okazuje się, że wytwarzana przez żelazko para umożliwia uporanie się z uporczywymi zagnieceniami. Na co dzień dobrze sprawdzają się urządzenia, które wytwarzają parę na poziomie około 40-45 g/min. Taki wyrzut pary skutecznie rozluźnia włókna tkanin i znacznie ułatwia proces prasowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze żelazka?

Tanie żelazka mają na ogół małe pojemniki na wodę, która wykorzystywana jest do wytwarzania pary.  Jest to zwykle około 200 ml. W żelazkach średniej jakości jest to około 350 ml. To pozwala na długie prasowanie bez konieczności dolewania wody, a jednocześnie nie zwiększa zbyt mocno masy urządzenia.

Warto postawić na żelazko z funkcją samoczyszczenia. Polega ona na wydmuchiwaniu pod ciśnieniem wody ze zbiornika na wodę. W ten sposób kamień znajdujący się w kanalikach parowych nie jest zagrożeniem dla urządzenia. Przydatną funkcją jest też blokada kapania. Odcina ona dopływ wody, gdy temperatura żelazka jest niska. Warto też zwrócić uwagę na system antywapienny, który przydaje się wówczas, gdy do urządzenia wlewana jest woda prosto z kranu.

Poznaj również ranking żelazek i sprawdź na jakie modele postawiła większość użytkowników.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx