Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Antaba, czy klamka – którą opcję lepiej wybrać?

Każdy z nas zapewne wie, czym jest klasyczna klamka drzwiowa. Jak to często bywa z prostymi rzeczami ciężko je jednak na szybko dokładnie je zdefiniować, ale do tego przejdziemy trochę później. Na początku skupmy się na mniej znanym fakcie, czyli na tym, czym jest tytułowa antaba?  

W dużym skrócie – antaba to zamiennik klamki, który w ciągu ostatnich lat zyskał sporą popularność. 

Skoro wiemy już mniej więcej czym, jest antaba, to możemy przejść do części definicyjnej naszego wpisu, aby dowiedzieć się o niej trochę więcej.

Klamka – szczegółowa definicja 

Tak jak już wyżej wspomnieliśmy – „Klamka, jaka jest, każdy widzi…”, ale nie każdy potrafi to opisać słowami. Tym którzy nie potrafią, spieszymy z pomocą poniżej. 

Klamka jest to ruchoma, zwykle metalowa lub plastikowa rączka przy zamku u drzwi (lub okna), służąca do ich otwierania i zamykania. Jest sprzężona mechanicznie z zasuwą, wysuwającą się z drzwi do futryny i blokującą ich otwarcie.

Antaba – szczegółowa definicja

Antaba to zamiennik klasycznej klamki. Konkretnie jest to nieruchomy uchwyt, który montujemy do drzwi, aby je otworzyć. W dużym uproszczeniu antaba jest więc „nieruchomą klamką” (przy czym należy pamiętać, że jest to mimo wszystko tylko uproszczenie). 

Czym antaby różnią się od klasycznych klamek?

Największa różnica między antabami i klamkami jest mechanizm otwierania drzwi. Drzwi otwieramy za pomocą klamki poprzez jej naciśnięcie. Powoduje ono zwolnienie zasuwy zamka drzwiowego (przynajmniej w sytuacji, kiedy drzwi nie są zamknięte na klucz).

W przypadku połączenia antaby z klasycznym zamkiem mechanicznym sprawa trochę się komplikuje. Z uwagi na to, że antaba jest z definicji nieruchoma, nieważne czy zamek w drzwiach jest zamknięty, czy nie, aby otworzyć drzwi, musimy zmienić pozycję zasuwy za pomocą klucza. W przypadku kiedy wyjdziemy na szybko wyrzucić śmieci w zimie i zapomnimy wziąć ze sobą klucz, mamy mały kłopot. 

Biorąc to pod uwagę, warto przy zastosowaniu antab zdecydować się na inny niż klasyczny system zamykania naszych drzwi. Przykładowo może to być zamek baryłkowy lub zamek z elektrozaczepem.

Podsumowanie

Poznaliśmy już definicje zarówno antaby, jak i klamki. Dowiedzieliśmy się również czy się między sobą różnią. Jaka jest więc odpowiedź na tytułowe pytanie? 

Lepiej zdecydować się na wybór klamki czy antaby? 

Nasz odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna… 

To która opcja będzie dla nas lepsza, zależy od wielu czynników. Między innymi od tego:

1. Jakie są nasze osobiste preferencje?

2. Gdzie drzwi prowadzą?

3. Czy są to drzwi zewnętrzne, czy wewnętrzne?

4. Na jaki system otwierania drzwi się zdecydowaliśmy?

5. W jakim stylu architektonicznym wykonane jest nasze skrzydło drzwiowe?

Po odpowiedzi na te wszystkie pytania powinniśmy móc bez problemu samodzielnie wybrać najlepszą opcje dla siebie. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx