Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Jakie żelazko wybrać i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Dobre żelazko to niezwykle pomocny sprzęt, dzięki któremu prasowanie ubrań staje się prostym i przyjemnym zadaniem. Jakie parametry żelazka warto jednak mieć na uwadze, aby zakup był naprawdę udany i posłużył przez długi czas? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Czym kierować się przy zakupie żelazka?

Szeroki wybór w sklepach sprawia, że wybór odpowiedniego żelazka nie zawsze wydaje się prostym zadaniem. Różnego rodzaju urządzenia odróżniają od siebie nie tylko walory estetyczne, ale i parametry, które dostosowane są do konkretnych oczekiwań konsumentów. Zanim wybierzesz się na poszukiwania swojego wymarzonego sprzętu, najlepiej określ swoje osobiste potrzeby. 

Na co dzień dobrym wyborem będzie klasyczne żelazko, wyposażone w nowoczesne funkcje, takie jak na przykład pionowy wyrzut pary – dzięki temu szybko rozprostujesz i odświeżysz potrzebną część garderoby nawet wtedy, gdy będziesz mieć niewiele czasu. Prasowanie koszul, sztywnych zasłon lub pościeli usprawni ci natomiast żelazko z generatorem pary. Silne uderzenie pary natychmiast usunie wszelkie zagniecenia nawet z grubych czy gniotących się materiałów.

Często podróżujesz? Żelazko turystyczne, choć nie jest aż tak wydajne jak poprzednicy, to doskonale sprawdzi się na zarówno na każdym wyjeździe służbowym, jak i na wakacjach. Nowoczesne żelazka tego rodzaju są wyjątkowo kompaktowe: wyróżniają się niewielką wagą i rozmiarami, dzięki czemu z łatwością zmieszczą się w walizce, a nawet podręcznej torbie. Mobilne żelazka turystyczne nowej generacji są ponadto bezprzewodowe i szybko się nagrzewają, co ułatwia ich użytkowanie na wyjeździe.

Jakie parametry żelazka warto mieć na uwadze?

Chcąc kupić dobre żelazko, lepiej nie kierować się wyłącznie jego wyglądem czy marką. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić dłuższą chwilę, aby przyjrzeć się funkcjom urządzenia, odpowiedzialnym za to, jak szybko i sprawnie będzie ci się z niego korzystać. Do najważniejszych parametrów z pewnością należy moc żelazka – im większa moc, tym szybciej urządzenie gotowe będzie do pracy, a efekty prasowania lepsze. Najlepszym wyborem będą zatem modele wyróżniające się mocą co najmniej 2000 W. Jeżeli często prasujesz, miej też na uwadze klasę energooszczędności sprzętu, co rocznie może przynieść ci spore oszczędności. 

Drugą istotną kwestią, jakiej należy przyjrzeć się wybierając żelazko, jest rodzaj stopy. Materiał, z którego została wykonana jest bardzo istotny. Najczęściej żelazka wyposażone są w stopy ceramiczne, jednak nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, które dodatkowo poprawiają komfort ich użytkowania. Należą do nich między innymi odporna na zarysowania stopa durilium czy stopa eloksalowa, którą wyróżnia odporność na korozję i odkształcenia nawet, gdy zdarzy się najechać jej powierzchnią na twarde, metalowe elementy odzieży. 

Wśród ważniejszych parametrów technicznych żelazka nie może również zabraknąć ilości wytwarzanej pary – optymalne efekty zapewni ci wartość na poziomie 70 g/min. Jeśli jednak odpowiedzią na twoje potrzeby będzie wydajniejsze urządzenie, możesz rozejrzeć się za modelem, który oferuje wyrzut pary o wartości nawet 200 g/min. Dzięki temu szybko i bez wysiłku rozprostujesz nawet ciężkie do wyprasowania tkaniny. 

Dodatkowe funkcje, które wpłyną na komfort użytkowania żelazka

Oprócz najważniejszych parametrów technicznych, warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje urządzenia. Chociaż w pierwszej chwili mogą okazać się zbędne, to regularnie prasując można docenić ich obecność. Wiele korzyści przyniesie ci zakup modelu wyposażonego w opcje zmiękczania tkaniny, ułatwiającą wyprasowanie nawet najbardziej pomiętych rzeczy z dużą ilością zagnieceń oraz blokada kapania wody podczas prasowania. Niezwykle przydatna jest też funkcja samooczyszczania urządzenia, zapobiegająca gromadzeniu się kamienia wewnątrz żelazka. Dzięki temu działa ono sprawniej przez długi czas i co ważne, nie trzeba zajmować się jego ręcznym czyszczeniem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx