Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Jak odnieść sukces na nowoczesnym rynku pracy

Stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy? A może planujesz zmienić zawód na lepszy? Zastanawiałeś się kiedyś, jakie umiejętności warto zdobyć, aby w końcu dobrze zarabiać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak odnieść sukces na nowoczesnym rynku pracy.

Nowoczesny rynek pracy

Rynek pracy zmienia się w błyskawicznym tempie. Ludzie wykonujący proste, powtarzalne zadania są coraz skuteczniej zastępowani przez maszyny i algorytmy. Aby zobaczyć roboty podczas pracy wcale nie musisz sięgać po fantastykę naukową. Wystarczy wizyta w najbliższym hipermarkecie lub ulubionej sieci fast-foodów.

Formalne wykształcenie nieustannie traci na znaczeniu. Większość pracodawców nie zwraca już najmniejszej uwagi na to, jaką uczelnie skończyłeś. Obecnie nie potrzebujesz żadnych studiów, aby pracować np. w Apple lub Google. Dziś liczą się wyłącznie Twoje konkretne umiejętności.

Zmienia się też sama struktura zatrudnienia. Rosnące obciążenia fiskalne skłaniają przedsiębiorców do systematycznego ograniczania liczby etatów. W naszą rzeczywistość coraz śmielej wkraczają terminy takie jak outsourcing lub gig economy.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Intuit – już 34% amerykańskiego rynku pracy należy do freelancerów – czyli osób, które wykonują pojedyncze zlecenia dla wielu pracodawców jednocześnie. To tylko kwestia czasu, aż sytuacja na naszym rynku zacznie wyglądać podobnie.

Jak wykorzystać zmiany na rynku pracy

Chcesz tego czy nie – Twoja kariera będzie wyglądała zupełnie inaczej, niż życie zawodowe Twoich rodziców lub dziadków. Im szybciej się z tym pogodzisz, tym więcej będziesz mógł osiągnąć na nowoczesnym rynku pracy.

W pierwszej kolejności – musisz postawić na samodzielność. Obecny system edukacji jest kompletnie niewydolny. Przytłaczająca większość szkół funkcjonuje przede wszystkim w celu zapewnienia zajęcia swojej kadrze. Zdobycie konkretnej umiejętności, za którą ktoś będzie Ci gotowy zapłacić powinno stać się Twoim absolutnym priorytetem.

Jak odnaleźć taką umiejętność? Przede wszystkim zbadaj, czego potrzebuje rynek. W internecie znajdziesz mnóstwo portali i serwisów ze zleceniami dla freelancerów. Zastanów się, jaki rodzaj zamawianej tam pracy najbardziej by Ci odpowiadał.

Szybko zauważysz, że największe zapotrzebowanie dotyczy wszystkich zawodów opartych o kreatywność. To w nich zarabia się najlepiej. I nie chodzi tu wyłącznie o programistów lub informatyków. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wszystkie zagadnienia związane z projektowaniem grafiki, obsługą stron internetowych oraz marketingiem (np. copywriting lub zarządzanie social media). Jeżeli masz jakiekolwiek uzdolnienia twórcze i potrafisz biegle poruszać się w sieci – nowoczesny rynek pracy stoi przed Tobą otworem.

Kompetencje miękkie na rynku pracy

Zwróć też większą uwagę na kompetencje miękkie. Żyjemy w epoce nieograniczonego dostępu do informacji. To dlatego dzisiejsi pracodawcy dużo bardziej cenią elastyczność, umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, niż suchą wiedzę encyklopedyczną.

Nie przywiązuj się do jednego zajęcia. Dzisiejsze czasy wymagają mobilności i gotowości na zmiany.

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces na nowoczesnym rynku pracy, musisz rozwijać się wraz z nim. Nigdy nie rezygnuj z nauki rzeczy, które faktycznie Cię interesują. Inwestuj w siebie.

Uważnie przyglądaj się zachodzącym zmianom. Analizuj, eksperymentuj i wykorzystuj nadarzające się okazje. Dzięki temu nie tylko znajdziesz dobrze płatną pracę, ale również zapewnisz sobie nieustanny rozwój.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu o copywritingu https://zarabiajnapisaniu.com/