Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Karty menu – integralny element wystroju lokalu

Restauracja i kawiarnia to miejsca, które muszą być wyjątkowe dla klienta, aby zdecydował się jeszcze raz je odwiedzić. Czyste stoliki i wygodne krzesełka, smaczne, świeże dania podane na czas – to podstawa. Do tego należy dodać miłą obsługę i komfortowe przytulne wnętrze, aby można było mówić o pełnym zadowoleniu.

Spójność – to klucz do sukcesu!

Jeśli w prowadzonym lokalu znajdą się najdroższe i najwygodniejsze meble, a nie będą dopasowane do kolorystyki ścian i podłóg oraz ogólnego wystroju wnętrza, wtedy na pewno nie stworzysz przyjaznej dla klienta przestrzeni. Tak samo nie uzyska się wewnętrznej spójności,  jeśli karta menu restauracji będzie wykonana niechlujnie lub w stylu kontrastującym z aranżacją wystroju. Tak naprawdę ważny jest każdy, nawet najmniejszy szczegół, aby po wejściu do restauracji, otworzeniu karty i dokonaniu zamówienia czuć, że wszystko jest dopasowane do siebie idealnie. Przykładowo, jeśli restauracja ma mieć włoski lub angielski charakter, to wtedy nie tylko meble, ściany, podłogi i oświetlenie są ważne, ale też (a może przede wszystkim) karta dań. To na niej skupia się na początku uwaga klienta i dlatego też nie możesz pozwolić, aby menu restauracji było wykonane niedbale, po najniższych kosztach i bez dobrego konceptu. Z perspektywy czasu widać, że dobrze ulokowane pieniądze procentują, a złe decyzje niestety skutkują dodatkowymi kosztami.

Karta menu restauracji – czy warto dać więcej?

Jeszcze w wielu  restauracjach i kawiarniach można spotkać karty dań wykonane z papieru w wersji czarno-białej. Owszem, tego typu menu wygląda oryginalnie, ale tylko na początku, bo po kontakcie z dłońmi kilku osób staje się brudne, często pomięte i  podarte. Zanim właściciel lokalu wymieni je, wielu klientów widząc takie menu straci swoje przekonanie do tego lokalu i więcej do niego nie przyjdzie. Druga sprawa to dodatkowe koszty. Karta menu restauracji wykonana z czarno-białego papieru jest może i tania, ale trzeba ją często wymieniać na nową, dlatego nie można mówić o oszczędności, bo za rok, a na pewno za kilka lat bilans kosztów na pewno przechyli się na szalę strat. Trzeba więc od razu myśleć perspektywicznie i zainwestować w elegancką, wysmakowaną kartę menu, aby budować swoją markę bez obaw o to, że straci się wielu klientów na skutek swojej lekkomyślności.

Karta menu– wzór

Wystarczy zerknąć do katalogu z ofertami dobrej firmy wykonującej karty menu dla restauracji, aby upewnić się w przekonaniu, że wybór jest naprawdę duży. Ciekawe wzory, mocne i przykuwające spojrzenie materiały oraz precyzyjne wykończenie najdrobniejszych elementów – to wszystko sprawia, że powstaje oryginalna karta dań. Bardzo często spis potraw, napojów i trunków przedstawiany jest w formie książki oprawionej w pachnącą skórę, bądź eko skórę. W środku znajdują się papierowe kartki o grubej gramaturze, najczęściej zafoliowane. Jeśli restaurator zamierza zmieniać co jakiś czas ofertę lub decyduje się np. na danie dnia, trzeba przygotować kartę ruchomą. Niezwykle ciekawie wygląda menu z okienkiem na wyróżnione dania – np. coś w stylu „szef kuchni poleca”. Takie rozwiązania przykuwają uwagę klienta i generują zyski. Trzeba więc uwzględniać aspekty psychologiczne w doborze okładki karty, ale też o skomponowaniu poszczególnych elementów menu. Czasami jedno danie musi być zapisane inną czcionką, umieszczone na środku karty, aby zwróciło uwagę klienta. Liczy się też konsekwencja w przedstawianiu oferty lokalu– tradycyjnie przedstawia się to w taki oto sposób: przystawki zimne, przystawki ciepłe, zupy, dania główne, sery i desery. Liczy się również wielkość porcji, która powinna pasować do konkretnej restauracji oraz ważne jest też wyszczególnienie tych dań, które są specjalnością lokalu.

Jaki materiał wybrać?

Okładki kart menu mogą być bardzo ciekawe wizualnie. Jeśli ktoś prowadzi elegancki czy klasyczny lokal, może postawić na skórę bądź drewno. Z kolei, gdy jest to nowoczesny pub, okładka karty dań może być wykonana np. z jakiegoś trwałego tworzywa sztucznego. Warto też zdecydować się na eko skórę, ponieważ materiał ten występuje w różnych ciekawych fakturach i odcieniach. Efektownie prezentują się również karty dań w stylowych płóciennych bądź tkaninowych okładkach. Coraz częściej można też spotkać się z menu bardzo oryginalnymi, tj. wykonanymi z materiałów imitujących np. korek czy plecionki. Każdy z tych materiałów musi być dopasowany do charakteru lokalu. Inaczej powinna wyglądać karta z ofertą w restauracji angielskiej, a inaczej w wegańskiej.

W restauracjach doskonale sprawdza się też teczka okolicznościowa jako okładka karty menu Jeśli oferta nie jest obszerna, warto zdecydować się na tego typu formę prezentacji karty restauracji. Zewnętrzna strona okładki zrobiona jest najczęściej ze skóry lub eko skóry a w środku mamy np. materiał typu flock (zbliżony do aksamitu). Bardzo elegancko wyglądają różne dodatki, np. gąbka pod wierzchnim materiałem czy ozdobne okucia, np. pozłacane. Taka teczka okolicznościowa może być używana jako karta win bądź prezentacja oferty samych przystawek lub deserów.

Trzeba mocno zwrócić uwagę na to, jak będzie wyglądała karta menu. Wzór, kolor i materiał – to trzy priorytetowe elementy, które muszą ze sobą współgrać i ogólnie z lokalem.

Personalizacja menu

Oczywiście materiał to nie wszystko. Ten, komu zależy na perfekcyjnym dopasowaniu okładki karty dań restauracji do jej profilu, powinien pomyśleć o jej personalizacji. Dzięki temu uzyskuje się spektakularne efekty, umieszczając np. na karcie dań ciekawą maksymę związaną ze swoim lokalem, bądź ogólnie z jedzeniem. Wykonuje się je za pomocą różnych technik, które w sposób trwały i elegancki upiększają każdy materiał. Wśród nich wyróżnia się m.in. hot-print, czy hot-stamping. Chodzi tu oczywiście o termodruk. Technika ta polega na nakładaniu na powierzchnię (w tym przypadku karty menu) napisu, bądź logo firmy np. w eleganckim złotym czy srebrnym kolorze. Druk ma postać wypukłą, jest bardzo trwały, wyrazisty i nie ściera się.

Kolejna technika nanoszenia zdobień na różnego rodzaju materiały to nadruk UV. Tusz utrwalany jest za pomocą promieniowania UV i można drukować w kolorze. Wystarczy przesłać gotowy plik firmie wykonującej tego typu zdobienia. Bardzo duże znaczenie ma to, jak prezentuje się wizualnie karta menu. Wzór na niej zamieszczony powinien oddawać charakter restauracji – stylistyki wnętrza i rodzaju serwowanych dań.

Oprócz tego można personalizować też wkłady do kart, wykonując przykuwające spojrzenia nadruki lub zdobienia brzegów papieru. Za pomocą różnych fontów, zdjęć i grafik powstają niebanalne zestawienia, dzięki którym karta menu wygląda zjawiskowo.

Dodatki

Księgi okolicznościowe, w których można zostawić swój wpis, będąc w hotelu, pensjonacie, czy odwiedzając instytucję kultury lub kościół, przyjęły się także na gruncie gastronomicznym. Na eleganckim stoliku kawowym bądź komodzie może leżeć elegancka księga pamiątkowa pełna ciekawych wpisów od gości. Dzięki księdze okolicznościowej restauracja nabierze klasy i będzie budowała swoją markę każdego dnia. Aby zaistnieć na rynku gastronomicznym, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie formy promocji lokalu. Księgi okolicznościowe to świetny pomysł na jeszcze większe zacieśnianie więzi z klientami, dlatego jej zakup to bardzo opłacalna inwestycja. Księga oprawiona w grubą skórę, wykonana z ozdobnego np. postarzanego papieru, złoconego na brzegach czy w narożnikach będzie też stanowić ciekawy dekor restauracji. Tego typu księgi okolicznościowe powinny być szyte, a papier musi mieć dość grubą gramaturę, aby nie przepuszczał światła. Niesztampowy grawer na okładce dopełni udanej całości.

Płatnik kelnerski – ważny dodatek w restauracji

Kolejna rzecz, nad którą warto się pochylić, to elegancki płatnik kelnerski. Rachunek podany w drewnianym pudełeczku ozdobionym kolorowym logo restauracji, w skórze naturalnej, eko skórze lub w miękkiej tkaninie, sprawi na pewno dobre wrażenie. Bardzo dobrym pomysłem na płatnik kelnerski jest okładka wykonana z zadrukowanej tkaniny według wskazówek klienta. Ozdobiony pozłacanym printem bądź metalowymi okuciami stanie się zjawiskowym dodatkiem w twojej restauracji i elementem wzmacniającym estetykę lokalu.

Po podjęciu decyzji na wzór graficzny okładki i ewentualnie wkładów do karty dań bądź księgi okolicznościowej można wykonać projekt w programie graficznym. Warto też od razu skontaktować się z dobrą fachowcami od nadruków, aby otrzymać fachową pomoc w doborze materiału czy grafiki. Bardzo ciekawie przedstawia się oferta zamieszczona  stronie tej firmy: https://www.kartymenu.pl/.

Znajduje się tu znaleźć ciekawe projekty opatrzone dokładnym opisem zdjęciem, nie tylko karty dań, ale też dodatkowych akcesoriów używanych przez kelnerów. Są to m.in. płatniki kelnerskieksięgi okolicznościowe, stojaczki na rezerwacje, wkłady do kart, ale też wiele innych efektownych realizacji, które warto zastosować w swoim lokalu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx