Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Najlepsze gry RPG na komputer – czym są i jak ich szukać?

Gry RPG od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Najlepsze gry RPG cechują się wielowątkowością i rozbudowanym charakterem postaci, wciągają w świat przygód i fantastyki. Wcielając się w poszczególne postacie, wykonujemy kolejne zadania, dokonujemy wyborów i decyzji, szukamy sprzymierzeńców i toczymy bitwy. Nieskończone ilości scenariuszy sprawiają, że gry RPG pochłaniają nas na długie godziny. Które z gier RPG uważane są za najlepsze? Gdzie szukać zestawienia najlepszych gier RPG? Podpowiadamy poniżej.

  1. Czym są gry RPG?
  2. Rozwój postaci w grach RPG
  3. Najlepsze gry RPG na komputer
  4. Fabuła najlepszych gier RPG na komputer
  5. Gdzie szukać najlepszych gier RPG?

Poszczególne gry RPG różnią się przede wszystkim fabułą i konwencją. Na rynku dostępne są więc gry fabularne w klimacie fantasy, science-fiction, steampunku czy horroru, a także szereg gier odnoszących się tematyką do znanych seriali, książek czy komiksów. Każdy gracz znajdzie coś dla siebie. Gdzie jednak znaleźć najlepsze gry RPG na komputer? 

Czym są gry RPG?

W latach 70-tych stworzono pierwsze gry RPG, inspirując się tradycyjnymi grami fabularnymi. Gry fabularne, znane pod nazwą RPG (Role Playing Games), główny nacisk kładą na rozwój naszego bohatera. Wcielając się w określoną postać, wykonujemy kolejne stawiane przed nami zadania. Doskonalimy nasze umiejętności, zdobywając doświadczenie, dzięki czemu podnosimy efektywność i wytrzymałość postaci. Szerokie możliwości kreacji postaci, różnorodne zadania i fantastyczna fabuła sprawiają, że gry RPG znajdują swoich miłośników w każdej kategorii wiekowej. 

Rozwój postaci w grach RPG

Najlepsze gry na komputer, w tym większość gier RPG, rozpoczyna się od wybrania naszej postaci. W zależności od fabuły dostępnych jest zwykle kilka różnych ras i klas postaci, które determinują rodzaj i zakres umiejętności, a także preferowany sposób walki. Ciekawym i dostępnym w większości najlepszych gier RPG modułem jest możliwość kreacji własnego bohatera od podstaw, począwszy od koloru włosów, poprzez wzrost czy znaki szczególne. Wykonując kolejne zadania i pokonując przeszkody, doskonalimy umiejętności postaci, a poprzez zadania treningowe rozwijamy także stopień zaawansowania i skuteczność naszego bohatera. 

Najlepsze gry RPG na komputer

Sukces gier RPG leży w znacznym stopniu w fabule, to ona bowiem przyciąga i zachęca graczy. Za pośrednictwem najlepszych gier RPG mamy zatem możliwość przeżycia niesamowitych przygód, odkrywania i zdobywania nowych światów. Rozwój technologii sprawił, że najlepsze gry RPG charakteryzują są także zachwycającą warstwą wizualną. Najlepsze gry na komputer wśród pozycji RPG to więc nie tylko rozbudowana i wielowątkowa fabuła, ale także ciekawe zadania i interesujące postacie. Niewątpliwą zaletą najlepszych gier RPG pozostaje możliwość swobodnego poruszania się postaci. Posiadając system rozbudowanych map w dowolnym momencie możemy przemieszczać się między okrytymi już lokacjami.

Fabuła najlepszych gier RPG na komputer

Fabuła gier RPG w przeważającej części pozostaje linowa. Bohaterowi przyświeca jeden główny cel, a liczne zadania poboczne prowadzą nas do kulminacyjnego starcia. Aby przejść do kolejnych rozdziałów, wykonać musimy poszczególne zadania, które zagwarantują nam wystarczającą liczbę punktów oraz niezbędne umiejętności.

Nie jest to jednak regułą. Mnogość rozwiązań w grach RPG z nieliniową fabułą zachwyciła wielu gracz, czego najlepszym przykładem okazał się Fallout (1997) czy doskonale znany wszystkim graczom Wiedźmin 3. Dziki Gon (2015). W grach RPG o nieliniowej fabule gracz staje przed koniecznością podjęcia decyzji, które wpływają na dalszy bieg wydarzeń, modyfikując całą fabułę. Tego typu zabiegi dają graczowi poczucie kontroli, a bazując na ciekawości, zachęcają także do ponownego rozpoczęcia gry, w celu poznania pozostałych wariantów fabuły.

Gdzie szukać najlepszych gier RPG?

Poszukując najlepszych gier RPG warto zasięgnąć opinii doświadczonych graczy. Dobrym rozwiązaniem jest więc zestawienie najlepszych gier RPG, które znaleźć możemy za pośrednictwem różnego rodzaju serwisów i stron internetowych o tematyce związanej z grami komputerowymi i światem RPG. Za pośrednictwem tego typu serwisów gracze z całego świata tworzą własne statystyki i rankingi, dzięki którym z pewnością znajdziemy najbardziej interesujące pozycje gier RPG. Bazując na opiniach użytkowników oraz ekspertów, otrzymujemy gotową listę najlepszych gier RPG.

Najlepsze gry RPG oferują szerokie możliwości rozbudowania naszej postaci, budowania umiejętności i kompletowania ekwipunku. Element odkrywania i tajemnicy otaczającego nas świata pozostaje jednym z największych atutów gier fabularnych. Najlepsze gry RPG znaleźć możemy za pomocą rankingów dostępnych na różnego rodzaju stronach i serwisach tematycznych.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.