Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Nie warto oszczędzać na kontroli przy odbiorze mieszkania

Wymarzone mieszkanie to ważna inwestycja w dzisiejszych czasach. Jeszcze dwadzieścia lat temu rynek nieruchomości miał do zaoferowania znacznie tańsze lokum niż obecnie, ale ceny poszły bardzo w górę.

W związku z tym zakup własnych czterech kątów wiąże się z długoletnimi kalkulacjami, niekiedy również kredytami lub koniecznością pracowania poza granicami kraju.

Między nabywcą a deweloperem sporządza się kilka umów – między innymi umowę deweloperską. Pozwala ona na przeniesienie praw własności pomiędzy wykonawcą a kupującym. Nabywca z kolei zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego.

W umowie tej zawarte są najważniejsze informacje dotyczące terminu rozpoczęcia i zakończenia budowy, określenie położenia oraz istotnych cech domu, informacje o nieruchomości i wiele innych. O tym, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich postanowień kontraktu, nabywca dowiaduje się poprzez odbiór mieszkania. W Warszawie znajdziemy wielu chętnych wykonawców – osób, które mogą dla nas postawić dom – aczkolwiek przy finalizowaniu zakupu warto zwrócić się do specjalistów, którzy ocenią, czy przyszłe M4 nadaje się w ogóle do tego, by dało się w nim zamieszkać.

Odbiory mieszkań – dobra inwestycja przed finalizacją zakupu

Przed wprowadzeniem się do domu deweloper zaprosi nas na techniczny odbiór mieszkania. Musimy wtedy dokładnie sprawdzić, czy wywiązał się on z umowy, aczkolwiek nie każdy z nas jest specjalistą od budownictwa. Będziemy więc chcieli wynająć fachowca, który wie, na czym polegają odbiory mieszkań. Dobrym pomysłem będzie skierowanie się na przykład do specjalistów, ogłaszających się na tej stronie: https://odbiorymieszkan.info/.

Jeżeli chcemy sami udać się na odbiór mieszkania, powinniśmy przygotować niezbędne narzędzia, takie jak kątownik czy poziomicę. Brak doświadczenia może być jednak w tym przypadku kosztowną sprawą, bo przeoczenie niedoróbek może skutkować koniecznością przeprowadzania niekończących się remontów. Krzywe kąty czy źle wykonane parapety będą prawdziwą zmorą w momencie, w którym będziemy chcieli postawić meble lub postawić tam jakiś przedmiot.

Odbiór mieszkania we Wrocławiu to szansa na to, by rozliczyć się z deweloperem na uczciwych warunkach. Warto zabrać ze sobą fachowca (znajdziemy go na przykład na tej stronie: https://odbiorymieszkan.info/odbiory-mieszkan-wroclaw), który będzie w stanie ocenić, na ile dopełniono umowy po stronie wykonawcy. Jeżeli dopatrzy się on jakichś nieścisłości, będziemy w stanie negocjować z deweloperem i domagać się usunięcia usterek, które znajdzie fachowiec.

Odbiór domu jest poważną sprawą. Nie można z góry zakładać, że deweloper będzie wiedział o niedoróbkach – on zleca tylko wykonanie umowy osobom, które budują dom.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.